Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźby Antoniego Rząsy w opactwie tynieckim [2xwideo]

toratow
toratow
Wystawa "Antoni Rząsa. Rzeźba" na krużgankach opactwa tynieckiego jest drugą wystawą organizowaną w ramach obchodów Roku Antoniego Rząsy.

Te same rzeźby, co prezentowane są w Tyńcu, wiosną tego roku eksponowane były w murach jednej z najstarszych rzymskich bazylik Santo Stefano Rotondo. Wystawa nosiła tytuł Il ritorno.

Antoni Rząsa urodził się w 1919 r. w Futomie koło Rzeszowa, w miejscu mieszających się wpływów prawosławia i katolicyzmu, na granicy kultur Wschodu i Zachodu.

Edukację artystyczną zawdzięczał przede wszystkim Antoniemu Kenarowi. W 1952 ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem i związał się z nim na wiele lat jako pedagog. Jednocześnie realizował własną drogę twórczą. W 1962 roku odbył swoją jedyną zagraniczną podróż artystyczną: stypendium do Włoch ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Pozostając wiernym swojej wrażliwości ukształtowanej przez kulturę pogranicza, stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich rzeźbiarzy współczesnych. W jego twórczości dopatrzyć się można zarówno elementów sztuki romańskiej, sztuki wczesnego renesansu, jak również polskiej sztuki ludowej oraz inspiracji prawosławnymi ikonami. Czerpiąc z tradycji stworzył dzieło na wskroś nowoczesne, niezwykle mocno oddziaływujące na współczesnego odbiorcę.

Był artystą-samotnikiem, bardzo niechętnie decydował się na organizowanie wystaw. Nie lubił rozstawać się ze swoimi pracami. W 1976 roku wybudował autorską galerię w Zakopanem przy ulicy Bogdańskiego. Galeria Antoniego Rząsy, posiadająca w swoich zbiorach znaczącą część dorobku artysty, jest obecnie prowadzona przez jego syna Marcina Rząsę.

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Wojska Polskiego oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Szwecji, Włoszech i Watykanie.

Zmarł w 1980 roku w Zakopanem. Jest pochowany na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

8 sierpnia 2010 roku na krużgankach klasztoru otwarta została wystawa rzeźb Antoniego Rząsy, w otwarciu wystawy uczestniczył syn artysty Marcin Rząsa oraz jego żona Magda Ciszewska - Rząsa.

Zapraszam do impresji z otwarcia wystawy oraz wywiadów z Marcinem Rząsa i Magdą Ciszewska - Rząsa opowiadających o ich dokonaniach artystycznych

Marcin Rząsa i Magda Ciszewska - Rząsa [Spotkanie z artystami]

Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto