Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pit 2011: wyślij PIT przez internet

Redakcja
Z każdym rokiem rośnie liczba osób rozliczających się z podatku drogą elektroniczną. Szacuje się, że w 2010 roku blisko 320 tys. podatników rozliczyło PIT przez internet. W 2011 roku ta liczba może jeszcze wzrosnąć, ponieważ bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego będzie można rozliczyć kolejne 4 formularze.

Coroczne przedzieranie się przez gąszcz niezrozumiałych przepisów, wielogodzinne kolejki oraz stres i zdenerwowanie - tak wygląda w Polsce rozliczanie podatku. Drodzy podatnicy, tak być nie musi! Jak w wielu kwestiach, tak i tu z pomocą przychodzi nam internet. Bez czekania w długich kolejkach w urzędzie skarbowym lub na poczcie możemy rozliczyć się z podatku, składając PIT drogą elektroniczną.

Dotychczas przez internet mogliśmy złożyć formularze: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 wraz z załącznikami (PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/Z, SSE-R). Od 1 stycznia 2011 roku dołączą do nich PIT-16, PIT-16a oraz PIT-19a i PIT-28. Takie zmiany w systemie na pewno wpłyną na wzrost liczby chętnych do rozliczenia swoich dochodów za ubiegły rok drogą elektroniczną. Szacuje się, że w 2010 roku z tej możliwości skorzystało około 320 tys. osób.

Przez internet możemy rozliczyć się na dwa sposoby:

a) za pomocą aktywnych formularzy dostępnych na przygotowanej przez Ministerstwo Finansów stronie www.e-deklaracje.gov.pl

b) za pomocą specjalnego programu, który po pobraniu z powyższej strony instalujemy na komputerze.

Warto pamiętać, że zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku na naszym komputerze musimy mieć zainstalowany program Adobe Acrobat Reader w wersji 8.1.4. lub wyższej, wraz ze specjalną wtyczką, którą pobierzemy również z serwisu Ministerstwa Finansów. Rozliczyć się można również bez instalowania programu, ale wtedy potrzebna będzie nam wtyczka do przeglądarek internetowych Flash Player w wersji co najmniej 9.0.115. Dużą zaletą tego programu jest to, że wykona on za nas wszystkie obliczenia, a my musimy zatroszczyć się jedynie o poprawne wpisanie w formularzu podstawowych danych osobistych.

Trzeba pamiętać, że składając elektroniczny PIT jest wygodną formą rozliczenia, musimy potwierdzić naszą tożsamość. Nie wystarczą standardowe informacje takie jak: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, czy PESEL. Do uwierzytelnienia naszego PIT-u, potrzebna będzie informacja o wyskości przychodu z naszego rozliczenia sprzed 2 lat. Jeżeli nie rozliczaliśmy się wtedy z fiskusem, w tę rubrykę wpisujemy 0. To bardzo ważna sprawa, ponieważ w przypadku wpisania błędnej kwoty nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Jeśli wpisaliśmy właściwą sumę, po wysłaniu zeznania na ekranie naszych komputerów powinien pojawić się komunikat Status 200 - przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, oraz numer referencyjny. Ten ostatni, po tym, jak system przetworzy wysłane przez nas formularze, posłuży nam do pobrania urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Tylko UPO jest ważnym dla fiskusa potwierdzeniem, że złożyliśmy PIT elektroniczny. W tym miejscu - dobra rada: numer referencyjny powinno się nie tylko zapisać na dysku twardym, ale również, a może przede wszystkim, wydrukować - nasz komputer zawsze może ulec awarii.

Poszerzenie listy wniosków, które możemy składać za pomocą internetu, to nie jedyne udogodnienie, które przygotowano dla nas w tym roku. Ministerstwo Finansów m.in. ułatwiło procedury wspólnego rozliczania się małżeństw. Do tej pory, aby złożyć PIT elektroniczny jedno z małżonków musiało najpierw wypełnić papierową deklarację UPL-1. Od stycznia 2011 roku obowiązuje domniemanie upoważnienia jednego małżonka do rozliczania się w imieniu drugiego, dlatego papierowa deklaracja odeszła do lamusa.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto