Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pola Nadziei 2024 – kwitną wokół nas. Rusza wiosenna akcja zbierania funduszy dla Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tegoroczne „Pola Nadziei" rozpoczną się 10 marca i potrwają do 26 maja. Podczas tradycyjnej już akcji zbierane będą fundusze dla krakowskiego Hospicjum św. Łazarza
Tegoroczne „Pola Nadziei" rozpoczną się 10 marca i potrwają do 26 maja. Podczas tradycyjnej już akcji zbierane będą fundusze dla krakowskiego Hospicjum św. Łazarza materiały Hospicjum św. Łazarza w Krakowie
Ta akcja wpisała się już na stałe w krajobraz Krakowa i Polski. Pierwsze żonkile posadzono w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Od tamtej pory, wiosną, gdy zakwitają będące symbolem projektu - charakterystyczne żółte kwiaty, organizowane są zbiórki pieniędzy dla Hospicjum św. Łazarza. Akcja 2024, z mottem „Pola Nadziei kwitną wokół nas” rozpocznie się już w najbliższy weekend i potrwa do 26 maja. Patronat medialny nad kampanią objęli m.in. Dziennik Polski i Gazeta Krakowska.

27. edycja „Pól Nadziei”, największej w Polsce akcji zbierania funduszy na opiekę hospicyjną, rozpocznie się w niedzielę 10 marca mszą świętą w kaplicy krakowskiego Hospicjum św. Łazarza (godz. 11.30). Po nabożeństwie odbędzie się rozdanie nagród dla laureatów grudniowego konkursu dla szkół i przedszkoli z mottem „Portret Anioła”, a także rozdanie świadectw osobom przygotowującym się do wolontariatu, które ukończyły kurs dla wolontariuszy opiekunów chorych.

Pierwsze żonkilowe kwesty na ten cel zaplanowano już na 10 marca, przy krakowskich kościołach: Miłosierdzia Bożego na osiedlu Wzgórza Krzesławickie, Sercanek (ul. Garncarska), św. Józefa Oblubieńca (na osiedlu Kalinowym), św. Jana z Kent (ul. Jabłonkowska). Z kolei 17 marca datki będą zbierane przy Katedrze na Wawelu oraz kościele św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

„Pola Nadziei 2024” będą mieć także inaugurację muzyczną. W poniedziałek (11 marca) w auli Szkoły Podstawowej nr 7 odbędzie się Galicjowy Koncert (godz. 17, wstęp wolny). Od tego momentu w miasto ruszą setki wolontariuszy. Zbiórki zaplanowano w różnych miejscach, m.in. w szkołach i na uczelniach, przy punktach usługowych w Krakowie i okolicach, na terenie hipermarketów. Kwesty będą prowadzone także podczas różnorodnych wydarzeń w Krakowie (koncertów, pikników, spektakli itp.).

Hospicjum w Krakowie: każdego roku opieka dla ok. 1000 chorych i ich rodzin

Krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” od ponad 40 lat (od 1981 roku) otacza troskliwą i profesjonalną opieką chorych u schyłku życia, niosąc im ulgę w bólu fizycznym i psychicznym. Placówka zapewnia całodobową opiekę na oddziale stacjonarnym, a także w domach pacjentów Pomoc otrzymują również rodziny w trudnym czasie zmagania się z chorobą bliskiej osoby, a także w okresie przeżywania żałoby po jej śmierci.

Opieka domowa i stacjonarna świadczona przez pracowników i wolontariuszy Hospicjum św. Łazarza – najstarszej w Polsce tego typu placówki - jest bezpłatna dla chorego oraz jego rodziny. Każdego roku z hospicyjnej pomocy korzysta tu ok. 1000 chorych: blisko 500 na oddziale stacjonarnym (ul. Fatimska 17) oraz 500 w opiece domowej.

Pieniądze przekazywane przez NFZ nie wystarczają do pełnego funkcjonowania placówki, pokrywają tylko około połowę potrzebnej na to kwoty. By zdobyć brakujące fundusze hospicjum prowadzi liczne zbiórki, zabiega także o środki z 1,5 proc. z podatku.

- Akcja Pola Nadziei tworzy przestrzeń do spotkania nieuleczalnie chorych z tymi, którzy chcą ofiarować im pomoc. To dzięki niej informacja o opiece hospicyjnej ma szansę trafić do szerokiego grona odbiorców, a Hospicjum św. Łazarza może otrzymać bardzo potrzebne wsparcie, nie tylko finansowe. Tylko dzięki zaangażowaniu każdego z nas, Pola Nadziei mogą trwać i nieść nadzieję chorym, że nie pozostaną bez potrzebnej im pomocy. Hasło tegorocznej akcji „Pola Nadziei – kwitną wokół nas” ma przypomnieć o tym, że dramat choroby, nieszczęścia, przemijania bardzo często rozgrywa się obok nas, bardzo blisko. Dlatego w czasie kwitnienia żonkili prosimy o wsparcie dla Hospicjum św. Łazarza, aby mogło nadal przychodzić z pomocą tym, którzy jej potrzebują. Zapewnienie opieki umierającym to nasza wspólna troska – zaznacza Renata Połomska, koordynatorka akcji „Pola Nadziei”.

Dodaje, że w tym roku do akcji przystąpiło 55 stowarzyszeń hospicyjnych w całej Polsce. Prowadzą one akcję Pola Nadziei w swoim otoczeniu, propagując swoją działalność i pozyskując fundusze na potrzeby opieki świadczonej chorym.

„Pola Nadziei” zakwitną już po raz 27. Datki będzie zbierać ponad 500 wolontariuszy

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym czasie odchodzenia z tego świata. W Krakowie pierwsze żonkile zostały posadzone jesienią 1997 roku. Hospicjum otrzymało wówczas w darze 350 tys. cebulek tych kwiatów od szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga, która na swoje 50-lecie postanowiła wesprzeć krakowską placówkę – „przynosząc” do Polski akcję zbierania funduszy „Pola Nadziei” (Fields of Hope).

Natomiast pierwsza polska akcja „Pola Nadziei” była prowadzona wiosną 1998 roku, przez organizację Marie Curie Cancer Care i Urząd Miasta Krakowa, Wojewodę Krakowskiego, firmę BP Poland (która do dziś pozostaje głównym sponsorem kampanii), Ambasadę Brytyjską, Know How Fund, Krakowskie Forum Rozwoju oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza”.

Akcja „Pola Nadziei” ma zawsze wymiar społeczny i edukacyjny. W akcję zaangażowanych jest rokrocznie ponad 500 wolontariuszy, są to głównie osoby młode - dzieci szkolne, studenci i organizacje młodzieżowe, dzięki czemu rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym.

W ramach „Pól Nadziei 2024” zaplanowano także m.in.: kwestę na Stadionie Żużlowym Wandy w Nowej Hucie (1 kwietnia), widowisko cyklu "Nowa Huta. Dlaczego Nie?!" pt. „Kardynał Wyszyński - Prymas Niezłomny” (kościół na Szklanych Domach, 13 kwietnia), rejs charytatywny po Wiśle „Statkiem z nadzieją – piękny rejs” (20 kwietnia), tradycyjny Żonkilowy Tramwaj (kwesta w tramwajach, 7-8 maja), plener artystyczny „Malowanie Pełne Nadziei” (w maju).

Dla szkół i przedszkoli ogłoszono dwa konkursy #KamyczkiNadziei oraz Żonkilowy Song. Z przygotowaną ofertą współdziałania można się zapoznać na www.polanadziei.pl/szkoły. Finał szkolnych Pól Nadziei zaplanowano na 28 maja w Nowohuckim Centrum Kultury.

Każdy może pomóc chorym w Hospicjum św. Łazarza

Wesprzeć Hospicjum św. Łazarza może i powinien każdy z nas. Można to zrobić w wielu formach

  • składając datek do hospicyjnej skarbonki, które podczas „Pól Nadziei” będą w wielu punktach miasta lub do wirtualnej puszki na www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka
  • przekazując 1,5 proc. podatku (nr KRS 0000048149)
  • przekazując darowiznę na konto o numerze 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688
  • organizując żonkilową kwestę w firmie, szkole, instytucji lub podczas uroczystości rodzinnych

Tegoroczna edycja „Pól Nadziei” potrwa do 26 maja. Więcej informacji: hospicjum.krakow.pl, www.polanadziei.pl

Opaska na depresję - to może być przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto