Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psychoterapeuta o postanowieniach noworocznych: Nowy rok to szansa na zmiany. Uważajmy jednak, by nie narzucić sobie zbyt dużego tempa

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Nadszedł nowy rok, a wraz z nim czas postanowień i zmian w życiu wielu osób. Niektórzy zapewne znów wytrwale będą skreślać ze swoich list kolejne wypełnione zadania, a inni prędzej czy później sobie odpuszczą. Rozmawiamy z Miłoszem Nowakiem, psychoterapeutą, psychologiem, coachem w Hedepy.pl: - Bardziej elastyczne podejście do postanowień może być korzystniejsze - mówi ekspert.

Czy temat postanowień noworocznych jest nadal aktualny?
Obserwacja życia codziennego pokazuje, że postanowienia noworoczne nadal utrzymują swoją popularność w Polsce. Nie szukając daleko – kluby fitness, czy gabinety terapeutyczne przeżywają na początku roku oblężenie, co jest związane z postanowieniami na nowy rok. Choć niektórzy mogą doświadczać pewnej deziluzji związanej z niespełnionymi wcześniej celami, większość ludzi wciąż traktuje nowy rok jako okazję do refleksji i planowania zmian w swoim życiu.

Co najczęściej chcemy w sobie zmieniać w nadchodzącym nowym roku? Czy można to potraktować jako taką osobistą formę terapii?
Najczęściej wyrażamy pragnienia związane z poprawą zdrowia, relacji czy rozwojem zawodowym. Te aspiracje są wyrazem naturalnej chęci samorozwoju. Zmiany te mogą być traktowane jako osobista forma terapii, szczególnie gdy kierują nas ku pozytywnym przemianom i bardziej satysfakcjonującemu życiu.

Czy w tych postanowieniach powinniśmy tak definitywnie "kończyć z dawnym sobą" - który może nie jest idealny? Czy raczej mówić sobie: "Jesteś dobry/dobra, ale może małym krokiem spróbuj coś zmienić"?
Bardziej elastyczne podejście do postanowień może być korzystniejsze. Ocenianie samego siebie z perspektywy pozytywnej i zachęcanie do stopniowych zmian często przynosi lepsze rezultaty, niż radykalne zerwanie z przeszłością. To pozwala unikać nadmiernego obciążenia emocjonalnego związanego z negatywnymi ocenami. Mimo wszystko, ważnym aspektem, jest także umiejętność spojrzenia na swoją przeszłość jako na źródło zasobów. Nawet trudne doświadczenia, mogą być skarbnicą wiedzy o sobie, ludziach i otaczającym nas świecie. W takich momentach próby, niejednokrotnie odnajdujemy w sobie potencjał, który wcześniej był niejako uśpiony. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to przyjemnym doświadczeniem i najprostszą drogą dla wielu z nas, wliczając mnie samego, jest odcięcie się od nich. Jednak nie mogąc zmienić przeszłości, możemy nadać jej nowe, bardziej wspierające znaczenie i dać sobie przez to szansę przepracowania i uzdrowienia w nas tego, co bolesne i trudne.

Dlaczego z reguły nie udaje nam się wytrwać w tych postanowieniach?
Często niepowodzenia wynikają z braku konkretnego planu działania, zbyt ambitnych celów lub braku wsparcia. Warto zauważyć, że zmiany wymagają czasu i wysiłku, a brak wytrwałości często wynika z niewłaściwego przygotowania i nierealistycznych oczekiwań. Skorzystanie z pomocy eksperta, który pomoże zmienić noworoczne postanowienia w konkretne cele, następnie wypracować wspólnie z samym zainteresowanym strategię ich realizacji, zwiększa szansę na ich realizację. Jest to także szansa, aby przyjrzeć się głębiej swoim prawdziwym potrzebom i znaleźć drogę do ich zaspokojenia.

Jak radzić sobie z niespełnionymi postanowieniami? Jak się nie załamać, że nie daliśmy rady?
Niespełnione postanowienia powinny być traktowane jako okazja do nauki i dostosowania strategii. Ważne jest unikanie samokrytyki i zamiast tego skoncentrowanie się na tym, co udało się osiągnąć. Współpraca z terapeutą lub coachem może pomóc w identyfikacji lepszych strategii oraz w budowaniu pozytywnego podejścia do zmian. Jak wspomniałem wcześniej – trudności mogą być demotywujące, jednocześnie dają nam szansę na wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Można powiedzieć, że trochę stajemy się więźniami własnych ambicji i to nie tylko na czas nowego roku. Narzucamy sobie terminy, tempo. Czy to jest dobre na dłuższą metę?
Narzucanie sobie zbyt surowych terminów i tempa może prowadzić do stresu i frustracji, a w dłuższej perspektywie nawet wypalenia. Długoterminowe cele powinny być realistyczne i elastyczne, umożliwiając dostosowanie do zmieniających się warunków życiowych. Przyjęcie bardziej harmonijnego podejścia do rozwoju osobistego zazwyczaj przynosi lepsze rezultaty.

Koniec roku to czas podsumowań, czy powinniśmy to robić? Jeśli tak to na czym się skupiać?
Podsumowania mogą być wartościowe, ale skupienie się na osiągnięciach i pozytywnych doświadczeniach jest kluczowe. Unikanie skupiania się na bólu związanym z niepowodzeniami i raczej patrzenie na nie, jako na szanse do nauki, pozwala unikać uczucia smutku. Współpraca z profesjonalistą może pomóc w skoncentrowaniu się na pozytywach oraz w radzeniu sobie z ewentualnym smutkiem czy frustracją.

100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto