Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ufam. Śladami siostry Faustyny - spotkanie z Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem

Agnieszka Ż
Agnieszka Ż
W auli Jana Pawła II w Łagiewnikach odbyło się spotkanie z autorami nowej książki o życiu siostry Faustyny Kowalskiej.

Autorami ksiązki są Grzegorz Górny (ur. 1969), reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny oraz Janusz Rosikoń - fotograf, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików (jego zdjęcia opublikowały m. in. TIME Magazine, Newsweek, Schweizer Illustrierte, Reader’s Digest, Viva!), autor wielu wystaw indywidualnych. Na spotkaniu obecni byli także siostra Elżbieta Siepak – rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a także bp Jan Zając. Ze względów zdrowotnych, nie pojawił się Wojciech Killar - autor muzyki do filmu Faustyna, który był zaproszony. Spotkanie poprowadził Jan Pospieszalski.

"Ufam. Śladami Siostry Faustyny" to opowieść o życiu zwykłej dziewczyny z ziemi łęczyckiej. To historia drogi do świętości, często bolesnej i pełnej upokorzeń, udokumentowana świadectwami osób, które znały Helenę Kowalską oraz zdjęciami z miejsc jej wędrówki. Książka jest podróżą rozpoczynającą się od Głogowca - rodzinnej wsi małej Heleny, przez Świnice Warckie, Aleksandrów Łódzki, Łódź, Warszawę, Kraków, Płock, Częstochowę i inne polskie wsie i miasta.

Każdy etap tej podróży jest bogato ilustrowany. Książka to także opowieść o burzliwych początkach kultu Bożego Miłosierdzia i fenomenie orędzia prostej zakonnicy z Polski, które rozprzestrzeniło się na cały świat. Ukazuję ona moc oddziaływania Świętej na życie wielu ludzi.

Umieszczenie historii św. Faustyny w konkretnej sytuacji społeczno-polityczno- kulturowej Polski nadaje książce wielopłaszczyznowy wymiar, a religijna opowieść zyskuje szerszy, uniwersalny charakter. Siostra Faustyna jest także autorką dzienniczka, w którym opisała wszystkie relacje z Objawień Pana Jezusa, jakie miała.

Jak mówi s. Elżbieta Siepak: - 2000 lat czekaliśmy, by tak głęboko wniknąć w tajemnicę Miłosierdzia Bożego. Janusz Rosikoń z kolei zdradził kulisy powstania dzieła: - Chcieliśmy pokazać wszystkie miejsca, w których była siostra Faustyna. Książka powstawała 9 miesięcy. Jest w niej równowaga tekstu i obrazu. Jeździliśmy w różne miejsca, mimo brzydkiej pogody. Gdy dojeżdżaliśmy na miejsce, zawsze choć na chwilę się rozpogadzało.

Grzegorz Górny zapytany o to co chciał pokazać w swojej książce mówi: - Życie po życiu siostry Faustyny. Kult Miłosierdzia zaczął się rozwijać po jej śmierci. Ziarno, żeby przyniosło plon musi obumrzeć. Autorzy planują także wydanie albumu, który będzie ukazywał historię Bożego Miłosierdzia i jego rozprzestrzenianie się na świecie.

Udostępnij artykuł na Facebooku



Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto