Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie ma już 65 lat

Ewa Adamska
Ewa Adamska
Kolejna krakowska uczelnia będzie świętowała rocznicę powstania. Uroczysty jubileusz Uniwersytetu Pedagogicznego w 2011 roku.

Uniwersytet Pedagogiczny w najbardziej znanym polskim rankingu szkół wyższych (Rzeczpospolitej i Perspektyw) od lat zajmuje pierwsze miejsce w gronie uczelni pedagogicznych. Szkoła kształci nie tylko nauczycieli, z powodzeniem realizuje również kierunki nienauczycielskie, prowadzi kierunki zamawiane, przyznające comiesięczne stypendia motywacyjne, nawet do 1000 zł.

Uniwersytet Pedagogiczny jest jedną z najczęściej wybieranych polskich uczelni Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego UP w roku akademickim 2008/2009 znalazł się na 11 miejscu w kraju.

Historia uczelni sięga 1946 roku, kiedy został powołany jako Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Początkowo uczelnia przygotowywała nauczycieli szkół podstawowych Studia trwały 3 lata i kończyły się egzaminem dyplomowym. Od roku akademickiego 1949/1950 rozpoczął kształcenie nauczycieli szkół średnich, utworzył też wydziały oraz instytucje i stanowiska akademickie, takie jak: senat, rektor, prorektor.

W roku 1954 uczelnia uzyskała status szkoły wyższej i pod władzą rektora, prof. dr Wincentego Danka, znanego historyka literatury, znacznie się rozwinęła, przekształcając w 1973 roku w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Od roku akademickiego 1958/1959 studia przedłużono do 5 lat, a WSP zyskała opinię uczelni kształcącej wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycieli. W 1973 roku uczelnia otrzymała imię Komisji Edukacji Narodowej.

Z biegiem lat uczelnia pięła się w górę, zdobywając miano akademii (1999) i uniwersytetu (2008).

Jak dziś wygląda uniwersytet? Składa się z 5 wydziałów, na których można studiować najróżniejsze kierunki, od administracji poczynając, poprzez biologię, matematykę, ochronę środowiska, filologie, kończąc na edukacji artystycznej. W uczelni działa również Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Studium Dziennikarskie oraz szereg kół naukowych.

Uniwersytet należy również do Erasmusa i Comeniusie, a kraje partnerskie w tych programach wymiany studentów i nauczycieli to m.in.: Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Francja, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Anglia. UP prowadzi też inne jednostki, jak Biuro Promocji i Karier, Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego, wydaje pismo "Konspekt".

Jak studenci odnajdą się w życiu uczelni? Dla chcących zaangażować się w życie uczelni, warto dołączyć do Samorządu Studentów, organizującego ciekawe atrakcje dla uczestników, jak na przykład coroczny wakacyjny obóz adaptacyjny czy konkursy literackie oraz fotograficzne. Jeśli ktoś czuje w sobie ducha sportowego, może dołączyć do Akademickiego Związku Sportowego czy też wybrać się na uniwersytecki basen. Dla muzykalnych - istnieje również chór mieszany "Educatus". Uzdolnieni aktorsko mogą zaangażować się w działalność teatralną, w obszarze której istnieją 3 sekcje: sceniczna, scenograficzno-edytorska i do spraw promocji kultury.

Na uczelni odbywają się również interesujące projekty, międzynarodowe konferencje oraz seminaria naukowe, na przykład Międzynarodowe Seminarium Naukowe "Przemiany współczesnej edukacji", zorganizowane 23 czerwca 2010 przez Europejskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Multimedialnego w Krakowie.

Ze spraw bardziej przyziemnych - studenci UP mają także zapewniony dach nad głową - istnieją cztery domy studenckie, w których można się rozgościć: Za Kolumnami, Atol, Zaułek i Krakowiak.

Co po zajęciach? Warto odpocząć w klubie studentów UP, "Bakałarzu", gdzie są organizowane m.in.: warsztaty tańca irlandzkiego i szkockiego, pokazy filmowe, bale, koncerty, imprezy karnawałowe itd.

A jak się studiuje na UP? Z doświadczenia wiem, że przyjemnie. Uczelnia ewoluuje, z założenia pedagogiczna, osiąga sukcesy nie tylko w dydaktyce. Dużym plusem są ciekawe praktyki, odbywane w ramach studiów - to doskonałe uzupełnienie teoretycznej wiedzy. Śmiało można powiedzieć, że szkoła stawia na wiedzę, ale też i na osobowość studenta, jego kreatywność i pasje. Dlatego nietrudno odnaleźć właściwą drogę w labiryncie studenckich korytarzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę internetową uczelni.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto