Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice podziemnego muzeum [wywiad]

MOL Kraków
MOL Kraków
Prace w podziemnym muzeum trwają od połowy 2009 roku. Co znaleźli tam archeolodzy? Kiedy to miejsce zostanie udostępnione zwiedzającym?

O planach podziemnych ekspozycji opowiada Łukasz Walas z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Kto i kiedy jako pierwszy zainteresował się badaniem "podziemnego" Rynku?

Badania sięgają okresu przedwojennego. Intensywne prace archeologiczne były prowadzone po II wojnie światowej, natomiast pierwsze gruntowne badania, prowadzone przez ekipę dr Cezarego Buśki, rozpoczęły się w roku 2005 i trwają do dziś.

Jak długo pozostaną tam archeolodzy?

Przynajmniej do maja tego roku, ale to wszystko może jeszcze ulec zmianie.

Co zwiedzający będą mogli zobaczyć w muzeum, które powstanie na tym terenie?

Będą mogli zobaczyć między innymi relikty drewnianej osady przedlokacyjnej, na którą składały się między innymi chaty zrębowe, wykonane przed rokiem 1257. Co więcej, archeologom udało się ustalić, że zostały one zniszczone w gwałtowny sposób, co pozwala odnieść ów fakt do najazdu tatarskiego z 1241 roku, któremu uległ ówczesny Kraków. Kolejnym odkryciem jest potężne cmentarzysko z XI wieku, znajdujące się między innymi na obszarze, na którym dziś stoją Sukiennice oraz na wschód, w kierunku pomnika Mickiewicza. Na obszarze badań archeologicznych, prowadzonych w latach 2005 - 2009 znaleziono ponad 180 pochówków.

Najciekawszym odkryciem, odnoszącym się do cmentarza zdaje się być pochówek antywampiryczny, najprawdopodobniej czarownicy. Wskazuje na to odcięta po śmierci głowa - zabezpieczenie dla żywych, aby osoba ta nie powstała z martwych.

Rynek w Krakowie powstał w roku 1257 roku z chwilą lokacji miasta. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jego przestrzeń ma swoje dzieje przed powstaniem Rynku.

W czasie prac archeologicznych udało się także odkryć najstarszą fazę zabudowy Sukiennic, tzw. kramy bolesławowskie z XIII wieku, co potwierdziło te zapisy w akcie lokacyjnym Krakowa, w których książę Bolesław Wstydliwy zobowiązał się do wybudowania na własny koszt kramów sukiennych. Te najstarsze kramy będzie można zobaczyć w podziemiach Rynku. Obejrzymy ponadto najstarsze piwnice Sukiennic. Będzie można wreszcie podziwiać pozostałości po piwnicach Kramów Bogatych, które znajdowały się kiedyś na wschód, w kierunku pomnika Adama Mickiewicza.

Odsłonięto również pozostałości Wielkiej Wagi, służącej do ważenia ciężkich towarów wykonanych np. z ołowiu, oraz niezwykle ciekawy trakt drożny z XIV w. z zachowanym brukiem oraz drewnianymi krawężnikami. Zobaczymy całą kolekcję zabytków archeologicznych ruchomych, w tym - pierścionki, medaliki z wizerunkami świętych, monety, przedmioty codziennego użytku (np. wyroby ceramiczne). W pobliżu Wielkiej Wagi odkryto zabytek o ogromnym znaczeniu dla poznania dawnych miar i wag – bochen ołowiu o wadze 11 cetnarów (jeden cetnar to około 63 kg).

Wywiad przeprowadziła Katarzyna Konik

Dalszy ciąg wywiadu przeczytasz na stronie partnera MMKrakow,  www.mol.czwartawladza.edu.pl.


Juwenalia: Pełny program | Czyżynalia | Lech Maj Party | Juwenalia klubowe
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto