Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy plenerowej "KL Plaszow "Miejsce po, miejsce bez" w byłym obozie zagłady

OPRAC.: Redakcja Kraków
15.03.2024 KRAKOW
 FOT. WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESS
15.03.2024 KRAKOW FOT. WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESS WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESS
Wystawa plenerowa "KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez" została oficjalnie otwarta 15 marca na terenie byłego obozu KL Plaszow. Wydarzenie towarzyszyło prezentacji efektów prac inwestycyjnych wykonanych na tym terenie przez muzeum.

Otwarcie wystawy i prezentacja efektów prac przy muzeum

Uroczystość otwarcia wystawy była wzbogacona wystąpieniami gości, prezentacją relacji więźniów KL Plaszow oraz poetycko-muzycznym programem przygotowanym przez studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Równocześnie, odbyła się prezentacja efektów prac inwestycyjnych, które Muzeum KL Plaszow przeprowadziło na terenie byłego obozu.

Wystawa plenerowa "KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez" jest przede wszystkim pierwszym, dostępnym w każdej chwili przewodnikiem po miejscu pamięci KL Plaszow. Ustawiona w terenie poobozowym, wskazuje i opowiada historię byłego obozu, jednocześnie umożliwiając odwiedzającemu zlokalizowanie w obecnej przestrzeni opisywanych zdarzeń. Każdą z plansz buduje tekst historyczny, fragmenty relacji byłych więźniów oraz historyczne fotografie. Treści prezentowane na wystawie uzupełniają także dodatkowe nośniki: 41 punktów terenowych, informujących o lokalizacji obiektów istotnych dla historii obozu oraz trzy okna archeologiczne - powiedziała Paulina Nortowska z Muzeum KL Plaszow.

Przypomnienie historii KL Plaszow

Znajdujący się niegdyś na krakowskim Podgórzu obóz pracy i koncentracyjny Plaszow, który był elementem niemieckiej polityki Zagłady. Przez jego bramy przeszło około 35 tysięcy więźniów, wśród których dominowali Żydzi, ale byli też Polacy i Romowie. Szacuje się, że życie w obozie straciło około 6 tysięcy osób. W 1945 roku Niemcy podczas ewakuacji obozu, zniszczyli większość jego infrastruktury, próbując zatrzeć dowody zbrodni. Mimo to, na terenie obozu zachowały się trzy masowe groby oraz dwa cmentarze żydowskie. Dzisiaj, teren ten jest chroniony przez konserwatora zabytków i posiada status cmentarza wojennego.

Nowa wystawa, otwarta na terenie miejsca pamięci KL Plaszow, jest kolejnym krokiem w zachowaniu pamięci o tych, którzy cierpieli i zginęli w obozie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto