Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy aparat do diagnostyki obrazowej serca w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Na zdjęciu: prof. dr hab. n. med. Magdalena Kostkiewicz, Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej wraz z gamma kamerą
Na zdjęciu: prof. dr hab. n. med. Magdalena Kostkiewicz, Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej wraz z gamma kamerą Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II został uruchomiony nowoczesny aparat do diagnostyki obrazowej. Jest to cyfrowa gamma kamera tomograficzna dedykowana do badań izotopowych serca. Urządzenie zainstalowane w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Szpitala umożliwi wykonywanie badań ukrwienia i pracy serca w krótszym czasie i przy zmniejszonych dawkach izotopu promieniotwórczego niż stosowane w tradycyjnych urządzeniach. Jest to rozwiązanie bezpieczne i znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta.

Gamma kamera jest unikalną konstrukcją umożliwiającą badanie pacjenta w pozycjach: siedzącej lub leżącej. Głowica z detektorami opartymi na kryształach najnowszej generacji jest nieruchoma w stosunku do pacjenta a jej kształt i zastosowana technologia umożliwia uzyskiwanie obrazów tomograficznych w czasie badania trwającego kilka minut.

System oferuje znacznie lepsze wartości parametrów technicznych odpowiedzialnych za jakość badań niż dotychczas oferowane rozwiązania analogowe. Lepsze są: czułość aparatu, rozdzielczość sygnału i rozdzielczość uzyskiwanych obrazów.

System umożliwia wykonywanie nowych badań, niedostępnych dla gamma kamer klasycznych. Najważniejszym z nich jest diagnostyka rezerwy przepływu wieńcowego, określana dotychczas jedynie przy pomocy badania inwazyjnego, jakim jest koronarografia, zatem otrzymane z badania informacje tworzą nową jakość diagnostyki chorób serca.

Nowa gamma kamera uzyskała wiele nagród specjalistów w świecie za przełomowe rozwiązania technologiczne i pracuje w najbardziej renomowanych ośrodkach kardiologicznych na wszystkich kontynentach.

Koszt zakupu urządzenia wraz z instalacją oraz wykonanie niezbędnych prac adaptacyjno-instalacyjnych wyniósł ponad 3 miliony złotych i został zrealizowany środków Szpitala.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto