Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Socrealizm Nowej Huty widziany z "trabanta"

Elżbieta Cegła
Architektura. W 1949 r. cel był jednoznaczny: przeciwwagą dla starego konserwatywnego Krakowa miało być nowe socjalistyczne miasto.

I powstał kombinat metalurgiczny, a wraz z nim budowano nowe miasto, które do dziś budzi niekłamany podziw nie tylko urbanistów i architektów, ale też laików.

Plac św. Piotra w Rzymie, plac Vendôme w Paryżu, anglosaska koncepcja "jednostki sąsiedzkiej" wywodzącej się z lat 20. XX wieku, z okresu tworzenia planu regionalnego Nowego Jorku - takie skojarzenia wywołuje układ urbanistyczny Nowej Huty. Unikatowe na międzynarodową skalę.

Powstałe w piątej i szóstej dekadzie XX w. nowe miasto budzi do dziś niekłamany podziw zastosowanymi wówczas rozwiązaniami planistycznymi i urbanistycznymi. Zbudowana w socrealistycznym stylu Nowa Huta posiada przemyślaną koncepcję zabudowy. To zasługa projektantów z zespołu Tadeusza Ptaszyckiego. Od pl. Centralnego rozchodzą się promieniście szerokie i pełne zieleni ulice z ciekawymi architektonicznie budynkami. A przy al. Róż wciąż działa kultowy bar mleczny i restauracja "Stylowa". Na schabowego z kapustą przyjeżdżają tu zagraniczni turyści. Przywożą ich też... trabantem nowohuccy przewodnicy. Na socrealizmie można zarabiać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto