Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy dekady profesjonalnej opieki. Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie obchodzi 30-lecie swojego istnienia

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie
Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Marcin Banasik
Najpierw zaczęło się od naszpikowanych bombami pasów lotniska. Potem była walka o dewizy. Kiedy wreszcie zyskał kształt okazałej budowali – przyszła decyzja o jego likwidacji. Mimo trudnej historii dziś Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie to kompleksowo przebudowane oddziały, zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny, zmodernizowane bloki operacyjne, nowoczesna onkologia i znakomity zespół lekarzy i pielęgniarek. Z okazji 30-lecia istnienia Szpitala w Kopalni Soli w Wieliczce odbyła się uroczysta gala. Placówka medyczna z okazji tak wyjątkowego roku oferuje swoim pacjentom szereg bezpłatnych projektów profilaktyki zdrowotnej.

Trzy dekady profesjonalnej opieki

– Od 30 lat istnienia Szpitala Rydygiera jego pracownicy wykazują się empatią, zaangażowaniem, profesjonalizmem i doświadczeniem. Zakres i jakość opieki, nie tylko medycznej, ale także społecznej, jest godny podziwu i najwyższego szacunku. Wyrażam ogromną wdzięczność za Państwa codzienne poświęcenie oraz nieustającą gotowość do niesienia pomocy potrzebującym – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Uroczysta gala rozpoczęła się koncertem Orkiestry Górniczej Kopalni Soli w Wieliczce. Po wystąpieniach gości odbyła się premiera filmu prezentującego historię i aktualny potencjał Szpitala. Następnie pracownikom i wspierającym jednostkę wręczono odznaczenia i wyróżnienia: Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyże Małopolski, Medale Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Statuetki Szpitala im. Ludwika Rydygiera. Gala zakończyła się recitalem Grzegorza Turnaua.

"Rydygier" w liczbach

Aktualny potencjał wciąż modernizowanej placówki szpitala to 668 łóżek na 24 Oddziałach Szpitalnych, gdzie każdego roku leczonych jest ponad 40 tys. Pacjentów, 28 Specjalistycznych Poradni, w których opieką ambulatoryjną rocznie objętych jest ok. 150 tys. pacjentów i 140 łóżek w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim.

- Szpital im. Ludwika Rydygiera zatrudnia już ponad 1640 Pracowników. W ramach pomocy SOR rocznie konsultowanych jest 24 tys. Pacjentów: 11 tys. chorych uzyskuje pomoc w systemie opieki ambulatoryjnej POZ, a 6 tys. procedur medycznych rocznie wykonywanych jest w trybie usług komercyjnych. W strukturze Szpitala działa Małopolskie Centrum Rehabilitacji Ręki, Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet, Małopolskie Centrum Oparzeniowo – Plastyczne i Replantacji Kończyn z Ośrodkiem Terapii Hiperbarycznej oraz całodobowe Pogotowie Oparzeniowe. Na terenie Szpitala Rydygiera działa również Centrum Radioterapii Amethyst - możemy przeczytać na stronie Szpitala.

Urodzinowa oferta dla pacjentów

W ramach obchodów jubileuszowych Szpital wyszedł z inicjatywą zorganizowania 30 wydarzeń, które, jak podkreśla dyrekcja placówki, mają być „prozdrowotnym prezentem dla Pacjentów”. Finalnie znalazło się w nim nie 30, a ponad 50 projektów profilaktyki zdrowotnej.

Wszystkie badania i konsultacje zawarte w harmonogramie Roku Jubileuszowego są bezpłatne i nie wymagają żadnych skierowań. Ze względów organizacyjnych na większość z nich prowadzona jest telefoniczna rejestracja osób.

W urodzinowej ofercie są m.in.: badania USG, konsultacje kardiologiczne, psychologiczne, diabetologiczne i bariatryczne. Są także wspólne ćwiczenia i fizjoterapia; wykłady z zakresu zdrowego żywienia, chorób tropikalnych, a nawet… instruktarz właściwego usuwania kleszczy i roślinoterapia!

Patronat honorowy nad cyklem wydarzeń o charakterze profilaktyki zdrowia objął Wojewoda Małopolski.

Więcej informacji: https://30lat.szpitalrydygier.pl/

Wytężona praca podczas trwania pandemii

– Wspominając historię Szpitala, nie sposób pominąć jego zaangażowania w walkę z epidemią koronawirusa. „Rydygier” wspierał budowę oraz prowadzenie szpitala tymczasowego z 380 łóżkami dla chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 w krakowskiej Hali EXPO. Placówka sama stała się miejscem funkcjonowania oddziałów covidowych. Prowadziła także akcję szczepień. Dostrzegając szeroki zakres działań i potencjał Szpitala, przyznane mu zostały 3 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – przypomina wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Dofinansowanie objęło cztery zakresy inwestycji:

  • 1. „Modernizację instalacji tlenowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa terapii pacjentów leczonych w związku z pandemią COVID-19”;
  • 2. „Modernizację pomieszczeń dwóch pracowni wraz z zakupem cyfrowych aparatów RTG w celu zwiększenia dostępu do diagnostyki klatki piersiowej w przebiegu COVID-19”;
  • 3. „Zakup sprzętu medycznego: videolaryngoskopu oraz myjki parowej narzędziowej”;
  • 4. „Zakup sprzętu medycznego: 52 łóżek szpitalnych z materacami i szafkami przyłóżkowymi oraz dwóch videogastroskopów”.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzy dekady profesjonalnej opieki. Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie obchodzi 30-lecie swojego istnienia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto