Niewątpliwie jedną z największych atrakcji naszego regionu jest spływ przełomem Dunajca. Takich widoków nie ma nigdzie indziej! Flisacy rozpoczynają sezon 1 kwietnia, a kończą 31 października. Spływ rozpoczyna się na przystaniach w Sromowcach Kątach lub Sromowcach Niżnych. Do wyboru są dwie trasy - do Szczawnicy (około 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 minut) oraz Krościenka (23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 minut).

A widoki na obu trasach? Zapierają dech w piersiach. Oryginalną pamiątką ze spływu są też fotografie. Wsiadając do łodzi, wystarczy zamówić zdjęcie u flisaka, a po dopłynięciu jest już gotowe.
Warto również dodać, że 28 czerwca wieloletni trud flisaków, za sprawą starań Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, został doceniony wpisem na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Od tej pory „tradycje flisackie na Dunajcu w Pieninach”, sąsiadować będą z takimi prestiżowymi dobrami niematerialnymi, jak np. krakowski pochód Lajkonika, górnośląska Barbórka, czy też sokolnictwo.
Starosądeckie pełne atrakcji
Ze Sromowców przenieśmy się w okolice Starego Sącza. Latem turyści mogą tam skorzystać z takich atrakcji, jak spływy, w tym: kajakowy, tratwami oraz pontonami malowniczą doliną Popradu.
Rozległe panoramy można podziwiać z platform widokowych np. ze słynnego „ślimaka” w Woli Kroguleckiej, ale też wież widokowych na Eliaszówce czy Radziejowej - najwyższym szczycie Beskidu Sądeckiego. Szczególną atrakcją jest również ścieżka w koronach drzew połączona z imponującą wieżą widokową na krynickich Słotwinach. Do tego oczywiście liczne baseny, kąpieliska oraz parki linowe.

Ciekawą atrakcją jest też nowo otwarty park wodny - Starosądeckie Centrum Rekreacyjne ReMarLand. Położony jest w malowniczej okolicy Starosądeckich Stawów z widokiem na góry. Na spragnionych wrażeń czekają aż cztery baseny - pływacki, rekreacyjny z jacuzzi, brodzik dla dzieci z wodnym placem zabaw oraz basen ze zjeżdżalniami. Ten ostatni to prawdziwa gratka dla miłośników wodnych szaleństw. Do dyspozycji są aż trzy zjeżdżalnie - „Kamikadze” „Anakonda” i „Rodzinna.
Palce lizać!

Szukacie chwili wytchnienia i dobrej kuchni? Koniecznie odwiedźcie Lawendowy Ogród Grill Bar Cafe w Muszynie na Zapopradziu. Pyszne duże porcje, miła obsługa i rewelacyjny klimat. To nowo otwarty punkt gastronomiczny, który już zyskała rzesze wiernych fanów. Macie ochotę na pyszną bezę z bitą śmietaną i owocami w otoczeniu lawendy i widokiem na góry? Wspaniałe lody z nutą lawendy ? Wpadnijcie do Lawendowego Ogrodu.
Letnie koncerty
Podczas wakacyjnych wojaży nie może oczywiście zabraknąć strawy dla ducha!
Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, w których warto wziąć udział, jest Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Tegoroczna, już 56. jego odsłona odbywać się będzie od 12 do 19 sierpnia.
Na kryniczan i gości uzdrowiska czekać będzie blisko trzydzieści wydarzeń, spotkania z wybitnymi artystami i ponadczasowym repertuarem. Tradycyjnie już program rozłożony został na znaną doskonale festiwalowym bywalcom formułę czterech wydarzeń dziennie: Koncertu Promenadowego (godz. 10, Muszla koncertowa na deptaku), przedpołudniowych Spotkań z Artystą (godz. 12, scena plenerowa na deptaku) oraz Koncertu Popołudniowego (godz. 15, Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym). Zwieńczeniem każdego dnia będzie Koncert Galowy (godz. 20, Pijalnia Główna).
Festiwal poświęcony pamięci Jana Kiepury to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych regionu. Odbywające się od 1967 r. wydarzenie ściąga do Krynicy-Zdroju artystów światowej klasy, a kurort w tym czasie staje się muzyczną stolicą opery i operetki.

Nie można również pominąć Kromer Festival Biecz. Organizowany jest cyklicznie od 2015 roku w Bieczu - kameralnym, niezwykle urokliwym mieście w południowo-wschodniej Małopolsce. Kromer Festival Biecz to wydarzenie muzyczne, prezentujące muzykę wielu epok #- od średniowiecza po klasycyzm - w różnych ujęciach. Co roku na występy do Biecza zapraszani są wirtuozi z całej Europy. Koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach kościołów. W tym roku festiwal będzie się odbywał w dniach 27-30 lipca.
Wróćmy jednak do spraw przyziemnych, ale bardzo ważnych. Skąd wziąć środki na te wszystkie atrakcje? Zobaczcie ofertę Banku Spółdzielczego w Gorlicach na kredyt wakacyjny. To bank z długoletnią historią - są obecni na rynku od 1870 roku i prowadzą nieprzerwanie działalność w zakresie obsługi finansowej miejscowego społeczeństwa.
Partnerzy Tematu Tygodnia:
- Bank Spółdzielczy w Gorlicach
- Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich
- Lawendowy Ogród
- Basen Remar
- Bieckie Centrum Kultury
- Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?