MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Bezpłatny pobyt w uzdrowiskach dla dzieci. Z jakich zabiegów mogą skorzystać najmłodsi?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Małopolska. Bezpłatny pobyt w uzdrowiskach dla dzieci. Z jakich zabiegów mogą skorzystać najmłodsi?
Małopolska. Bezpłatny pobyt w uzdrowiskach dla dzieci. Z jakich zabiegów mogą skorzystać najmłodsi? Archiwum
Leczenie uzdrowiskowe to kontynuacja terapii rozpoczętej w szpitalu czy przychodni, z której mogą korzystać także dzieci. W przypadku najmłodszych pobyt w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. W ubiegłym roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało 626. dzieci z województwa małopolskiego. W całym kraju było to ponad 7 tys. najmłodszych pacjentów. Z jakich powodów najczęściej są leczone dzieci w uzdrowiskach? Jak wygląda ich nauka podczas pobytu w uzdrowisku w trakcie roku szkolnego?

Najmłodsi pacjenci mogą skorzystać z:

  • uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego (dzieci w wieku 3-6 lat pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego) – czas trwania leczenia 21 dni, co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio 3 zabiegi dziennie;
  • uzdrowiskowego leczenia szpitalnego (dzieci w wieku 3-18 lat) – czas trwania leczenia 27 dni, co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio 3 zabiegi dziennie.

O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz. Potrzebne skierowanie może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz specjalista, który ma zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- W ubiegłym roku z takiej terapii w całym kraju skorzystało ponad 7 tys. najmłodszych pacjentów. W województwie małopolskim było to 626. dzieci. 220. z nich skorzystało z uzdrowiskowego leczenia szpitalnego, 406. wyjechało do sanatorium - wyjaśnia Iwona Krzywda z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Najczęściej w uzdrowiskach w Małopolsce dzieci są leczone z powodu: chorób górnych dróg oddechowych, chorób dolnych dróg oddechowych, chorób ortopedyczno-urazowych, otyłości, chorób reumatologicznych, chorób kardiologicznych i nadciśnienia, a także cukrzycy.

Dla dzieci pobyt w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny

Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. W ub. roku Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył na ten cel ponad 2,6 mln zł. W całym kraju pula ta wyniosła 35,4 mln zł.

Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Leczenie może więc odbywać się przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.

W uzdrowisku są wykorzystywane różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań, dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z: balneoterapii - leczenia z użyciem surowca naturalnego, kuracji pitnych i inhalacji, hydroterapii, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, kinezyterapii, masażu leczniczego, gimnastyki indywidualnej i zbiorowej i edukacji dla zdrowia - nauki zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

Sanatoria dla dzieci w Małopolsce

W Małopolsce sanatoria działają w 10 miejscowościach o statusie uzdrowiska. To: Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Swoszowice, Szczawnica, Wapienne, Wysowa-Zdrój, Złockie, Żegiestów oraz Rabka-Zdrój, gdzie na leczenie uzdrowiskowe są kierowane dzieci.

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Bezpłatny pobyt w uzdrowiskach dla dzieci. Z jakich zabiegów mogą skorzystać najmłodsi? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto