Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podyskutuj o operze [Kraków za darmo]

Redakcja
Łukasz Żołądź
W dniu 60. rocznicy rozpoczęcia działalności Opery Krakowskiej, czyli 13 października, odbędzie się Forum Opery Polskiej - cykl paneli dyskusyjnych, otwartych dla wszystkich miłośników sztuki.

- Sinusoida uwielbienia, które przechodzi w nienawiść towarzyszy operze od ponad czterystu lat. Nie było chyba w historii muzyki gatunku tak bardzo dyskutowanego i chętnie reformowanego, tak żarliwie kochanego, ale i ostro krytykowanego. Dziś również opera wzbudza kontrowersje. Atmosfera wokół opery więc gęstnieje, temperatura kłótni wzrasta, walka na argumenty nasila się, a to oznacza, że opera wciąż nas obchodzi. Nas, czyli twórców i odbiorców – mówi Daniel Cichy, Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który poprowadzi Forum Opery Polskiej.

W rozmowie o polskim teatrze operowym wezmą udział ludzie ściśle związani ze sceną - twórcy, tancerze, muzycy, krytycy oraz animatorzy życia muzycznego. Dyskusje będą toczyć się wokół przeszłości, przyszłości i teraźniejszości gatunku, a także o artystycznych wizjach i strategiach realizacyjnych

W ramach Forum odbędą się dwie dyskusje, konfrontujące perspektywę widza i odbiorcy spektaklu z perspektywą artysty i realizatora.

Doktor Dolittle w Teatrze Groteska

Pierwsza – „Z perspektywy widowni”, odbędzie się o godz. 10:30 z udziałem Zofii Gołubiew (Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Andrzeja Kosowskiego (Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie), Doroty Szwarcman (krytyk muzyczny „Polityki”), Jacka Marczyńskiego (krytyk muzyczny „Rzeczpospolitej”), Leszka Mikosa (przedsiębiorca, współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej „Aria”).

Druga –„Z perspektywy sceny”, odbędzie się o godz. 13:00 z udziałem Małgorzaty Walewskiej (wybitnej śpiewaczki), Laco Adamika (reżysera), Tomasza Tokarczyka (dyrygenta), Emila Wesołowskiego (choreografa) oraz Borysa Kudlički (scenografa). Niestety nie będzie obecny zapowiadany Waldemar Dąbrowski (Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
w Warszawie) z uwagi na problemy zdrowotne.

Bezpłatne wejściówki można odebrać w Kasie Opery Krakowskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto