Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni w obronie wielkiego pieca na terenie krakowskiego kombinatu. Przegłosowali rezolucję do premiera

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Grupa krakowskich radnych chce zachowania konstrukcji wielkiego pieca nr 5 na terenie kombinatu oraz utworzenia tam ścieżki edukacyjnej. Napisali w tej sprawie rezolucję m.in. do premiera. Poparła ją zdecydowana większość RMK.

FLESZ - Joe Biden: "Jeśli Rosja uderzy na Ukrainę to będzie wojna z wyboru"

Radni miejscy przypomnieli w rezolucji, że obecnie trwają prace rozbiórkowe wielkiego pieca nr 3, który jest przedostatnim pozostałym na terenie krakowskiego kombinatu, będącego obecnie własnością ArcelorMittal Poland. Tymczasem wielki piec nr 5 został wygaszony w 2019 roku i od tego czasu mimo różnych zapowiedzi nie nastąpiło jego ponowne uruchomienie i z obecnych informacji można wnioskować, że już nie nastąpi.

"W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotka go podobny los co pozostałe piece, czyli zostanie rozebrany. Wtedy bezpowrotnie zniknie jeden z symboli, związanych nierozerwalnie z Nową Hutą, która przecież nie powstałaby, gdyby nie huta stali. Kiedy ktoś za 30 czy 50 lat będzie chciał dowiedzieć się, jak tworzono stal w Nowej Hucie, będziemy wtedy mogli tylko pokazać mu zdjęcia" - przekonują radni.

Mają jednak nadzieję, że nie wszystko jeszcze stracone. Przypomnieli, że trwają obecnie prace nad przygotowaniem planu zagospodarowania przestrzennego "Kombinat", który w dużej mierze określi przeznaczenie każdej części terenu zakładu. "Można więc wprowadzić w nim odpowiednie zapisy, które pozwolą na zachowanie i udostępnienie wielkiego pieca. Taka sytuacja miała miejsce w wielu krajach na świecie, na przykład w Ostrawie, Duisburgu, Monterrey czy Esch-sur-Alzette. Wiemy, że kombinat jest obecnie własnością ArcelorMittal Poland i to ta firma będzie podejmować decyzje co do przyszłości zakładu, jednak widzimy pole do szukania porozumienia z AMP" - czytamy w rezolucji.

Jej adresatami są premier, marszałek województwa małopolskiego, wojewoda Małopolski oraz prezydent Krakowa. Za przyjęciem rezolucji głosowało 40 radnych, jeden wstrzymał się od głosu (Adam Kalita z klubu Prawa i Sprawiedliwości).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radni w obronie wielkiego pieca na terenie krakowskiego kombinatu. Przegłosowali rezolucję do premiera - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto