Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po jakie lektury sięgaliśmy najczęściej w kwarantannie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
fot. Pixabay
fot. Pixabay
"Zostań w domu i czytaj książki" nawoływaliśmy się podczas narodowej kwarantanny, a zdjęcia z książkami zalały media społecznościowe. Sprawdziliśmy, czy słowa przełożyły się na czyny i rzeczywiście poziom czytelnictwa wzrósł oraz co najchętniej czytaliśmy podczas narodowej kwarantanny.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

W minionym roku przeczytaliśmy więcej książek niż w poprzednim – dobrą wiadomością podsumowującą 2019 rok okazał się także wybór lektur, do czołówki czytelniczego kanonu trafiły po raz pierwszy od 2012 roku pozycje współczesnych pisarzy - Remigiusza Mroza, Olgi Tokarczuk i Stephena Kinga. Najchętniej czytani przedstawiciele klasyki literatury pięknej to Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

Pierwszy kwartał tego roku należał do Andrzeja Sapkowskiego i Blanki Lipińskiej, ich powieści trafiły w tym czasie na ekrany, co przełożyło się na statystyki sprzedaży powieści ich autorstwa.

Lektury na czas zarazy

Według statystyk GUS w w marcu i kwietniu sprzedaż prasy i książek zmalała o prawie 30 proc.

- W czasie pandemii sprzedaż książek początkowo spadła. Zamknęliśmy się w domach i czytaliśmy stosy książek, które mieliśmy już zakupione. W miarę oswajania się z sytuacją, sprzedaż ruszyła, głownie oczywiście przez internet. Spośród naszych nowości idealnie w czas koronawirusa wpisała się książka hiszpańskiego paleontologa Juana Luisa Arsuagi pt. „Życie. Fascynująca podróż przez 4 miliardy lat” mówiąca o tym, że życie poradzi sobie w każdych warunkach. Dużą popularnością cieszyła się również książka Andersa Hansena pt. „Wyloguj swój mózg” - mówi Monika Bartys, dyrektor wydawnicza Znaku.

W związku z zamknięciem księgarni stacjonarnych, książki kupowaliśmy online, statystyki Nielsen Bookscan Polska pokazują, co najchętniej lądowało w wirtualnych koszykach. „365 dni” Blanki Lipińskiej, „Ekstradycja” Remigiusza Mroza, „Jest krew” Stephena Kinga i „Położna z Auschwitz” Magdy Knedler to pozycje najchętniej kupowane podczas pandemii.

W tym samym okresie podwoiła się liczba nowych klientów kupujących książki na Empik.com. Szczególny wzrost zanotowały książki dla dzieci i młodzieży. Z klasyki na listy sprzedaży powróciła “Dżuma”wybierana dziesięć razy częściej niż przed rokiem.

Sposoby na czytelnika

Piotr Stokłosa z krakowskiego wydawnictwa SQN wylicza, że mimo wzmożonej aktywności wydawnictwa w sieci, atrakcyjnych dla czytelników akcji i promocji, sprzedaż w sieci nie zdołała zastąpić sprzedaży w tradycyjnych kanałach.

- Wzrosło czytelnictwo, wzrosło zainteresowanie e-bookami jako najbezpieczniejszą formą lektury, ale ze względu na zamknięte księgarnie stacjonarne czy ekonomiczną niepewność dotyczącą przyszłości sprzedaż była dużo niższa niż zakładaliśmy. Na pewno jednak pozytywnym zjawiskiem był fakt, że wiele osób wróciło do książek lub się nimi zainteresowało, co powinno zaprocentować w przyszłości – mówi Stokłosa.

Inaczej sytuacja wygląda u książkowego potentata – w Empiku książki papierowe w większości kategorii zanotowały trzycyfrowe wzrosty wolumenowe sprzedaży w kanale online. W drugiej połowie marca, na początku pandemii, sprzedaż była dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej. Największym zainteresowaniem cieszyły się tytuły książek dziecięcych, literatura dla młodzieży, rozwój osobisty, kryminał, poradniki, literatura piękna polska i fantastyka.

Cyfrowe formy lektury

Ponad milion przesłuchanych audiobooków, 600 tysięcy przeczytanych e-booków oraz 550 tysięcy nowych pobrań aplikacji Empik Go umożliwiającej stały dostęp do wirtualnych książek- tak minione miesiące kwarantanny podsumowuje Empik.

- Na początku lockdownu podjęliśmy decyzję o udostępnieniu za darmo Empik Premium, którego jednym z elementów jest bezpłatny dostęp do kilkunastu tysięcy audio i ebooków. Z naszej propozycji skorzystało już ponad 600 tysięcy osób. Użytkownicy podczas pandemii przesłuchali i przeczytali 1,6 miliona książek cyfrowych – mówi Barbara Paczkowska.

Wśród topowych tytułów cyfrowych książek najczęściej do biblioteki dodawano „Unf*ck yourself. Napraw sie!” Gary’ego Johna Bishopa, reportaż „Ginekolodzy” Izabeli Komendołowicz oraz thriller „Opiekunka” Sheryl Browne. Wśród audiobooków królowały „365 dni” Blanki Lipińskiej, „Pacjentka” Alexa Michaelidesa oraz oryginalny serial audio Empik Go, „Fucking Bornholm” z udziałem takich gwiazd jak Magdalena Różczka, Leszek Lichota, Michał Czernecki czy Olga Kalicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Po jakie lektury sięgaliśmy najczęściej w kwarantannie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto