Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy bohaterskie kobiety, trzy widowiskowe filmy. Irena Sendlerowa, Irena Skarbek i Irena Gut-Opdyke powrócą na wielkim ekranie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"The Partisan"
"The Partisan" Signature Entertainment
Trwają prace nad trzema filmami o trzech różnych bohaterskich Polkach z czasów II wojny światowej. Przypadek sprawił, że każda z nich miała na imię Irena. Są to Irena Sendlerowa, Irena Skarbek i Irena Gut-Opdyke.

Na pomysł filmu o Irenie Sendlerowej wpadł amerykański producent Jeff Most. Miał on okazję poznać Polkę osobiście i korespondować z nią przez lata. Kiedy zmarła, dotarł do dokumentów, rzucających jeszcze wyraźniejsze światło na jej biografię. W ich znalezieniu pomogła mu rodzina zmarłej w 2008 roku bohaterki. To sprawiło, że Most postanowił nakręcić film o Sendlerowej.

- Miałem wielkie szczęście blisko współpracować z Ireną Sendlerową. Rozmawialiśmy o tym, jak jej historia; monumentalna opowieść o pracownikach socjalnych zaangażowanych w szpiegostwo, aby uratować tysiące dzieci ze szponów śmierci, może być poruszającym, podnoszącym świadomość i popularnym filmem, uwielbianym przez widzów na całym świecie – mówi producent w amerykańskim magazynie „Variety”.

Reżyserem filmu zatytułowanego po prostu „Irena Sendler” ma być brytyjski twórca Peter Webber, który ma na swym koncie znakomitą „Dziewczynę z perłą” ze Scarlett Johansson. Widzi on w filmie o polskiej bohaterce z II wojny światowej okazję do odniesienia się do obecnej inwazji Rosji na Ukrainę. Zdjęcia mają ruszyć w Polsce jeszcze w tym roku lub w następnym.

- Możliwość przedstawienia tej historii współczesnej publiczności to fantastyczna okazja. W czasach, gdy po raz kolejny toczy się wojna na europejskiej ziemi, ważne jest, aby opowiedzieć historię, która zainspiruje nas do zapamiętania kobiety, która pomogła stawić czoła uciskowi i brutalności w mrocznej erze historii ludzkości – twierdzi reżyser.

Pod tytułem „The Partisan” ukrywa się film o Irenie Skarbek – kobiecie-szpieg z czasów II wojny światowej, która pracowała dla angielskiego wywiadu i była pierwowzorem pierwszej miłości Jamesa Bonda z książki „Casino Royale” Iana Fleminga. Zdjęcia do filmu powstają w Polsce, m.in. w twierdzy Modlin, Konstancinie-Jeziornej czy Bystrzycy Kłodzkiej. Reżyserem jest Brytyjczyk James Marquand, którego babcia była Polką i jako pierwsza opowiedziała mu o Krystynie Skarbek.

- Gdy dostałem telefon od producenta, który opowiedział mi o pomyśle na film – od razu wiedziałem, że chodzi o Krystynę Skarbek. To coś wspaniałego móc brać udział w powstaniu filmu o kimś, o kim wiedziałem od dziecka. Ona była niesamowitą osobą, z mocnym charakterem. Dla mnie ona jest jak James Bond – mówi reżyser w serwisie PiSF.

W roli głównej zadebiutuje córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner – Morgan Polanski. W międzynarodowej obsadzie filmu poza nią są również Malcolm McDowell, Ingvar Sigurdsson, Frederick Schimmel Schmidt, Gregoire Colin, Steven Waddington i Andrew Schofield, a także spora grupa polskich aktorów i aktorek: Piotr Adamczyk, Agata Kulesza, Piotr Trojan, Piotr Głowacki, Jacek Beler, Lech Dyblik, Dorota Landowska oraz Sebastian Stankiewicz.

- Wszyscy są dla mnie bardzo mili i ciężko pracują. Bardzo fajnie jest mieć poczucie współpracy, nawet jeżeli chodzi o kostiumy. Czuję, że mam wpływ na to, co się dzieje na planie – podkreśla Morgan Polanski.

Zakończyły się już zdjęcia do kanadyjsko-polskiej produkcji „Przysięga Ireny”. To historia życia Ireny Gut-Opdyke, która w czasie II wojny światowej ratowała przed straceniem polskich Żydów. W roli tytułowej wystąpiła Sophie Nelisse, której partnerują m.in. Dougray Scott oraz Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk oraz Aleksandar Milićević.

Film realizowany był od kwietnia do maja 2022 roku w Lublinie, Warszawie, Modlinie i Konstancinie. „Przysięga Ireny” to przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Za swoje zasługi w 1982 roku kobieta została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Scenariusz to dzieło Dana Gordona, autora sztuki o Irenie Gut-Opdyke, która miała swoją premierę na offbroadwayowskiej scenie w 2008 roku. Reżyserii filmu podjęła się Louise Archambault, natomiast za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. Pionem kostiumów zarządzała Małgorzata Zacharska, charakteryzacja spoczywała w rękach Cezarego Kostrzewskiego i Katarzyny Foltyńskiej, natomiast autorką scenografii była Joanna Białousz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzy bohaterskie kobiety, trzy widowiskowe filmy. Irena Sendlerowa, Irena Skarbek i Irena Gut-Opdyke powrócą na wielkim ekranie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto