Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od stycznia br. program kompleksowej opieki dla chorych po zawale serca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. To 7. placówka w Małopolsce

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Ponad 6 tys. Małopolan skorzystało już z kompleksowej opieki dla chorych po zawale
Ponad 6 tys. Małopolan skorzystało już z kompleksowej opieki dla chorych po zawale Mat. prasowe
Od początku br. Szpital Uniwersytecki w Krakowie realizuje program kompleksowej, specjalistycznej opieki dla chorych po zawale serca (KOS-zawał). To już siódma małopolska placówka, gdzie pacjenci mogą liczyć na taką opiekę. Poza Szpitalem Uniwersyteckim to: G.V.M. Carint w Oświęcimiu, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Powiatowy w Chrzanowie, Intercard w Nowym Sączu, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie oraz Szpital św. Rafała w Krakowie. Od startu programu w 2017 roku skorzystało z niego ponad 6 tys. Małopolan. Program KOS-zawał jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- KOS-zawał to program kompleksowej, specjalistycznej opieki dla pacjentów po zawale serca. Został on uruchomiony pod koniec 2017 r. Powstał, by ograniczyć ryzyko zgonów w ciągu kilku najbliższych miesięcy po przejściu zawału serca, a zwiększyć szanse chorych na powrót do zdrowia i aktywności. Leczenie ostrej fazy zawału to w tym przypadku tylko jeden z elementów terapii. W ramach programu w ciągu 12 miesięcy po zawale pacjent ma zapewnioną opiekę kardiologa, rehabilitację kardiologiczną, edukację, która pomaga ograniczyć ryzyko rozwoju innych chorób układu krążenia, w razie potrzeby – także leczenie z wykorzystaniem urządzeń wspomagających pracę serca - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Od stycznia program KOS-Zawał realizuje kolejny małopolski szpital – Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Łącznie na taką opiekę pacjenci mogą liczyć już w 7. z 10. regionalnych lecznic, które posiadają pracownię hemodynamiki i na co dzień zajmują się leczeniem ostrych zespołów wieńcowych.

Aleksandra Kwiecień dodaje: "Z naszej analizy wynika, że w ub. roku we wszystkich placówkach realizujących KOS-Zawał w województwie małopolskim objęto nim ponad 2,1 tys. pacjentów. Łącznie od startu programu w naszym regionie skorzystało z niego już blisko 6 tys. osób – najwięcej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II (ponad 2,2 tys. chorych) oraz Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie (2 tys. chorych)" - tłumaczy.

- Cieszymy się, że w Małopolsce coraz więcej pacjentów, którzy przeszli zawał serca, może liczyć na kompleksową opiekę i dodatkowe wsparcie w powrocie do zdrowia. Nasze dane pokazują, że liczba takich chorych dynamicznie rośnie. W pierwszym pełnym roku realizacji KOS-Zawał w Małopolsce kompleksowo było leczonych zaledwie 4,3 proc. chorych z zawałami, w ubiegłym roku odsetek ten urósł do 37 proc. – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie: "Co bardzo istotne, zdecydowana większość osób korzysta z programu także w zakresie rehabilitacji" – dodaje.

Rehabilitacja kardiologiczna, która jest elementem KOS-zawał, to zdaniem specjalistów jeden z kluczowych elementów pomocnych w powrocie do zdrowia. W ramach programu może ona odbywać się stacjonarnie – podczas całodobowego pobytu chorego w placówce medycznej; w ośrodku dziennym lub w formie telerehabilitacji, która umożliwia wykonywanie ćwiczeń w domu pod zdalną kontrolą medyków.

Dane małopolskiego NFZ wskazują, że spośród blisko 6 tys. pacjentów, którzy dotychczas zostali objęci KOS-zawał, z rehabilitacji w ramach niej skorzystało 82 proc. Ten odsetek jest najwyższy w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie, gdzie rehabilitowało się ponad 96 proc. chorych leczonych kompleksowo, a najniższy w Oświęcimskim G.V.M. Carint, gdzie było to 65 proc. Telerehabilitację kardiologiczną w ramach KOS-Zawał w ub. roku realizowały dwie małopolskie lecznice: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II oraz Szpital Powiatowy w Chrzanowie. Od momentu startu programu skorzystało z niej łącznie 566 pacjentów.

Internetowi oszuści w natarciu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Od stycznia br. program kompleksowej opieki dla chorych po zawale serca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. To 7. placówka w Małopolsce - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto