Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed krakowskimi teatrami pojawił się rosyjski napis. To gest solidarności w Dniu Teatru

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Teatr Variete
Teatr Variete Teatr Variete
W niedzielę krakowskie teatry Słowackiego, Variete i Łaźnia Nowa zostały oznakowane napisem "Dzieci" w języku rosyjskim. To gest solidarności z artystami z Ukrainy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Taki sam napis "ДЕТИ" znajdował się na placu przed zbombardowanym Donieckim Regionalnym Teatrem Dramatycznym w Mariupolu. "Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ. Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ… Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich. Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią. Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością." - zaapelowały autorki tegorocznego orędzia na Dzień Teatru

FLESZ - Rosjanie ostrzelali okolice Lwowa

od 16 lat

Napis "ДЕТИ" pojawił się w niedzielę, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przed teatrami lub na fasadach teatralnych budynków w całej Polsce. To akt solidarności, do którego wezwały twórczynie tegorocznego orędzia na Dzień Teatru reżyserka Monika Strzępka oraz Kobiecy Dramatyczny Kolektyw. Poruszające orędzie polskich twórczyń teatralnych było także odczytywane przed spektaklami.

Artystki piszą w nim, m.in:

"Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. Zaraz potem widzimy obrazy sceny i widowni Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoweckiej we Lwowie zamienionego w dom uchodźczy. A następnie obrazy z polskich teatrów, w których zamieszkali ludzie uciekający przed przemocą i w których trwa intensywna praca na rzecz realnej pomocy Ukrainie. Organizowane są zbiórki, transporty, zajęcia dla dzieci, pomoc prawna i psychologiczna, miejsca pracy, rezydencje. Kiedy dziś myślimy „teatr”, widzimy także aktorki i aktorów, którzy wychodzą do publiczności z flagami ukraińskimi, dając w ten sposób możliwość wspólnego wyrażenia naszej solidarności, naszego bólu i gniewu. Widzimy osoby zgromadzone na widowniach w całej Polsce, które każdego wieczoru przyłączają się do zbiórek, które owacjami odpowiadają na wyrazy solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami. Widzimy wokół siebie powagę, skupienie, wzruszenie. Widzimy, jak intensywnie przekształcają się sensy przekazywane ze sceny, jak w rzeczywistym spotkaniu ciał – tu i teraz – materializuje się teatralne doświadczenie wspólnoty".

"Potrzebujemy teatru jako schronu, jako domu dla nas i dla tych, którzy z nami zamieszkają.
Schronu dla wyobraźni, która niesie alternatywę i stwarza nowe języki. Schronu dla wartości." - zaapelowały autorki tegorocznego orędzia na Dzień Teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przed krakowskimi teatrami pojawił się rosyjski napis. To gest solidarności w Dniu Teatru - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto