Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powitanie lata z festiwalem Etno Kraków/Rozstaje 2023. Stuprocentowo akustyczny koncert 25 czerwca o czwartej rano w Parku Jordana

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Jedną z gwiazd tegorocznej edycji festiwalu Etno Kraków/Rozstaje będzie grupa Trebunie-Tutki
Jedną z gwiazd tegorocznej edycji festiwalu Etno Kraków/Rozstaje będzie grupa Trebunie-Tutki Jerzy Doroszkiewicz
Tegoroczny festiwal Etno Kraków/Rozstaje potrwa od 2 do 9 lipca. Poprzedzi go jednak wyjątkowy koncert 25 czerwca w ramach Wianków. Motywem imprezy będzie hasło „Muzyka regionów. Muzyka aglomeracji”.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Tegoroczna edycja festiwalu ma wyjątkowy charakter, ponieważ odbędzie się po raz dwudziesty piąty. W ciągu minionego ćwierćwiecza Etno Kraków Rozstaje wyrosły na jedną z najważniejszych imprez z muzyką folkową w Polsce i w Europie. Potwierdza to program obecnej edycji, która odbędzie się pod hasłem „Muzyka regionów. Muzyka aglomeracji”.

- Jak co roku postaramy się odwzorować bogactwo sceny world music. Chcemy pokazać dwa rodzaje podejścia do muzyki korzeni. Na scenie „In Crudo” pojawią się artyści, którzy prezentują ją w tradycyjnej formie. To twórcy, przejmujący te korzenne brzmienia za sprawą przekazu pokoleniowego lub dokonujący ich rekonstrukcji i wcielenia we własny krwiobieg w stosunku jeden do jednego. Z kolei na scenie „Inspiracje” zaprezentujemy artystów z dużych miast, którzy grają jak najbardziej współczesną muzykę, ale słychać w niej tęsknotę za korzeniami i tradycją – tłumaczy nam Jan Słowiński, dyrektor festiwalu.

Festiwal poprzedzi wyjątkowy koncert 25 czerwca w ramach krakowskich Wianków. Usłyszymy pieśni litewskie i ukraińskie oraz polskie z Wielkopolski, Podkarpacia i Lubelskiego, które nawiązują do symboliki wody i ognia. Występy rozpoczną się o wschodzie słońca o czwartej rano na scenie plenerowej w Parku Jordana. Zaśpiewają: liderka formacji Babadag, zafascynowana tradycją litewskich pieśni tradycyjnych, Ola Bilińska z siostrami Lauksminą i Ramintą Kriščiūnaitė z Litwy oraz charyzmatyczna Joanna Słowińska, szukająca inspiracji w archaicznych polskich i słowiańskich pieśniach obrzędowych z grupą śpiewaczą Dola. Dawne pieśni o kobiecym losie wykona kurpiowski zespół żeński Śpiewu Przyczyna oraz siostry Klymenko i Gonczarenko z formacją Babsky Kozachok z Ukrainy.

- Nasze festiwalowe koncerty zazwyczaj kończą się o czwartej nad ranem. Tym razem odwracamy jednak sytuację. Chcemy tym koncertem w umowny sposób powitać lato. Będzie on w stu procentach akustyczny – czyli nie będzie żadnych mikrofonów i wzmacniaczy, tylko cztery zespoły śpiewacze. To rzadka okazja posłuchania ludowych pieśni w takiej naturalnej formie. Bardzo nam się podoba tego rodzaju prezentacja muzyki korzeni i na pewno będziemy kontynuować ten wątek w przyszłości – podkreśla Jan Słowiński.

Główne wydarzenia tegorocznej edycji festiwalu Etno Kraków Rozstaje rozpoczną się 2 lipca. Tego dnia na dziedzińcu Radia Kraków o godz. 17 posłuchamy koncertu pod hasłem „Amber & Silk. Suka Meets Guzheng” - z udziałem Marii Pomianowskiej (zagra na suce biłgorajskiej i fideli płockiej) i Mingjie Yu (zagra na guzhengu oraz zheng xiaomengu). To występ dedykowany niezwykłym instrumentom strunowym, a zarazem spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych – polskiej i chińskiej.

Nowym festiwalowym miejscem stanie się w tym roku w ramach sceny „Inspiracje” przestrzeń klubu Hevre, gdzie w czwartek 6 lipca o godz. 20 wybrzmi projekt Pawła Klimczaka – „Naphta - Żałość”, stanowiący odkrywczy melanż polskiej muzyki wiejskiej z jamajskim dubem. Tego samego dnia o godz. 21 w piwnicach Alchemii nastąpi nowa odsłona krakowskiego duetu Chvost, prezentującego miks folku i klubowej elektroniki – tym razem z udziałem Wassima Ibrahima.

Koncertowy piątek 7 lipca otworzy w Hevre o 18 kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Filiztek. Na dużej plenerowej scenie festiwalu na dziedzińcu Fortów Kleparz od 19.30 zabrzmi: Sokół Orchestra i bałkańskie rytmy, muzyka południowych Włoch w wykonaniu Claudio Cavallo Giagnottiego z formacją Mascarimiri oraz grupa FRA! – czyli taneczny afrobeat z Ghany. Z kolei na scenie plenerowej Kocie Uszy (też Forty Kleparz, od 22.30) „Noc pieśni” z udziałem m.in. Iryny Klymenko i grupy Babskij Kozaczok z Ukrainy, formacji warsztatowej Joanny Słowińskiej oraz zespołu Łada.

W sobotę 8 lipca o godz. 20 w Fortach Kleparz rozpocznie się „Noc tańca”, w ramach której wystąpi grupa Odpoczno, czyli laureaci festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja i Folkowego Fonogramu Roku za album „Dryf”, Garnitur Polski – orkiestra festiwalowa, prowadzona i przygotowana przez Marię Stępień oraz kapele muzyki tradycyjnej z Domu Tańca Kraków.

Festiwalowa niedziela 9 lipca rozpocznie się o godz. 17 koncertem Kukurba-Słowiński Project w ramach Letniej Sceny Radia Kraków na dziedzińcu rozgłośni. Finałowy wieczór to scena „Inspiracje” od godz. 19 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki: Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Quartet i „Drzewo, dom i stół” – opowieść inspirowana słowiańską ludowością, tradycjami żydowskimi, romskimi i rusińskimi, Trebunie-Tutki i „Przez granice” – projekt ilustrujący bogactwo muzyki Podhala i mniejszości współtworzących muzyczną kulturę Karpat oraz Babadag/Sulinys – projekt Oli Bilińskiej, zrodzony z inspiracji wielogłosowymi pieśniami sutartines i fascynacji ludową muzyką pogranicza polsko-litewskiego.

W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty muzyczne i warsztaty rzemiosła tradycyjnego w Muzeum Etnograficznymi i w ŻyWej Pracowni oraz wernisaż wystawy prac Władysława Trebuni-Tutki i spotkanie dedykowanie pamięci tego wybitnego artysty przed niedzielnym koncertem finałowym w foyer Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto