Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Utrudniony dojazd do Cmentarza Salwatorskiego. Najlepiej wsiąść w miejski autobus. Znicze od 3 zł

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W tym roku dojazd do Cmentarza Salwatorskiego jest utrudniony.
W tym roku dojazd do Cmentarza Salwatorskiego jest utrudniony. Piotr Tymczak
Na krakowskich cmentarzach przed świętem Wszystkich Świętych jest coraz większy ruch. Tak też jest na Salwatorze. Do znajdującej się tam nekropolii w tym roku nie można dojechać tramwajem z powodu remontu ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej, które są zamknięte dla ruchu. Do tego z powodu remontu częściowo wyłączony jest też most Dębnicki. Mocno utrudniony jest więc również dojazd samochodem, ciężko też znaleźć miejsce do zaparkowania. Do Cmentarza Salwatorskiego dojeżdża natomiast specjalny autobus. Na miejscu można kupić znicze, wiązanki kwiatów. Jest też stoisko ze słodyczami.

Cmentarz Salwatorski jest położony w malowniczym miejscu, u stóp wzgórza św. Bronisławy, przy drodze z Salwatora na Kopiec Kościuszki. W weekend przez Dniem Wszystkich Świętych panował tam duży ruch. W sobotę wiele osób przyszło myć groby.

Kwiaty i znicze można kupić na miejscu. Bukiety i wiązanki kwiatów są w cenie 15-350 zł. Znicze można kupić za 3-50 zł.

Przy cmentarzu jest też stoisko ze słodyczami. W ofercie po 5 zł są tradycyjne miodki tureckie w różnych smakach, misie bezowe, czy orzeszki w karmelu.

Krakowski magistrat zaleca, by ze względów bezpieczeństwa oraz licznych ograniczeń w ruchu pojazdów w rejonach cmentarnych, korzystać z komunikacji miejskiej. Problem w tym, że w rejon Cmentarza Salwatorskiego w tym roku nie dojeżdżają tramwaje. Trwa remont ul. Kościuszki i pętli tramwajowej na Salwatorze.

Z powodu zamknięcia ul. Kościuszki utrudniony jest też dojazd samochodem. Do tego w środę, 1 listopada, od godz. 6.30 wyłączone z ruchu będą dwie główne drogi dojazdowe do Cmentarza Salwatorskiego: ul. św. Bronisławy i ul. Malczewskiego.

Do Cmentarza Salwatorskiego można dojechać miejskim autobusem. Uruchomiono specjalną linię autobusową, która obsługuje w obu kierunkach dodatkowy przystanek "Cmentarz Salwatorski" oraz przystanki: "Kopiec Kościuszki", "Aleja Waszyngtona" i "Malczewskiego".

Autobusy linii 800 kursują na trasie: Cichy Kącik – Piastowska – Królowej Jadwigi (powrót Jaxy Grifity – Emaus) – Księcia Józefa – Malczewskiego – Kopiec Kościuszki – Malczewskiego – Most Zwierzyniecki – Zielińskiego – Monte Cassino – Konopnickiej – Osiedle Podwawelskie.

Cmentarz Salwatorski (zwany też Zwierzynieckim) został poświęcony w 1865 r. Początkowo miał charakter niewielkiego cmentarza parafialnego, służącego mieszkańcom przedmieścia Zwierzyniec, Półwsia i okolicznych wsi: Przegorzał, Chełmu, Bielan i Olszanicy.

W 1883 r. został ogrodzony, a w 1888 r. wzniesiono na nim kaplicę cmentarną pw. św. Józefa. Cmentarz był dwukrotnie poszerzany w 1902 i 1999 r. Jest cmentarzem parafialnym pod zarządem parafii Najświętszego Salwatora. W 1995 r. cmentarz poddano pracom remontowym.

FLESZ - Kraków liderem ekologicznych rozwiązań

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Utrudniony dojazd do Cmentarza Salwatorskiego. Najlepiej wsiąść w miejski autobus. Znicze od 3 zł - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto