Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta kamienica bezpowrotnie zniknęła z mapy Krakowa. Stała niemal u samych stóp Wawelu!

Kaja Ostrowska
Kamienica Dębno stała niemal u samych stóp Wawelu. Co się z nią stało?
Kamienica Dębno stała niemal u samych stóp Wawelu. Co się z nią stało? fotopolska.eu
Na przełomie XIX i XX wieku u stóp Wawelu od strony ulicy Grodzkiej znajdował się budynek, którego istnienie aktualnie bardzo trudno sobie wyobrazić. Budowla zasłaniała część Wawelu z Kurzą Stopką włącznie, co teraz byłoby wręcz nie do pomyślenia. Oto krótka historia kamienicy "Dębno".

Budynek pierwotnie został zbudowany w miejscu, które w XV wieku należało do kasztelana krakowskiego i kanclerza wielkiego koronnego Jakuba z Dębna - to na jego cześć otrzymał nazwę dom kapitulny Dębno. Pod koniec XIX wieku w tym samym miejscu stanęła kamienica czynszowa o tej samej nazwie.

Niestety, budynek ten nie zagrzał sobie miejsca na mapie Krakowa zbyt długo. Kamienica Dębno została zburzona przez nazistów w 1941 roku na polecenie Hansa Franka. Wraz z nią wyburzono także inne budynki w tamtej okolicy, między innymi kamienice przy ul. Podzamcze, czy budynki, które wówczas były już pozostałością słynnej osady Rybaki między Wawelem a Wisłą.

Teraz po kamienicy nie ma już ani śladu, ale jej istnienie intryguje, a widok na zdjęciach fascynuje.

Zapomniana willa u stóp Wawelu. Dziś byłaby warta miliony

Historia tej kamienicy przypomina nieco historię innego budynku, który stał w pobliżu Wawelu - Willi Rożnowskich. Na Bulwarze Poleskim nad Wisłą, vis-à-vis Wawelu, w 1891 roku zbudowano dom na terenie, który wówczas należał do wsi Dębniki. Dom należał do właściciela parowej fabryki mydła, Stanisława Rożnowskiego. Dziś po budynku nie ma śladu.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ta kamienica bezpowrotnie zniknęła z mapy Krakowa. Stała niemal u samych stóp Wawelu! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto