Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po co nam straż miejska w Krakowie? Czym się zajmuje? W tym roku wykryła już 119 tysięcy wykroczeń!

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Od stycznia do końca października 2023 roku krakowscy strażnicy miejscy wykryli ponad 119 tys. wykroczeń. Większości z nich - bo aż 71 tys. - dopuścili się kierowcy. W co czwartym przypadku straż miejska zakładała blokadę na koła. Czym zajmuje się poza tym? W ostatnim czasie musiała interweniować m.in. w sprawie miłosnych uniesień pary kochanków, którzy postanowili udowodnić, co do siebie czują, wykonując wyrafinowane akrobacje na schodach w jednym z bloków. Ale są też poważniejsze zajścia. Niedawno strażnicy podjęli interwencję wobec dwóch agresorów, którzy zaatakowali starszego mężczyznę. Pomogli też wyziębionemu 88-latkowi, który wyszedł do sklepu, a później nie wiedział, jak wrócić do domu.

Działalnością Straży Miejskiej Miasta Krakowa zainteresowała się ostatnio Anna Prokop-Staszecka, lekarka i radna z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków".

- Przed laty były widoczne patrole przynajmniej na rynku. Aktualnie widzimy straż miejską jedynie wtedy, kiedy prowadzi akcje zakleszczania źle zaparkowanych pojazdów - napisała w interpelacji do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Urzędnicy odpowiedzieli, że strażnicy miejscy mają o wiele więcej zadań, niż tylko zakładanie blokad na koła źle zaparkowanych pojazdów. Choć faktycznie większość z tegorocznych wykroczeń, wykrytych przez straż miejską, dotyczyła łamania przepisów o ruchu drogowym, a w co czwartym przypadku konieczne było zastosowanie blokady.

Czym jeszcze zajmują się strażnicy miejscy? - Chronią spokój i porządek w miejscach publicznych; egzekwują przepisy, dotyczące utrzymania czystości; biorą udział w zabezpieczeniach imprez i wydarzeń; egzekwują przepisy o parkach kulturowych Stare Miasto, Kazimierz ze Stradomiem i Nowa Huta; realizują zadania, związane z ograniczeniami w eksploatacji urządzeń grzewczych (uchwała antysmogowa); prowadzą zajęcia profilaktyczne, skierowane do dzieci i młodzieży krakowskich placówek oświatowych - wyliczają urzędnicy, zaznaczając, że i tak nie wymienili wszystkich zadań straży miejskiej.

Jak jej praca wygląda w statystykach za ten rok?

  • od stycznia do końca października strażnicy miejscy wykonali 45 319 służb i ujawnili łącznie 119 084 wykroczenia, z czego rzeczywiście najwięcej - bo aż 71 337 - dotyczyło naruszania przez kierujących pojazdami przepisów ustawy o ruchu drogowym. Niemniej jednak tylko w co czwartym przypadku strażnicy stosowali urządzenia do blokowania kół pojazdów,
  • strażnicy w tym roku podjęli 22 773 interwencje wobec osób, które naruszyły przepisy, zabraniające spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych,
  • interweniowali 5497 razy wobec osób, które zakłócały spokój i porządek publiczny,
  • podjęli też 7425 interwencje wobec osób, które dopuściły się wykroczeń przeciwko przepisom o obyczajności publicznej,
  • do końca października strażnicy miejscy ujęli i przekazali policji 119 sprawców przestępstw,
  • działania funkcjonariuszy - od stycznia do października - spowodowały także usunięcie ponad tysiąca nieużytkowanych pojazdów, które prócz zajmowania miejsc postojowych, mogły też w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie: dla mieszkańców i środowiska.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po co nam straż miejska w Krakowie? Czym się zajmuje? W tym roku wykryła już 119 tysięcy wykroczeń! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto