Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowohucki Festiwal Sztuki w Krakowie [program]. W Nowej Hucie powstanie wielki mural

redakcja
redakcja
W ramach tej imprezy, trwające od 18 do 20 października, ...
W ramach tej imprezy, trwające od 18 do 20 października, ... piotr goyo janicki
W ramach tej imprezy 18-20 października powstanie pierwszy w Nowej Hucie mural. Wstęp wolny.

Na trzy jesienne dni Nowa Huta stanie się Nowym Kulturalnym Centrum Krakowa. Festiwal jest organizowany oczywiście nie tylko z myślą o mieszkańcach dzielnicy, ale też o wszystkich krakowianach. Zaplanowany jest jako wielowymiarowe wydarzenie kulturalne. Zaś dla artystów będzie to znakomita okazja do zetknięcia się z wieloma wybitnymi twórcami i podzielenia się swoim dorobkiem. Wszystko to w Nowohuckim Centrum Kultury przy alei Jana Pawła II 232.

Zobacz też: KRAKÓW. Weekend za darmo: imprezy, koncerty, sport i wydarzenia [wstęp wolny]

W ramach Nowohuckiego Festiwalu Sztuki nie zabraknie warsztatów ceramicznych i poświęconych recyklingowi czy stepowaniu a także koncertów gorlickiego zespołu Back Off, Karoliny Cichej, Tomasza Bereźnickiego, Kremlowskich Kurantów i Piotra Lutyńskiego.

18 i 19 października w Nowohuckim Centrum Kultury będą też Targi Młodej Sztuki & Designu. Przewidzianych jest ponad 100 darmowych stoisk dla młodych artystów i projektantów (malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, biżuteria, moda i wnętrza). 

- To pierwsza edycja festiwalu. Szczególnie zachęcamy do uczestnictwa artystów i osoby w jakikolwiek sposób związane ze sztuką. Udział w targach jest darmowy, a można zaistnieć w szeroko pojętym środowisku - wyjaśnia Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury.

Ogromne malowidło wbrew stereotypom

Najważniejszym elementem imprezy będzie mural. Ogromna ściana Nowohuckiego Centrum Kultury zostanie zamieniona w dzieło sztuki. Grupa artystów utworzy na zwróconej ku nowohuckim łąkom powierzchni (prawie 600 mkw) monumentalne malowidło.

Tematyka muralu zostanie ujawniona na krótko przed startem festiwalu. Najważniejszym założeniem jest uniknięcie stereotypowej, industrialnej lub peerelowskiej tematyki kojarzonej z Nową Hutą.

Projekt muralu zostanie wykonany przez pracowniczkę krakowskiej ASP, Aleksandrę Toborowicz, malarkę i projektantkę graficzną, autorkę m.in. projektów Typomuralu i Ekomuralu na krakowskim Zabłociu. Zaś organizacyjną pieczę nad warstwą obejmie Michał Pałasz, doktorant Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, zawodowy manager kultury, inicjator powstania w krakowskim Podgórzu słynnego Mayamuralu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto