Rekrutacja na studia 2021. Na Politechnice Krakowskiej najbardziej oblegana informatyka

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tegoroczni maturzyści na PK szturmowali przede wszystkim kierunki informatyczne, ale też np. tradycyjnie wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem znalazła się architektura.
Tegoroczni maturzyści na PK szturmowali przede wszystkim kierunki informatyczne, ale też np. tradycyjnie wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem znalazła się architektura. Andrzej Banaś
Najpopularniejszym kierunkiem w tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej okazuje się informatyka na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. O jedno miejsce na tym kierunku walczyło aż 12 osób. W tym roku rekrutacja na PK odbywa się w trybie ciągłym i trwa aż do września. W lipcu komisje rekrutacyjne przeprowadziły już kilka postępowań kwalifikacyjnych, pojawiają się więc pierwsze podsumowania.

FLESZ - Program “Dobry Start”. ZUS przelał 30 mln zł

Na informatykę stacjonarną na PK chciało się dostać ponad 1300 osób. Dla porównania, w ubiegłym roku w I turze naboru zarejestrowało się 1222 kandydatów. Po przeprowadzeniu dwóch postępowań kwalifikacyjnych limit przewidzianych miejsc został wypełniony i Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna WIiT zdecydowała o zamknięciu rejestracji na stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia na informatyce.

Jak zwraca uwagę uczelnia, popularność kierunków informatycznych wśród absolwentów szkół średnich została potwierdzona także dużym zainteresowaniem informatyką w inżynierii komputerowej, prowadzoną przez Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. O jedno miejsce na tym kierunku na studiach stacjonarnych starało się 9 osób, a rejestracji dokonało 645 kandydatów. "Wypełnienie przewidzianego limitu miejsc spowodowało, że rejestracja na informatykę w inżynierii komputerowej, zarówno stacjonarną jak i niestacjonarną, została już zamknięta" - informuje PK.

Na brak chętnych do studiowania informatyki stosowanej nie może narzekać Wydział Mechaniczny. W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym na jedno miejsce przypadło 10 chętnych (aplikowało 727 osób). Ubiegłoroczna nowość rekrutacyjna Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki - geoinformatyka, łącząca zagadnienia informatyczne z geoinżynierią i hydroinżynierią - także odnotowała dobry wynik.

Wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem kandydatów tradycyjnie nie zabrakło architektury. O przyjęcie na studia prowadzone w języku polskim, ale także te oferowane w języku angielskim starało się prawie 800 osób (podobnie jak w ubiegłorocznej I turze rekrutacji).

Wzrost chętnych do studiowania w porównaniu z 2020 rokiem odnotowano na elektrotechnice i automatyce z oferty Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Przed pierwszym postępowaniem kwalifikacyjnym na kierunek prowadzony stacjonarnie zarejestrowało się 571 osób (a rok temu 513 kandydatów aplikowało łącznie we wszystkich turach rekrutacji). Limit miejsc na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia na elektrotechnice i automatyce został wypełniony i rejestracja nie jest już prowadzona.

Wśród cieszących się w tym roku największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia Politechnika wymienia też: automatykę i robotykę, mechanikę i budowę maszyn w języku polskim, inżynierię medyczną, inżynierię produkcji, środki transportu i logistykę (Wydział Mechaniczny), budownictwo (Wydział Inżynierii Lądowej), energetykę, inżynierię środowiska, odnawialne źródła energii i infrastrukturę komunalną (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki), biotechnologię, technologię chemiczną (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej), matematykę stosowaną, matematykę (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), inżynierię materiałową (Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki) oraz gospodarkę przestrzenną (kierunek międzywydziałowy).

Rekrutacja na PK - inaczej niż przed rokiem - prowadzona jest w trybie ciągłym. Na niektórych wydziałach jeszcze trwają lub dopiero odbędą się postępowania kwalifikacyjne. Ostateczne wyniki naboru znane będą we wrześniu.

Wideo

Materiał oryginalny: Rekrutacja na studia 2021. Na Politechnice Krakowskiej najbardziej oblegana informatyka - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie