Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomarańczowa Alternatywa: na absurd - absurdem [wystawa] [zdjęcia]

Redakcja
W latach 80. XX wieku, w okresie schyłkowego, ale też burzliwego ...
W latach 80. XX wieku, w okresie schyłkowego, ale też burzliwego ... Krzysztof Nęcka
Do 10 października w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury można poznawać historię tego "ruchu" Pomarańczowa Alternatywa.

Życie składa się z różnych chwil, fotografujmy te radosne! [wywiad, zdjęcia]


W latach 80. XX wieku, w okresie schyłkowego, ale też burzliwego PRL-u, na ulice polskich miast wyszła Pomarańczowa Alternatywa. Zainicjowany we Wrocławiu "ruch" dostrzegł absurd systemu politycznego i sam uderzył w niego absurdem. Podstawą Pomarańczowej Alternatywy był happening, za pomocą kórego w humorystyczny sposób, bez tworzenia formalnych struktur i politycznych haseł, działacze występowali przeciw reżimowi. Wyśmiewano wszystkie absurdy systemu politycznego lat 80. XX wieku, czyli powszechną obecność milicji i tajnych służb we wszystkich dziedzinach życia, niedobory w sklepach, hucznie obchodzone rocznice.

Kliknij i zobacz zdjęcia happeningu w MCK

Znakiem rozpoznawczym ruchu był krasnoludek - najpierw malowany na murach (na plamach farby po zamalowanych przez milicję hasłach i symbolach wolnościowych), później pomarańczowa czapeczka zakładana przez uczestników masowych happeningów. Akcje ośmieszały aparat władzy, a po roku 1989 stanowiły komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej.

Największy rozgłos zyskały happeningi zorganizowane we Wrocławiu w latach 1987-88, wszystkie z okazji rzeczywistych lub zmyślonych zdarzeń i świąt. Kończyły się one zwykle zatrzymaniem uczestników przez Milicję Obywatelską za zakłócanie porządku publicznego. Działaczom udawało się ją sprowokować do takich działań jak aresztowanie osób przebranych za Świętego Mikołaja, czy zatrzymywanie wszystkich ludzi, którzy mieli na sobie coś pomarańczowego.

Pomarańczowa Alternatywa w MCK do 10 października

Ekspozycja w Galerii MCK, którą możemy podziwiać do 10 października jest pierwszą tak obszerną prezentacją ruchu. Przedstawia jego narodziny i rozwój. Dla starszych widzów to nostalgiczną podróż do przeszłości. Dla młodych - intrygująca lekcja historii. Na wystawę składają się m.in. zdjęcia, dokumentacja filmowa, eksponaty z epoki, transparenty, druki.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto