Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr znów wychodzi na ulice! Nie tylko w Krakowie. Artyści opanują place i rynki Małopolski. Wkrótce ulubiony festiwal Ulica

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Magia Festiwalu Teatrów Ulicznych ogarnia Kraków od 36. lat
Magia Festiwalu Teatrów Ulicznych ogarnia Kraków od 36. lat Andrzej Banas / Polska Press
Od 6 do 9 lipca place i rynki Krakowa oraz kilku miast małopolskich opanują teatry uliczne. Wielkiej teatralnej fecie przyświecać będzie w tym roku hasło „Radość z odzyskanego podwórka”. - Naszym marzeniem jest spowodować, byśmy zapomnieli o tym, gdzie jesteśmy: między covidem a wojną - i żebyśmy sobie przypomnieli, jak można się bawić – mówi Jerzy Zoń. Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

Od 36 lat, co roku w wakacje Kraków i inne małopolskie miasta na kilka dni zamieniają się w wielką teatralna scenę. Na rynki i place ściągają artyści z najdalszych zakątków świata, by zaprezentować swoje spektakle. Są tacy, którzy wracają w małopolskie plenery, a publiczność – dziecięca i ta nieco starsza - wypatruje ich występów. I w tym roku nie zabraknie gwiazd i znanych, uwielbianych przez publiczność artystów.

- Tegoroczną edycję nazwaliśmy "Radość z odzyskanego podwórka", przekłada się to w programie artystycznym na to, że, chcąc wrócić do czasów dzieciństwa, zaprosiliśmy mnóstwo wykonawców, którzy adresują swoje przedstawienia do najmłodszej widowni. Najwybitniejsi lalkarze, marionetkarze, specjaliści od teatru cienia, klauni – zjawi się ponad dwadzieścia zespołów prezentujących tego typu pokazy na Rynku Głównym i na Małym Rynku – wyjaśnia Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO i dyrektor artystyczny Festiwalu Teatrów Ulicznych „Ulica”.

Od 6 do 9 lipca odbędzie się ponad 140 prezentacji teatralnych w Krakowie, Limanowej, Niepołomicach, Tarnowie i Wieliczce. Teatralnymi scenami staną się Rynek Główny, Mały Rynek, plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej, Rynek Podgórski, Teatr KTO, podwórko przy ul. Zamoyskiego 23, plac przed Starą Synagogą na Kazimierzu oraz ul. Szeroka, Dworek Białoprądnicki w Krakowie, limanowski Rynek oraz plac przed Domem Kultury, Rynek i park miejskim w Niepołomicach, a także Rynek w Tarnowie i Rynek w Wieliczce.

- Przyjedzie argentyńsko-wenezuelski zespół Fusion Callejera z niesamowitym popisem akrobacji, cyrku i tańca. Niesamowity efekt! Do tego fantastyczna konferansjerka. Zagrają ponad dziesięć spektakli – koniecznie trzeba ich zobaczyć! - zachęca Jerzy Zoń. - Wieczorem zaprezentuje się teatry ognia Los Fuegos – czysta poezja. „Warunki zabudowy” w wykonaniu Artiego Grabowskiego, który ostatnio święci triumfy jako Freddie Mercury w spektaklu Teatru Nowego Proxima. W tym roku czekają na widzów „Ulicy” naprawdę wspaniałe rzeczy!

Gospodarz Festiwalu, Teatr KTO pokaże swój najnowszy spektakl „Arkadia” oraz znany już krakowskiej publiczności, ale wciąż chętnie oglądany „Peregrinus”.

36. edycja to powrót na podwórka, w repertuarze znalazło się więc przedstawienie, które można będzie zobaczyć na podwórku przy ul. Zamoyskiego 23 – „Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII” Kariny Grabowskiej-Fiałek, spektakl opowiadający o lokalnej społeczności, który po raz pierwszy można było zobaczyć podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych, cieszący się nadkompletem widzów.

Swój premierowy spektakl „C`est la vie” zaprezentuje Krzysztof Niedźwiedzki, reżyser kultowej komedii Teatru KTO „Stroiciel grzebieni”. Spektakl o życiu zagrany zostanie bez słów. Można go będzie zobaczyć na Rynku Podgórskim.

- Historia dotyczy trzech małżeństw, które spotykają się w jednym miejscu. Jedno jest z lat 20., drugie z lat 60. zeszłego wieku, trzecie żyje współcześnie. Mogą przeżyć wspólnie jeden dzień – zapowiada Krzysztof Niedźwiedzki. - Obyczajowa historia, która kończy się w sposób wyjątkowy. Spektakl dedykuję walczącej Ukrainie.

Nie zabraknie też tematów lżejszych, akrobatów, cyrkowców i żonglerów, którzy w lipcowy weekend przypomną, jaką radość sprawiały nam ich magiczne sztuczki w dzieciństwie. Wyjątkowa część tegorocznej "Ulicy" poświęcona będzie marionetkom, codziennie podczas trwania festiwalu na Małym Rynku będzie można zobaczyć przedstawienia dla dzieci i dorosłych w wykonaniu najlepszych marionetkarzy z całej Europy. Pojawię się: Alex Piras, Bence, Sarkadi, Cia Ele, Hilarilar Marionetas, La Bayka i Ola Munich.

Szczegółowy program festiwalu na stronie internetowej. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na przedstawienie „Żywoty świętych osiedlowych” obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać w punkcie informacyjnym festiwalu na Rynku Głównym od strony Wieży ratuszowej od 7 lipca.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto