Remonty w Krakowie. Sporo nowych, wakacyjnych zmian na ulicach miasta

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Sezon letni sprzyja prowadzeniu prac i inwestycji drogowych, poniżej informacje o pracach realizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej, Wody Polskie. PKP PLK oraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

FLESZ - Wystartowała Loteria Szczepień

Nocne utrudnienia na ul. Mackiewicza

W godzinach nocnych (7 i 8 lipca) wykonawca linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej będzie prowadził przekładki sieci na ul. Mackiewicza. Ruch będzie się odbywał wahadłowo

Roboty mają związek z likwidacją ronda przy skrzyżowaniu ulic Mackiewicza i Siewnej. 7 i 8 lipca w godzinach nocnych (od godz. 20.00) pojawią się utrudnienia w ruchu. W czasie prac ruch będzie się odbywał wahadłowo.

Rozbudowa ul. Tomickiego

W poniedziałek, 5 lipca rozpocznie się rozbudowa fragmentu ul. Tomickiego. W związku z tym zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

W ramach inwestycji niedrogowej, deweloper rozbuduje ul. Tomickiego na odcinku – od wjazdu przy zakładach tytoniowych, do skrzyżowania z ul. Padniewskiego. Pojawią się obustronne chodniki, nowe elementy infrastruktury podziemnej oraz oświetlenie. W związku z pracami obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu – zamknięcie drogi dla ruchu kołowego oraz objazd wyznaczony przez ul. Padniewskiego.

Zakończenie prac planowane jest na koniec września.

Autobusy wracają na ulicę Mochnaniec

Kończy się przebudowa ulicy Mochnaniec. W związku z tym od poniedziałku, 5 lipca linie autobusowe nr 116 i 203 zostaną przywrócone na stałe trasy.

Zostanie przywrócone funkcjonowanie przystanku „Mochnaniec” (w obu kierunkach), a przystanek tymczasowy „Czwartaków” zostanie zlikwidowany.

Jednocześnie, zostaną wprowadzone stałe zmiany w funkcjonowaniu przystanku „Skotniki Szkoła”:

  • przystanki linii nr 116 w kierunku „Kozienickiej” oraz linii nr 203 w kierunku „Skawiny” będą funkcjonować w dotychczasowych lokalizacjach (dla linii nr 116 na pętli, dla linii nr 203 na ul. Skotnickiej)
  • przystanek linii nr 116 i 203 w kierunku „Czerwonych Maków P+R” będzie funkcjonował na nowym peronie na początku ul. Mochnaniec (Autobusy nie będą wjeżdżać na pętlę).

Rozkłady jazdy obu linii zostaną zmienione.

Zmiany na Norymberskiej, Podbipięty, Półłanki

Zarząd Zieleni Miejskiej informuje o zamknięciu fragmentu ul. Norymberskiej

5 lipca (poniedziałek) zamknięty zostanie fragment ul. Norymberskiej (od ronda Norymberska – Wyłom – Pychowicka) do posesji nr 8. Dojazd od ul. Grota-Roweckiego do marketu oraz do posesji nr 46, 48 i 8 będzie zachowany. Objazd dla zamkniętego odcinka – ulicą Pychowicką. Ruch pieszych i rowerzystów na zamkniętym fragmencie bez zmian. Zamknięcie ma związek z budową sieci wodno-kanalizacyjnej. Po trzech tygodniach ul. Norymberska zostanie otwarta. Wprowadzony zostanie drugi etap – zawężenie ul. Wyłom w rejonie ronda – z możliwością jazdy w kierunku ul. Pychowickiej i Norymberskiej. W tym czasie odtwarzana będzie nawierzchnia jezdni. Ten etap potrwa ok. tydzień. Szczegóły – www.zzm.krakow.pl, tel. 12 20 10 240.

Wody Polskie informują o zmianach w organizacji ruchu na ul. Podbipięty

5 lipca (poniedziałek) zwężony zostanie fragment ul. L. Podbipięty (w rejonie ul. Zakarnie) – północna strona. Przystanek autobusowy „Zakarnie” zostanie przeniesiony bliżej ronda przy moście Wandy. Przejście dla pieszych – drugą stroną ulicy. Taka organizacja ruchu będzie utrzymana do 9 sierpnia br. Zmiany mają związek z modernizacją wałów przeciwpowodziowych. Szczegóły – www.krakow.wody.gov.pl, tel. 12 62 84 100.

PKP PLK informuje o remoncie przejazdu drogowo-kolejowego na ul. Półłanki

17 lipca (sobota) rozpocznie się przebudowa przejazdu drogowo-kolejowego na ul. Półłanki. Wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Przejazd będzie zamknięty dla ruchu pojazdów. Ruch pieszych zostanie utrzymany. Objazd będzie wyznaczony ulicami: Śliwiaka, drogą ekspresową S7 (do węzła A4 Kraków Bieżanów), autostradą A4 (do węzła Wielickiego), Wielicką, Kaimską, Mała Góra. Prace potrwają miej więcej trzy tygodnie.

Dodatkowo PKP PLK informuje o utrzymaniu zmienionej organizacji ruchu na ul. Prądnickiej. Szczegóły – www.krakow-rudzice.pl, tel. 12 393 54 00.

Przegląd remontów w dzielnicach

Dzielnica IV – Prądnik Biały

W dzielnicy IV trwa remont ul. Janusza Korczaka. W związku z pracami obowiązują lokalne zmiany w organizacji ruchu. Roboty potrwają do końca sierpnia, a ich koszt to ok. 450 tys. zł.

Dzielnica XVI – Bieńczyce

W dzielnicy XVI w poniedziałek, 5 lica rozpocznie się remont parkingów wzdłuż bloków na ul. Gustawa Pokrzywki (os. Albertyńskie 31-35). Nie będzie możliwości parkowania w miejscach robót. Prace potrwają mniej więcej miesiąc, a ich koszt to ok. 165 tys. zł.

Dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie

W dzielnicy XVII w poniedziałek, 5 lipca ruszy remont ul. Wodocza. W związku z pracami lokalne zmiany w organizacji ruchu. Roboty potrwają mniej więcej dwa tygodnie, a ich koszt to ok. 170 tys. zł.

Ulica Kluczborska: zamknięcie przejazdu przez torowisko

Od piątku, 9 lipca od 8.00 zamknięty dla ruchu będzie przejazd przez torowisko tramwajowe na ul. Kluczborskiej. Ma to związek z kolejnym etapem prac przy budowie linii do Górki Narodowej.

Przejazd przez torowisko będzie nieczynny dla samochodów. Dopuszczony będzie ruch pieszy. Dla rowerzystów wyznaczono objazd ulicami Prądnicka, Bratysławska, Wybickiego, Krowoderskich Zuchów i Fieldorfa Nila.

Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać do 20 sierpnia br. W tym czasie będą tam prowadzone roboty związane z przebudową infrastruktury podziemnej w związku z budową linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej.

Modyfikacja ronda na ul. Jasnogórskiej

ZDMK:
"Wprowadzone w kwietniu zmiany w organizacji ruchu na ul. Jasnogórskiej mają przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego w związku z planowaną przebudową ul. Łokietka i wynikającą z niej koniecznością zamknięcia tej ulicy. Nowa organizacja ruchu ułatwia bezpieczny wyjazd z ul. Gaik, będącej objazdem ul. Łokietka. Dodatkowo, poprzez wprowadzoną zmianę, bezpieczny wyjazd zyskali mieszkańcy ul. Ojcowskiej jadący w kierunku północnym.

Mając na uwadze głosy wszystkich użytkowników ruchu drogowego, sprawdzone zostały możliwości dostosowania infrastruktury obecnego skrzyżowania – tak, aby została ona poszerzona o dodatkową przestrzeń dla kierujących przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Na bazie uzyskanych wyników przygotowano modyfikację wdrożonych rozwiązań. Celem tych zmian jest umożliwienie wyznaczenia drugiego pasa ruchu dla kierunku Olkusz-Kraków i Kraków-Olkusz.

Z uwagi na występujące ograniczenia dostępnej jezdni w ramach dokonywanej korekty konieczne są lokalne przebudowy nawierzchni i barier drogowych. Dlatego, przed ich ostatecznym zatwierdzeniem niezbędne było omówienie zaproponowanego rozwiązania przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu zarówno z Zarządem Dróg Miasta Krakowa, a także z przedstawicielami policji, Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa i Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Wprowadzane zmiany umożliwią wyznaczenie drugiego pasa ruchu na kierunku Olkusz-Kraków, Kraków-Olkusz co wpłynie na zwiększenie przepustowości skrzyżowania przy zachowaniu bezpieczeństwa ruchu, jakie zapewniają ronda.

Jednakże do tego czasu potrzebne jest wykonanie prac drogowych, które będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu. Obecnie uzgadniany jest projekt czasowej organizacji ruchu, a zakończenie prac zakładane jest przed przewidywanym na jesień wzrostem natężeń ruchu."

Wideo

Materiał oryginalny: Remonty w Krakowie. Sporo nowych, wakacyjnych zmian na ulicach miasta - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie