Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopkarskie arcydzieła. Poznaliśmy tegorocznych zwycięzców w konkursie na Szopkę Krakowską ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
7 grudnia 2023 roku odbył się 81. Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Krakowa. Trzy dni później ogłoszono wyniki, poznaliśmy zwycięzców i nagrodzonych za najlepsze prace. Przejdź do GALERII, by zobaczyć wyróżnione szopkarskie dzieła.

Do 81. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 229 szopek –75 szopek w kategorii seniorów, 6 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 19 szopek rodzinnych, 68 szopek dziecięcych indywidualnych, 45 szopek szkolnych oraz 16 szopek kategorii OFF.
Szopki oceniono w sześciu kategoriach: seniorów, młodzieżowej, rodzinnej, dziecięcej, szkolnej i kategorii OFF.

Od 11 grudnia z biletem na wystawę stałą "Kraków od początku bez końca" w Pałacu Krzysztofory można zobaczyć tegoroczną pokonkursową wystawę 81. Konkursu Szopek Krakowskich.

Wystawa potrwa do 25 lutego 2024 r. Bilet zakupiony na wystawę stałą upoważnia do zwiedzenia wystawy szopek, za wyjątkiem wtorków.

W II połowie XIX wieku wykształciły się cechy architektoniczne wyraźnie odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych. Wpłynęły na to wzorce zabytkowych krakowskich budowli: głównie kościołów.

By nie dopuścić do zaniku szopkarskiej tradycji, w 1937 roku z inicjatywy Jerzego Dobrzyckiego – wielkiego miłośnika krakowskich tradycji i zwyczajów – zorganizowano u stóp pomnika Adama Mickiewicza konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Rok później odbyła się druga edycja konkursu. W okresie okupacji hitlerowskiej konkursów nie organizowano, dopiero w grudniu 1945 roku przy zburzonym przez Niemców pomniku po raz trzeci pojawili się szopkarze. Od 1946 roku organizacją konkursu zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia szopki trafiły w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szopkarskie arcydzieła. Poznaliśmy tegorocznych zwycięzców w konkursie na Szopkę Krakowską ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto