Ranking Perspektyw 2020: trzy świetne licea to w Krakowie za mało

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
V LO od lat nie opuszcza krajowej czołówki najlepszych liceów
V LO od lat nie opuszcza krajowej czołówki najlepszych liceów Andrzej Banaś
„Perspektywy” po raz 22. ogłosiły ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce. Kraków i Małopolska minimalnie poprawiły swoje wyniki w dorocznym zestawieniu. W pierwszej pięćdziesiątce liceów są teraz trzy krakowskie (rok temu były dwa), a wśród 50 najlepszych techników w kraju aż osiem jest z Małopolski. Jednak równocześnie Warszawa ma w pierwszej pięćdziesiątce ogólniaków aż 16 szkół, dominuje.

- Warto te wyniki potraktować poważnie. Jest postęp, ale widać, że coś się zacięło – tak nowy ranking komentuje dr Jerzy Lackowski, dyrektor Studium Pedagogicznego UJ, od 1990 do 2002 r. małopolski kurator oświaty. - Przecież młodzież krakowska ma potencjał nieustępujący potencjałowi młodzieży warszawskiej i powinniśmy się porównywać właśnie z Warszawą. Kraków miał zawsze tradycję przynajmniej kilku świetnych liceów, tymczasem dzisiaj możemy powiedzieć, że mamy takie trzy. Coś jest nie tak. Przecież były przed laty czasy, że mieliśmy pięć i więcej liceów w pierwszej... dwudziestce!

Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020 to: Uniwersyteckie LO w Toruniu (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum).

Najwyżej sklasyfikowany małopolski ogólniak to V Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Jest na trzecim miejscu wśród wszystkich w Polsce – zresztą tak jak przed rokiem. Jeśli chodzi o najlepsze technika w kraju, spośród trzech szkół "na podium" w tegorocznym zestawieniu dwa są właśnie z naszego województwa: Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu zajęło drugą pozycję, a trzecią krakowskie Technikum Łączności – i jest to kolejny rok, kiedy obie szkoły są w absolutnej czołówce, zamieniły się tylko miejscami.

- Muszą się naraz złożyć: dobra atmosfera w szkole, ambitna, chcąca pracować kadra nauczycielska i otwarci na naukę uczniowie. Jeżeli się tych kilka elementów w jednym czasie zgra, to sukces jest murowany – zapewnia Paweł Kucharczyk, dyrektor Technikum Łączności w Krakowie, którego zapytaliśmy o receptę na takie wyniki szkoły.

Co się liczy w rankingu

W tegorocznym Rankingu Perspektyw wzięto pod uwagę dane z 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Głównym kryterium w prestiżowym rankingu „Perspektyw” są wyniki matury, liczą się też sukcesy w olimpiadach, a w przypadku techników również wyniki egzaminów zawodowych.

Co ważne, w najnowszej edycji rankingu w przypadku zestawienia obejmującego ogólniaki jeszcze większe znaczenie zyskały wyniki egzaminu dojrzałości. Nastąpiła tu bowiem - decyzją Kapituły - korekta wag procentowych w stosunku do poprzedniej edycji, w odniesieniu do dwóch wskaźników. Waga matury z przedmiotów obowiązkowych wzrosła o 5 procent, a zarazem o 5 procent zmniejszona została waga sukcesów w olimpiadach.

"Zmiana ta uzasadniona jest rosnącą rolą matury w systemie polskiego szkolnictwa ponadpodstawowego. Zarazem, zgodnie z przyjętymi przez Kapitułę Perspektyw standardami, jest to korekta na tyle mała, że umożliwia porównywanie wyników rankingu w układzie rok do roku" - czytamy na stronie www.licea.perspektywy.pl, gdzie w czwartek zostały opublikowane tabele rankingu.

Najlepsi z Krakowa i Małopolski

Jeśli chodzi o technika, niezmiennie te z Małopolski są na medal. Oprócz szkół, które znalazły się na podium, w pierwszej ogólnopolskiej pięćdziesiątce są także: Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 z Krakowa (miejsce 18.), krakowskie Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 (miejsce 20.), Technikum Turystyczno-Gastronomiczne z Myślenic (miejsce 21.), Technikum nr 2 w Nowym Targu (miejsce 26.), Technikum Budowlane nr 1 w Krakowie (41. miejsce), Technikum nr 3 w Nowym Sączu (miejsce 45.). Na uwagę zasługuje zwłaszcza duży awans krakowskiego Technikum Energetyczno-Elektronicznego nr 9 – z 37. miejsca w 2019 roku (a 198. miejsca w 2018 r.) do pierwszej dwudziestki.

A licea?

V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie jest – tak jak przed rokiem - najwyżej sklasyfikowanym liceum z Małopolski. Do zwycięzcy rankingu z Torunia naszej „Piątce” brakło sporo, ale już z XIV LO im. St. Staszica w Warszawie, które zajęło drugie miejsce, krakowska szkoła przegrała niewielka różnicą punktów.

Ładnego awansu trzeba pogratulować I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, które rok temu w ogólnopolskim rankingu było 23., a teraz wskoczyło na 17. pozycję (czyli o sześć pozycji wyżej). Szkoła ta w ostatnich latach powoli pnie się w górę - w rankingach z 2017 i 2018 r. była na 27. miejscu. „Nowodworek” to obecnie jedno z dwóch tylko liceów z Małopolski, jakie znalazły się w pierwszej dwudziestce najlepszych ogólniaków z całego kraju.

VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Reja w Krakowie jest - jak rok temu - trzecie wśród najlepszych liceów w naszym województwie. W zestawieniu ogólnopolskim poszybowało aż o 30 pozycji w górę: rok temu znalazło się na 61. miejscu, teraz jest na 31.

Jeśli chodzi o nasz region, imponujący skok w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia dla całej Polski wykonało Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu: było na 154. pozycji, a jest teraz sześćdziesiąte. Uczciwie jednak trzeba dodać, że dwa lata temu ta szkoła miała 32. miejsce w kraju, a trzy lata temu była 77.

Spośród krakowskich liceów w pierwszej setce znalazły się jeszcze: III Społeczne LO im. Juliusza Słowackiego STO (63. miejsce), II LO im. Króla Jana III Sobieskiego (78. miejsce), VIII Prywatne Akademickie LO (93. miejsce) oraz VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego (99. miejsce).

Dodajmy, że np. najbardziej oblegane przez kandydatów w ostatniej rekrutacji, dobre krakowskie VII LO im. Zofii Nałkowskiej uplasowało się dopiero na 221. pozycji na liście ogólnopolskiej.

- Z uznaniem trzeba mówić o V LO, które latami nie schodzi ze ścisłej czołówki. Warto też pokazywać przykład „Jedynki”, która od kilku lat ma nowego dyrektora i systematycznie poprawia wyniki, dość szybko wydźwignęła się z marazmu. Jak już jest w pierwszej dwudziestce, to jest dobrze, czapka z głów przed nauczycielami i dyrektorem! - mówi nam dr Jerzy Lackowski. Jednak zarazem podsumowuje, że generalnie rzecz biorąc sytuacja krakowskich liceów w rankingu nie wygląda dobrze.

- Wydaje mi się, że brakuje stymulacji ze strony kuratorium, pracy z dyrektorami szkół licealnych, żeby jednak pewne rzeczy zostały wzmocnione. To kwestia pewnej strategii edukacyjnej, którą trzeba zastosować. Moim zdaniem potrzebne jest postawienie na pracę z uczniem zdolnym i olimpiady przedmiotowe, by jednak uczniowie szerzej w nich startowali – uważa dr Lackowski.

Wideo

Materiał oryginalny: Ranking Perspektyw 2020: trzy świetne licea to w Krakowie za mało - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie