Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sposób na dzika. W Krakowie funkcjonują już trzy odłownie tych zwierząt

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W nocy z niedzieli na poniedziałek w pułapkę wpadły dwa tegoroczne dziki
W nocy z niedzieli na poniedziałek w pułapkę wpadły dwa tegoroczne dziki Centrum Hodowlane
W Krakowie mamy już trzy specjalne pułapki na dziki, stawiane w miejscach, gdzie te zwierzęta solidnie dawały się we znaki mieszkańcom. Najnowsza odłownia została zmontowana w rejonie ul. Obrońców Tobruku. Rozwiązanie zdaje egzamin. - W pierwszą odłownię złapało się 150 dzików od lutego, czyli od momentu jej ustawienia, do września - przypomina Dariusz Nowak z biura prasowego krakowskiego magistratu.

FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

od 16 lat

Ponieważ ten sposób na dziki się sprawdza, w Krakowie pojawiły się dwie kolejne odłownie, ostatnia z końcem października w rejonie ul. Obrońców Tobruku. Na te dwie odłownie wraz z obsługą miasto wydało 90 tys. złotych.

Odłownia na dziki to metalowa klatka, uzbrojona w czujniki ruchu i z zamknięciem sterowanym za pomocą aplikacji w telefonie. W środku, by przyciągnąć zwierzęta, wysypuje się nęcącą karmę. Pierwszą, a potem następne takie krakowskie pułapki skonstruowało i postawiło Centrum Hodowlane z Tomaszowic, które pełni obowiązki całodobowego pogotowia interwencyjnego ds. dzikich zwierząt w Krakowie.

Pierwsza z tych krakowskich pułapek stanęła w lutym tego roku na terenie kampusu UJ na krakowskim Ruczaju, potem "wędrowała" dalej - obecnie stoi przy ul. Benedyktowicza (w okolicach ul. Księcia Józefa). Kolejne dwie ustawiono w październiku - w rejonie ul. Obozowej i ul. Obrońców Tobruku. To na razie wszystkie zaplanowane.

Ostatnie dwa dziki złapały się w nocy z niedzieli na poniedziałek w pułapkę przy Benedyktowicza. To dziki z tego roku, ale ważące już ok. 50 kilogramów.

Jak zaznacza Łukasz Styrylski prowadzący Centrum Hodowlane oraz Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tomaszowicach, by postawienie dwóch nowych odłowni zaczęło przynosić podobne efekty, musi upłynąć trochę czasu. Zwierzęta muszą się przyzwyczaić do zapachu pułapki, do ustawionej nowej konstrukcji.

Czy będą w przyszłości ustawiane kolejne odłownie w Krakowie? - Na razie zobaczymy, jak będziemy sobie radzić z tymi, które już są. Generalnie problem dzięki pojawieniu się odłowni udało nam się zredukować. Mamy znaczny spadek zgłoszeń dotyczących dzików w porównaniu do zeszłego roku czy początku tego roku - wskazuje Łukasz Styrylski.

Jak jednocześnie nam przekazał, właśnie rozmawiał z działkowiczami z Cichego Kącika, w rejonie ul. Piastowskiej, które mają duże problemy z dzikami. - Prawdopodobnie jedną odłownię, z Benedyktowicza, przestawimy właśnie tam. Bo na Benedyktowicza mamy bardzo zły dojazd, jest tam bardzo stromo i jak spadnie śnieg, to po prostu nie będziemy w stanie obsługiwać tej odłowni. A wygląda na to, że ostatnie dwa dziki, które tam mocno dawały się we znaki, teraz odłowiliśmy - stwierdził Łukasz Styrylski.

Wszystkie dziki, które złapią się w pułapki, są relokowane w granicach obwodu łowieckiego nr 70 (to dość spory obszar od Rząski po praktycznie Puszczę Niepołomicką). Obsługujący odłownie wywożą te zwierzęta na tereny niezurbanizowane, takie, gdzie dziki będą stanowić mniejsze zagrożenie niż w centrum miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sposób na dzika. W Krakowie funkcjonują już trzy odłownie tych zwierząt - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto