Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radio Nowa Huta znowu gra! [zdjęcia]

Redakcja
Nowa Huta ma swoje radio. Jak zapowiadają jego założyciele, ma ...
Nowa Huta ma swoje radio. Jak zapowiadają jego założyciele, ma ... Łukasz Żołądź
Nowa Huta ma swoje radio. Jak zapowiadają jego założyciele, ma promować dzielnicę i zdjąć z niej złą sławę.

Zobacz też: Nowa Huta wciąż zaniedbana, mieszkańcy się denerwują


Sebastian Adamczyk to 23-latek, pełen energii i zapału do działania. W sobotę, 5 maja, biegał po Al. Róż z megafonem i zapraszał przechodniów na poczęstunek. Tak oficjalnie rozpoczęło działalność Radio Nowa Huta, pierwsza niekomercyjna, internetowa radiostacja tej dzielnicy.

Nowa Huta nie jest złą dzielnicą

- Nie wstydzimy się naszego pochodzenia, nie wstydzimy się tego, co robimy i kim jesteśmy. Nowa Huta to nie jest zła dzielnica, ale owiała ją zła sława. Na antenie będziemy poruszać tematy, które pozytywnie promują Nową Hutę, ale nie chcemy się mieszać w politykę - mówi Sebastian. - Inne dzielnice nie mają takiego problemu, jak my. Do nas przyczepione są stereotypy i chcemy z nimi walczyć - dodaje.

Radio Nowa Huta to ok 20 osób, amatorów i zawodowców, lokalnych muzyków, hip-hopowców i działaczy społecznych. Jednym z prowadzących autorską audycję jest Mc Robak. Jego pierwszy program z cyklu "Koszykówka, Rap i Grill" przyciągnął sporą liczbę słuchaczy. - Musimy wsierać takie inicjatywy, jak Radio Nowa Huta, bo to dobra promocja dzielnicy - mówi MC Robak.

Bajki dla dzieci, reportaże o nowohucianach, lokalne informacje...

Oprócz niego, swoje dwie audycje prowadzi też Maciej Zając, student III roku socjoligii na AGH. - Jedna dotyczyć będzie brudów, o których się często nie mówi, które są w mediach, ale przedstawiane z jednego tego samego punktu widzenia, a pod spodem kryje się coś zupełnie innego i mi to "coś" postaramy się wyławiać - zapowiada Zając. Drugi pomysł na program to coś w rodzaju "wojny płci" prowadzonej na żywo w studiu. - To "Słownik damsko-męski". Każdy program to będzie inne pojęcie, które rozumiane jest inaczej przez kobiety, a inaczej przez mężczyzn. Takimi tematami jest piłka nożna, kuchnia, buty, czy samochody - dodaje Maciek.

Nowa Huta jest kopalnią tematów reportażowych i takie audycje też znajdą się na antenie radia. - Bedziemy szukać ciekawych ludzi, fryzjera, który tnie włosy w tym samym miejscu od 50 lat, ekspedientki w sklepikach osiedlowych - wylicza Maciej Zając.

Zobacz zdjęcia z inauguracji Radia Nowa Huta

Ciekawym elementem programu są bajki dla dzieci, czytane w porze wieczorynki. - Zawsze mnie bolało, jak byłem dzieckiem, że nie było tych bajek w radiu, a to jest kwestia kształtowania osobowości, rozwijania wyobraźni - przyznaje Sebasian Adamczyk, założyciel stacji. Radio będzie też miejscem relacji z wydarzeń ważnych dla dzielnicy, lokalnych nformacji. Planowane są też audycje z harcerzami, programy geograficzne, poruszające bezpieczeństwo na wycieczkach.

- Nie chcemy szufladek, podziałów, będziemy grać dla wszystkich. Radio Nowa Huta chce pokazać, że nasza dzielnica może coś zdziałać. Nie zamykamy się na społeczność nowohucką, bo nie miałoby to przyszłośći, a chcemy z Nnową Hutą wyjść do ludzi - zaznacza Sebastian.

Radio Nowa Huta - podejście drugie

Jedenaście lat temu, 13-letni wówcza Sebastian Adamczyk postanowił założyć radio. Była to jedna z pierwszych stacji nadawanychych w internecie, a nie w eterze. Metodą prób i błedów testował nowe technologie. - Niekiedy całe kieszonkowe przeznaczałem na to, żeby coś do radia kupić, czy zrobić plakietki dla gości koncertowych.

Do 2009 roku Radio Nowa Huta działało prężnie, zorganizowało Swieto Kopca Wandy z koncertem hip-hopowych składów Pokahontas i Yes Yes Yo, a także piknik archeologiczny z gwiazdą wieczoru, zespołem TSA. Stacja zaczęła mieć problemy, kiedy Sebastian więcej czasu poświęcił szkole, a sprawy radia zostwił kolegom. - Najwyraźniej nie zależało im na tym radiu, tak jak mi... i pomysł umarł - opowiada Sebastian.

Dziś, 3 lata po tych wydarzeniach, Radio Nowa Huta wraca i to ze zdwojoną siłą. - Nowa Huta robi sie modna, ale my nie robimy tego, by sie wypromowac, dzialamy po prostu dla dzielnicy - kończy Adamczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto