Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śledczy zaskarżyli zwrot 23 nieruchomości Gminie Wyznaniowej Żydowskiej

Bartosz Dybała
Prokuratura zaskarżyła 23 decyzje o zwrocie krakowskich kamienic i działek Gminie Wyznaniowej Żydowskiej

Są pierwsze efekty prac zespołu prokuratorsko-policyjnego, który został powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i ma sprawdzić, jak pod Wawelem przebiegał proces reprywatyzacji. Jak poinformował prok. Włodzimierz Krzywicki, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Krakowie, śledczy zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 23 decyzje o zwrocie krakowskich kamienic i działek Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Prokuratura twierdzi, że przy zwrotach doszło do błędów prawnych. Chodzi m.in. o to, że przedwojenne stowarzyszenia, domy modlitwy i innego tego typu organizacje nie były zarejestrowane jako związki wyznaniowe o charakterze religijnym. Dlatego nieruchomości, które utraciły, nie podlegały orzeczeniom komisji regulacyjnej.

Przypomnijmy, że Ziobro z początkiem października powołał specjalny zespół składający się z 7 krakowskich prokuratorów i 2 funkcjonariuszy komendy wojewódzkiej. Mają oni wyjaśnić wszystkie podejrzenia ws. dzikiej reprywatyzacji. Sprawą zajęło się też Stowarzyszenie Miasto Wspólne. W poniedziałek ujawniło kolejne adresy kamienic, które zdaniem jego przedstawicieli, powinny przejść na własność Gminy Kraków (ich przedwojenni właściciele otrzymali odszkodowanie), a trafiły w ręce osób fizycznych i spółek. Przedstawili również oficjalne stanowisko w kwestii projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Ich zdaniem zawiera luki i błędy, dlatego wezmą udział w konsultacjach społecznych tego projektu. Członkowie Stowarzyszenia twierdzą m.in., że ustawa odmiennie traktuje nieruchomości znacjonalizowane i opuszczone, dając dodatkowy rok na zwrot w naturze tych drugich. "Tymczasem w większości miast, w tym Krakowie, to kamienice opuszczone, których przedwojenni właściciele zginęli na skutek działań wojennych w latach 1939 - 1945 lub wyemigrowali, a które przez dziesiątki lat były zarządzane przez daną gminę, stanowią większość nieruchomości zreprywatyzowanych" - czytamy w stanowisku.

Stowarzyszenie uważa, że zarówno do znacjonalizowanych, jak i opuszczonych kamienic, należy zastosować to samo rozwiązanie, czyli zryczałtowane zadośćuczynienie dla właścicieli lub spadkobierców, zamiast zwrotu w naturze oraz umorzenie toczących się postępowań zwrotowych. - Ustawa w przypadku Krakowa daje jeszcze rok mafii reprywatyzacyjnej na działanie - kwituje Leśniak.

WIDEO: Policja i straż ostrzegają kierowców i proszą o ostrożność na drogach

Autor: Stanisław Śmierciak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto