Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenckie Radio Frycz

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Pracodawcy coraz częściej wymagają nie tylko samego dyplomu poświadczającego o ukończeniu studiów, ale także doświadczenia i umiejętności społecznych.

Jak wobec tego młodzi ludzie mogą sobie z tym poradzić? Jak mają znaleźć pracę, skoro wymagane jest w niej kilkuletnie doświadczenie, a by je zdobyć, trzeba jeszcze mieć gdzie...

Rozwiązaniem tego problemu jest wolontariat, koła naukowe lub praca na rzecz organizacji studenckich. Dlatego ważne jest, by już na początku studiów należy wybrać coś, co zajmie nasz czas po zajęciach - procentując w przyszłości lepszą posadą. Media działające przy Krakowskiej Akademii dają szansę przyszłym dziennikarzom, ale okazuje się, że również przyszłym pracownikom innych profesji.

Studenckie Radio Frycz postawiło na rozwój również poza anteną! Jak twierdzą członkowie rady redakcyjnej, radio to nie tylko prowadzenie programów: "To również sprawy administracyjne, organizacja ekipy, kwestie informatyczne (w końcu SRF nadaje za pomocą Internetu), tworzenie grafiki, w dodatku żeby ktoś w ogóle nas słuchał – musi nas zauważyć, co wiąże się z reklamą i PR" – mówi Marcin Mucha, red. Naczelny.

W tym celu zostali wyznaczeni opiekunowie i utworzono nowe działy: Reportażu (Daniel Mikuliński), Reklamy i PR (Ewelina Golba) oraz Muzyczny (Krzysztof Sokalla), które dają szansę na rozwój nie tylko studentom dziennikarstwa, ale również każdej osobie zainteresowanej zdobywaniem nowych, praktycznych umiejętności.

Opiekunowie przewidzieli organizację szkoleń (także zewnętrznych) dla członków każdego z działów oraz stałą pomoc. Wszystko w oparciu o nowe media, które cieszą się coraz większym powodzeniem na rynku pracy.

Jak widać działania kuszą i przynoszą rezultaty. W pierwszym etapie rekrutacji do radia dołączyło ok. 20 osób. - Wybrałam radio SRF dlatego, że bardzo lubię kontakt i pracę w zespole. Od zawsze miałam sentyment do radia i mam nadzieję, że Radio Frycz otworzy kolejny "rozdział" w moim życiu - opowiada Ania Bielawa, studentka I-ego roku Dziennikarstwa.

Kamil Pacierz, uczeń Krakowskiego Studium Realizacji Dźwięku również postawił otworzyć kolejny, życiowy rozdział. - Już kilka dobrych lat zajmuję się DJ'ką i produkcją muzyki. Od niedawna również realizacją dźwięku. Muzyka zawsze była obecna w moim życiu, a od tych kilku lat nabrała zupełnie innego wymiaru. Postawiłem wszystko na jedną kartę i chcę iść z muzyką przez całe swoje życie - stwierdził.

Nowi członkowie szybko zostali wypuszczeni na głęboką wodę. - To dopiero początek aczkolwiek mam już za sobą pierwszy wywiad. Cały czas myślałam: Jak sobie poradzę? Co będzie, gdy się zatnę i pomylę? Był to mega stres. Na szczęście nie byłam sama, wspierała mnie starsza, doświadczona koleżanka i… udało się. W SRF wszyscy są wyrozumiali, mega sympatyczni, ekipa jest zgrana, otwarta na nowych ludzi i ich pomysły, a więc atmosfera jest super! - wspomina Magda Kumala.

Radio stawia na dużą samodzielność - w końcu ludzie go tworzący wcześniej nie mieli doświadczenia, wszystkiego uczyli się sami, na własnych błędach i sukcesach, ale jak twierdzą – wyszło im to na dobre!

Co o rozwoju w tym studenckim medium mówią doświadczeni dziennikarze radiowi?

- Takie radio ułatwia start młodym ludziom, którzy marzą o pracy w mediach. Pomimo to że przychodząc do Frycza pracowałem już w kilku stacjach wcześniej, wiele się tam nauczyłem. Swoją drogą dziwie się że takie fajne radio nie nadaje jeszcze w eterze, ale sądzą że to tylko kwestia czasu, bo studenci pracujący we Fryczu są zdeterminowani , dążą do celu i przede wszystkim do tego żeby to radio żyło. Zakręceni i pozytywnie nastawieni. Tak naprawdę żywych stacji w Krakowie jest niewiele... - mówi Michał Rejduch z Radia Eska (wcześniej RMFMaxxx, Radio Galicja), który niegdyś także pracował w Radiu Frycz.

Jedno nie ulega wątpliwości - Ci, którzy już w czasie studiów stawiają także na wiedze praktyczną mogą liczyć na lepszy start.

Może zatem warto przeznaczyć czas nie tylko na beztroskie życie studenckie i pogłębianie wiedzy, ale również być studentem aktywnym, a przede wszystkim nie zmarnować szansy skorzystania ze specjalnych możliwości oraz zaplecza naukowego, które daje uczelnia. Zwłaszcza, gdy praca może stać się pasją i kreatywnym sposobem gospodarowania czasu poza zajęciami.

Rekrutacja do Studenckiego Radia Frycz nadal trwa! Więc jeśli jesteś chętny, zdeterminowany i niebanalny – znajdzie się miejsce także dla Ciebie! Zapraszamy: [email protected]






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto