Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybciej z Krakowa na Podhale "kolejową zakopianką". Skróci się podróż na kolejowej trasie Skawina - Sucha Beskidzka. Ma być też ciszej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Podróż koleją ze Skawiny na Podhale będzie szybsza i bardziej komfortowa
Podróż koleją ze Skawiny na Podhale będzie szybsza i bardziej komfortowa Fot. Barbara Ciryt
Szybciej i wygodniej będzie można przejechać pociągiem ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej. Kolejarze zapowiedzieli, że od niedzieli 13 grudnia czas podróży na tej linii będzie o kilka minut krótszy. Szybsza jazda pociągów to efekt wymiany torów, urządzeń oraz przebudowy przejazdów kolejowo-drogowych.

FLESZ - Wyjazd na ferie jednak możliwy?

PKP Polskie Linie Kolejowe od kilku lat prowadziły modernizację w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko inwestycji współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Inwestycja między Skawiną a Suchą Beskidzką to koszt 192 mln zł.

Na trasie Skawina – Sucha Beskidzka pojedziemy kilka minut krócej. Prędkość pociągów na niektórych odcinkach wyniesie nawet 100 km na godzinę. PLK podniosły poziom bezpieczeństwa na 58 przejazdach kolejowo-drogowych. Na skrzyżowaniach drogi z torami wymieniono nawierzchnię, urządzenia zabezpieczania i oświetlenie. Nowe oznakowanie i sygnalizatory będą jeszcze lepiej ostrzegały kierowców. Bezpieczniejsze będą podróże pociągami i przewóz ładunków

informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Pociągi pojadą nie tylko szybciej, ale i ciszej, zwiększy się komfort podróży. Dla podróżnych - mieszkańców Skawiny ważny jest fakt nie tylko wymiany torów, ale remontów, modernizacji peronów i przystanków. W ostatnich latach modernizacja była widoczna na całej linii kolejowej prowadzącej przez gminę Skawina. Od kilku lat trwały tu intensywne prace. Odnowiony został dworzec w Skawinie (tylko częściowo wykorzystywany jako miejsce dla podróżnych) oraz przystanki kolejowe i perony w mieście i okolicznych wioskach.

Wiceburmistrz Skawiny Witold Grabiec mówił nam kilka razy przy okazji prac prowadzonych na kolei o zabiegach gminy związanych z komunikacją zbiorową z uwzględnieniem pociągów.

Powstaje infrastruktura pozwalająca na dojazdy do stacji i przystanków oraz parkowanie samochodów. Zależy nam na usprawnieniu podróży naszych mieszkańców

- mówił wiceburmistrz.

Zwracał uwagę na istotne zmiany, bo obok istniejących przystanków kolejowych powstały też nowe na os. Jagielnia oraz w centrum Radziszowa. Te inwestycje były omawiane i przygotowywane przed laty. Samorządowców i mieszkańców ucieszyła ich realizacja, bo dzięki temu skomunikowane zostały mocno zurbanizowane rejony gminy.

Przedstawiciele PKP informując bardziej komfortowej jeździe apelują jednocześnie do kierowców o przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i zachowanie ostrożności podczas przekraczania torów.

Pociągi jada szybciej i ciszej. Każde skrzyżowanie kolejowo-drogowe pozwala na bezpieczny przejazd, ale niezbędna jest uwaga i rozsądek kierowców. Przed znakiem stop należy bezwzględnie się zatrzymać

- zaznacza Dorota Szalacha.

Przy każdym przejeździe jest żółta naklejka z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach. Tak PLK oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Naklejki mają trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który określa położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, do zgłoszeń nieprawidłowości i awarii na przejazdach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto