Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Małej Baszty. Z nowego tarasu widokowego Krakowa zobaczymy panoramę miasta i dachy Wawelu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Taras na najwyższym poziomie Małej Baszty jest już gotowy
Taras na najwyższym poziomie Małej Baszty jest już gotowy Biuro SKOZK
Wawel nie przestaje zaskakiwać. Jak się okazuje, na wzgórzu wawelskim szykuje się nowa atrakcja dla turystów i wszystkich chętnych. Mała Baszta - najmłodsza i najmniejsza wieża Wawelu, dotąd niedostępna dla zwiedzających, w przyszłym roku zostanie dla nich otwarta. Kto wdrapie się na samą górę, będzie mógł podziwiać widoki roztaczające się z tarasu baszty.

Mała Baszta znajduje się w narożniku dziedzińca arkadowego, w budynku nr 5 Zamku Królewskiego na Wawelu.

"Z tarasu na jej najwyższym poziomie będzie można podziwiać dziedziniec zamku, dachy i wieże katedry, zachodnią część wzgórza i rozległą panoramę Krakowa od Bielan po Krzemionki" - informuje w mediach społecznościowych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Reprezentanci SKOZK w ostatnich dniach, wspólnie z przedstawicielami Zamku Królewskiego na Wawelu, ocenili postępy prac w remontowanej Małej Baszcie.

Małą Basztę wznieśli Niemcy w latach 1941-43 - jak przypomina SKOZK - "gdy Wawel był siedzibą hitlerowskiego namiestnika podbitej Polski, zbrodniarza wojennego Hansa Franka. Była częścią budynku administracyjnego władz Generalnego Gubernatorstwa zaprojektowanego od podstaw na polecenie władz okupacyjnych przez wybitnego polskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Jej wnętrza, zajmowane w znacznej części przez klatkę schodową, nie przechodziły dotąd większych remontów. Wieża przez lata pełniła funkcje komunikacyjne i magazynowe". Teraz szykuje się więc tutaj swoista rewolucja, ponieważ basztą od przyszłego roku będą mogli zawładnąć także zwiedzający.

Remont położonej w narożniku dziedzińca arkadowego Małej Baszty oraz konserwację attyki kurtyny południowej rezydencji królewskiej rozpoczęto w ubiegłym roku. Jest to jedno z przedsięwzięć wieloletnich etapowanych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w latach 2021-2025. Koszty zaplanowanego na lata 2022–2023 remontu to 2 mln zł, z czego 800 tys. zł wyasygnuje SKOZK z NFRZK.

Prace budowlane i konserwatorskie w baszcie i przy przylegającej do niej ścianie parawanowej dziedzińca arkadowego będą trwały do jesieni tego roku. Potem rozpocznie się aranżacja pomieszczeń w związku z potrzebami nowej trasy turystycznej.

Naukowcy odwrócą proces starzenia?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Remont Małej Baszty. Z nowego tarasu widokowego Krakowa zobaczymy panoramę miasta i dachy Wawelu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto