Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb pary prezydenckiej [najczęściej zadawane pytania]

Redakcja
Wybierasz się na pogrzeb pary prezydenckiej? Zapoznaj się z naszym informatorem w formie pytań i odpowiedzi.

Czekamy na wasze pytania w komentarzach pod tekstem. Jeśli interesują was inne kwestie związane z pogrzebem, będziemy starać się szybko znaleźć na nie odpowiedzi.


Dojazd na uroczystość


  • Czym przyjechać do Krakowa?

Najlepiej pociągiem. PKP uruchomi dodatkowe połączenia [zobacz artykuł], a składy będą dłuższe. Odradzamy przyjazd samochodem, gdyż nie będzie można wjechać nim do ścisłego centrum. Dla tych, którzy wybiorą tę formę, miasto przygotowało parkingi. Gdzie one są i jak się do nich dostać, przeczytacie tu: Kraków - parkingi i dojazdy.

  • Organizuję przyjazd autokarem? Gdzie mogę go zostawić?

Miasto przygotowało również parkingi dla autokarów, głównie w południowej części. Informacje znajdziesz w artykule o parkingach.

  • Jadę autostradą od strony Katowic. Czy muszę za nią płacić?

W niedzielę nie. Szczegóły w artykule o bezpłatnej autostradzie A4.

  • Przyjeżdżam samochodem. Czy powinien on być specjalnie oznakowany?

Tak. Za szybę włóż białą kartkę rozmiaru A4. Wtedy służba drogowa będzie cię kierowała na parkingi.

  • Czy warto przylecieć samolotem?


Nie, a przynajmniej nie w niedzielę. W tym dniu rano oraz wieczorem wiele samolotów pasażerskich nie wyląduje w Balicach.

  • Chcę przyjechać do Krakowa i zostać na noc? Czy są jeszcze wolne miejsca?

Tak - przed wszystkim w hotelach zorganizowanych przez akademiki. Więcej informacji w artykule o wolnych miejscach noclegowych w Krakowie.

  • Jak dostać się na Rynek?

Po stronie zachodniej (dalej od kościoła Mariackiego) zmieści się 40 tysięcy osób i wstęp jest tam wolny. Po stronie wschodniej przygotowano 10 tysięcy miejsc, lecz trzeba mieć na nie wejściówki (rozdawane bezpłatnie w sobotę).  Na Rynek dostaniesz się ulicami św. Jana, Sławkowską, Szczepańską, Szewską, św. Anny, Wiślną oraz Bracką (sektor, na który obowiązują wejściówki). Dostęp Grodzką, a także od strony Małego Rynku i Floriańskiej będzie zamknięty. Więcej informacji znajdziesz na mapce: pogrzeb na Rynku Głównym.

  • Czy są ograniczenia w ruchu?

Tak - bardzo duże. Ruch samochodowy będzie utrudniony w całym centrum miasta oraz na trasach przejazdu konduktu pogrzebowego i delegacji. Na wielu ulicach już od soboty nie będzie można parkować. Szczegółowe informacje w artykule: Kraków: ograniczenia w ruchu.


Uroczystość pogrzebowa


  • Którędy przejedzie kondukt z ciałami pary prezydenckiej?


Około godziny 8 w niedzielę wyląduje na Balicach samolot z trumnami. Autostradą, ul. Mirowską i Księcia Józefa dowiezione zostaną one na Salwator w rejon klasztoru Norbertanek, gdzie ok. godziny 9 przeładowane zostaną na lawetę armatnią. Wtedy uformuje się kondukt, który ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką odprowadzi prezydenta i jego małżonkę do Bazyliki Mariackiej. Na miejscu będzie ok. godziny 10.

  • Czy można stać wzdłuż ulic, aby pożegnać parę prezydencką?

Tak, przede wszystkim w tym celu nie mogą się tam zatrzymywać, ani parkować samochody.

  • Jak będą wyglądały uroczystości?

Pomiędzy 10 a 14 na Rynku odbędzie się czuwanie. O godz. 14 rozpocznie się msza, którą po łacinie odprawi kard. Angelo Sodano. Około 16 kondukt ul. Grodzką przejdzie na Wawel, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe. Zakończenie przewidywane jest na godzinę 18. Czytaj artykuł poświęcony uroczystościom pogrzebowym w Krakowie.

  • Czy wejdę do Kościoła Mariackiego?

Nie. Znajdzie się tam tylko rodzina, władze państwowe oraz delegacje. Również w najbliższym sąsiedztwie ustawiony zostanie odgrodzony sektor oficjalny.

  • Czy będą mógł pójść w kondukcie żałobnym z Kościoła Mariackiego na Wawel?

Nie. Uczestniczyć w nim będzie tylko rodzina i władze państwowe. Nawet oficjalne delegacje na Wawel udadzą się autokarami.

  • Czy będę mógł wejść na Wawel?

Nie. Tam również znajdzie się tylko rodzina, władze państwa i delegacje państwowe.

  • Czy będę mógł wejść na Rynek?

Tak, ale na Rynku znajdzie się tylko 50 tysięcy osób. Po stronie Kościoła Mariackiego zmieści się 10 tysięcy ludzi, a wpuszczani będą na podstawie wejściówek wydawanych w sobotę. Pozostała część zmieści się po stronie zachodniej. Więcej informacji na ten temat organizacji pogrzebu znajdziesz tu.

  • Co muszę, a czego nie mogę wziąć ze sobą na Rynek?

Koniecznie weź dowód osobisty - służby porządkowe będą legitymować wchodzących. Nie zabieraj natomiast żadnych bagaży - toreb, plecaków i innych, bo możesz zostać niewpuszczony.

  • Gdzie mogę dostać wejściówki na sektor szary dla 10 tysięcy osób?

W Pawilonie Wyspiańskiego (przy placu Wszystkich Świętych) i w centrum informacji miejskiej przy ul. Jana w sobotę w godzinach 10-20. Około południa nie było już wejściówek, ale Biuro Ochrony Rządu zgodziło się na dwa tysiące osób więcej. Zobacz artykuł.

  • Czy jeśli w trakcie uroczystości na Rynku źle się poczuję, ktoś udzieli mi pomocy?

W okolicach kościółka św. Wojciecha (pomiędzy Sukiennicami a ul. Grodzką) będzie czynny punkt medyczny. Poza tym, na terenie całego miasta działać będą pogotowia ratunkowe, izby przyjęć i całodobowe apteki.

  • Gdzie mogę wziąć udział w uroczystościach, jeśli zabraknie dla mnie miejsca na Rynku?

Na krakowskich Błoniach i w sanktuarium w Łagiewnikach. Będą tam ustawione telebimy oraz nagłośnienie. Dodatkowo, na Błoniach w południe odprawiona zostanie msza św.

  • Czy w niedzielę wieczorem, po zakończonych uroczystościach, będę mógł odwiedzić krypty wawelskie?

Tak. Po godzinie dwudziestej zostaną one otwarte dla gości, jednak nie można będzie wnosić ze sobą kwiatów ani zniczy. Krypta będzie otwarta prawdopodobnie całą noc.


Kraków: "miasto zamknięte"


  • Czy w Krakowie będą działały komórki?


Tak. Wcześniej media informowały, że w centrum miasta nie będzie można rozmawiać przez telefon, ale informacje te nie potwierdziły się. Więcej przeczytasz tu: Kraków - wyłaczone komórki.

  • Jak będzie funkcjonowała komunikacja miejska?

Będzie dużo zmian - wiele linii pojedzie częściej, inne zmienią trasy. Większość informacji znajdziesz w artykule Kraków - organizacja komunikacji miejskiej. - Trasy przejazdu mogą na bieżąco ulegać zmianom, o czym będą co 15 minut informować harcerze. Wszystkie informacje będą też aktualizowane na stronach www.zikit.krakow.pl i www.krakow.pl - zaznacza prezydent Jacek Majchrowski.


  • Czy komunikacja miejska w niedzielę będzie bezpłatna?

Tak. W niedzielę komunikacja miejska będzie darmowa.

  • Czy w niedzielę kupię alkohol?
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto