Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Repertuar godny sceny narodowej! Teatr Słowackiego zapowiedział premiery sezonu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Teatr Słowackiego świętuje 130-lecie istnienia. W jubileuszowym roku na teatralnych scenach zagości klasyka
Teatr Słowackiego świętuje 130-lecie istnienia. W jubileuszowym roku na teatralnych scenach zagości klasyka Anna Kaczmarz / Polska Press
"Pan Tadeusz" Mickiewicza, "Wesele" Wyspiańskiego i "Państwo" Platona to tylko kilka z siedmiu premier, jakie przygotował na 130 rok swojej działalności Teatr im. Słowackiego. Spektakle wyreżyserują najgorętsze polskie nazwiska, m.in. Maja Kleczewska i Jan Klata, a teatralne opowieści będą krążyły wokół wykluczonych. Jak zawsze, nowościom na afiszu będą towarzyszyły programy edukacyjne oraz cykl spotkań "Myślnik" i "Przywrócone arcydzieła".

- To jest sezon, który w całości poświęcamy grupom ludzi wykluczonych, pogardzanych i wyśmiewanych. Z różnych powodów. W różnych miejscach. Damy mikrofon ludziom, którzy zazwyczaj go nie dostają - zapowiedział program sezonu Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.

"Wersal się skończył" to motto sezonu, w którym Teatr Słowackiego obchodzi 130-lecie istnienia, a w repertuarze wielka klasyka, głośni artyści i niepokorni bohaterowie.

"Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" to spektakl, którym Teatr Słowackiego otworzy sezon. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich lat, twórca "Samoobrony", organizator blokad i wicemarszałek Sejmu będzie pretekstem do przyjrzenia się reprezentowanej przez Andrzeja Leppera grupie społecznej doświadczonej transformacją lat 90. Spektakl wyreżyseruje Marcin Liber. Premiera 29 września na Scenie MOS.

17 listopada na kameralnej na scenie Domu Machin Iwona Kempa pokaże swoją interpretację jednego z najważniejszych polskich tekstów feministycznych, eseju "Szczelin istnienia" Jolanty Brach-Czainy.

Rok 2023 Teatr Słowackiego zamknie kooprodukcją z Nationaltheater Mannheim: opowieścią o demokracji i tyranii, sprawiedliwości i niesprawiedliwości. "Państwo" Platona w reżyserii Jana Klaty na Dużej Scenie.

"Podialogujemy z Platonem, fundatorem współczesnej zachodniej myśli politycznej, o państwie. O państwie starogreckim, opisywanym z perspektywy ateńskiej agory. I o ty dzisiejszym, demokratycznym, europejskim, widzianym oczami polskich i niemieckich artystów" - zapowiada premierę Teatr Słowackiego.

W styczniu na scenę Teatru Słowackiego powróci jedna z najważniejszych postaci dla tej sceny i polskiego teatru: Stanisław Wyspiański. To właśnie w Teatrze Słowackiego wystawił po raz pierwszy swoje "Wesele" i "Wyzwolenie". O Wyspiańskim opowie spektakl Agaty Dudy-Gracz "Proszę państwa, Wyspiański umiera". Premiera 5 stycznia na Dużej Scenie.

- Zajmiemy się tym, co było najbardziej dojmujące w tej figurze jaką był: jego człowieczeństwo, umieranie, a jednocześnie przechodzenie w nieśmiertelność - zapowiada Krzysztof Głuchowski. - Zostajemy przy Wyspiańskim na dłużej. W marcu czeka nas spektakl z gatunku takich, które mają mityczne znaczenie. 19 listopada - 122 lata po prapremierze, w dniu kiedy powstał w Polsce teatr publiczny - pokażemy "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej - zapowiada dyrektor Teatru Słowackiego.

W sztuce Wyspiańskiego zagra niemal cały zespół Teatru Słowackiego.

W kwietniu na scenie MOS jedna z najważniejszych powieści XX wieku "Wielki Gatsby" Francisa Scotta Fitzgeralda. "Opowieść o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce. Opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu" - czytamy w zapowiedzi spektaklu, który wyreżyseruje Jakub Roszkowski.

Sezon, w którym Teatr Słowackiego świętuje 130-lecie istnienia zamknie klasyka: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza w reżyserii Wojtka Klemma. Czego dziś uczy historia uważana za polską narodową epopeję i o czym właściwie jest ta opowieść.

Zapowiadając sezon, Teatr Słowackiego podsumował również miniony, przebiegający w niezwykle trudnej dla zespołu atmosferze trwającej nieustannie procedury odwołania dyrektora instytucji.

- To sezon, w który nie miało prawa nam się udać - mówił Krzysztof Głuchowski. - Kiedy go zaczynaliśmy w styczniu, mieliśmy na koncie minus pięć milionów i zero pieniędzy na działalność artystyczną. Pomimo tego i dzięki żelaznej woli zespołu zaryzykowaliśmy i zrobiliśmy 7 premier, 680 własnych wydarzeń artystycznych, w naszych spektaklach uczestniczyło prawie 110 tys. widzów, zdobyliśmy 32 prestiżowe nagrody teatralne, uczestniczyliśmy w 14 festiwalach i konkursach, a także samodzielnie - obok dotacji - wypracowaliśmy dochód niemal 11 milionów zł.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Repertuar godny sceny narodowej! Teatr Słowackiego zapowiedział premiery sezonu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto