MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Utalentowany wychowanek Wisły Kraków wrócił przez Włochy, Belgię i Austrię do polskiej ekstraklasy

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Aleksander Buksa debiutował w ekstraklasie jako piłkarz Wisły Kraków, a teraz założy koszulkę Górnika Zabrze
Aleksander Buksa debiutował w ekstraklasie jako piłkarz Wisły Kraków, a teraz założy koszulkę Górnika Zabrze Górnik Zabrze
21-letni napastnik Aleksander Buksa został piłkarzem Górnika Zabrze. W poprzednim sezonie występował w zespole austriackiej drużyny WSG Tirol, a wcześniej w belgijskich OH Leuven i Standard de Liege 16 FC, dokąd był wypożyczany z Genoi. Młodszy brat uczestnika Euro 2024 Adama podpisał z klubem ekstraklasy trzyletnią umowę.

Były gracz Wisły Kraków został wykupiony przez Górnika z włoskiego klubu, z którego był wypożyczony przez Austriaków. Kontrakt Polaka z Genoą obowiązywał do 30 czerwca 2026 roku. Kwota transferu nie została ujawniona.

- Olek nie mógł narzekać na brak ofert, ale postanowił wybrać naszą propozycję i bardzo nas to cieszy. Wie, że Górnik to dobre miejsce dla młodych zawodników. Ma też świadomość, jak wielu z nich trafiło z Roosevelta do silnych, europejskich lig. Szybko wyjechał za granicę, a dla każdego piłkarza jest to spore wyzwanie, szczególnie tak młodego. Teraz wybrał drogę rozwoju. Chcemy ustabilizować jego karierę i pomóc mu w powrocie na właściwe tory, bo bez wątpienia drzemie w nim duży potencjał – mówi dyrektor sportowy Górnika Łukasz Milik cytowany na stronie klubu.

Buksa, reprezentant Polski do lat 21, jest szóstym graczem pozyskanym przez zabrzan latem, ale potencjalnie najbardziej w tym gronie perspektywicznym.

Aleksander trafił do Wisły w 2014 roku, przenosząc się na Reymonta z AP 21. W styczniu 2019 roku rozpoczął przygotowania do rundy wiosennej z pierwszą drużyną, a 6 lutego został przez Wisłę zgłoszony do gry w ekstraklasie. Zadebiutował w niej mając 16 lat i 97 dni. W 86. minucie meczu 31. kolejki z Wisłą Płock (2:3) w kwietniu 2019 roku zastąpił na boisku Sławomira Peszkę i został najmłodszym piłkarzem, jaki zagrał dla "Białej Gwiazdy" w XXI wieku, a trzecim najmłodszym w historii (młodsi od niego byli jedynie Marcin Jałocha i Mieczysław Gracz).

Kraków opuszczał jednak w kontrowersyjnych okolicznościach, latem 2021 roku, pół roku po tym, jak tuż po skończeniu 18. roku życia odmówił podpisania długo negocjowanej umowy, która miała obowiązywać do 2023 roku. Ostatni mecz w barwach Wisły rozegrał w maju 2021 roku w zespole Adriana Filipka w Centralnej Lidze Juniorów U-18.

Wisła jako klub, w którym Aleksander stawiał pierwsze kroki, może czerpać zyski ze zmian barw klubowych tego piłkarza przez całą jego karierę. Pozwala na to mechanizm solidarnościowy wprowadzony przez FIFA, zgodnie z którym jedynym warunkiem jest udokumentowanie, że zawodnik był zarejestrowany i trenował w klubie między 12. a 23. rokiem życia.

O jakich pieniądzach mówimy? Każdy rok szkolenia liczony jest osobno: przez pierwsze cztery lata po 0,25 proc., kolejne po 0,5 proc. A ponieważ Buksa odszedł po skończeniu 18 lat, Wisła zarabia po 2,5 procent od każdego kolejnego transferu lub płatnego wypożyczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Utalentowany wychowanek Wisły Kraków wrócił przez Włochy, Belgię i Austrię do polskiej ekstraklasy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto