MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe skarby w kolekcji Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce: unikatowe solniczki

OPRAC.: (JOL)
Wystawa „Nowe nabytki muzeum”, prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce będzie czynna do 30 września 2024
Wystawa „Nowe nabytki muzeum”, prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce będzie czynna do 30 września 2024 materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
W Zamku Żupnym w Wieliczce zaprezentowano ostatnie nabytki Muzeum Żup Krakowskich. To kolejne solniczki o niezwykłych kształtach i znaczącej wartości, które znalazły swoje miejsce w sali gotyckiej. Nowością jest m.in. ruchoma solniczka w kształcie srebrnego kura. Wystawę można zwiedzać do końca września 2024 roku. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z bezcennymi eksponatami.

Nowe nabytki - świadectwo międzynarodowych poszukiwań

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, znane z bezcennej kolekcji solniczek, nieustannie poszerza swoje zbiory. Dzięki staraniom muzealników na międzynarodowym rynku sztuki udało się nabyć solniczki, które wyróżniają się unikalnymi kształtami i znaczną wartością. Nowo zakupione eksponaty zostały zaprezentowane w sali gotyckiej Zamku Żupnego.

Wśród prezentowanych nowości znajduje się pierwsza w wielickiej kolekcji ruchoma solniczka - srebrny kur, który porusza skrzydłami podczas solenia. Jest to dzieło z Wrocławia, datowane na około 1720 rok. Kolejnym eksponatem, który zasługuje na uwagę, jest porcelanowy saski żołnierz na koniu, stworzony według modelu Johana Joachima Kaendlera w Królewskiej Manufakturze w Miśni.

Skarby z przeszłości

Muzeum Żup Krakowskich prezentuje również inne cenne solniczki. To prawdziwe skarby. Wśród nich znajdują się:

Para solniczek z motywem ptaków i kwiatów (porcelana, ok. 1762 r.), które były częścią serwisu obiadowego, darowanego przez króla Prus Fryderyka II oraz para herbowych solniczek (Miśnia, porcelana, ok. 1742 r.), podarowanych przez Augusta III, króla Polski, hrabiemu Henrykowi von Podewills za wypełnienie tajnej misji.

Dodatkowo, na wystawie można podziwiać arcydzieła złotnictwa, które charakteryzują się wysoką wartością artystyczną i zabytkową. To między innymi: dwudzielna solniczka na nóżkach w kształcie sfinksów z początku XIX wieku, cynowa solniczka w kształcie okrągłej wieży z Francji (lata 1490-1500) oraz solniczka pochodząca z Gwatemali z charakterystycznym maszkaronem.

Wielicka kolekcja solniczek - ponad pół wieku historii

Muzeum Żup Krakowskich gromadzi solniczki od 1973 roku. Wielicka kolekcja, uznawana za jedną z najcenniejszych na świecie, liczy dziś ponad 1000 obiektów. Znajdują się w niej naczynia przyprawowe z prawie wszystkich kontynentów, wykonane z różnorodnych materiałów, takich jak złoto, srebro, porcelana chińska i miśnieńska, agat, kryształ górski, masa perłowa, szkło iryzowane, czy cyna.

Najstarsze naczynie w kolekcji to solniczka w kształcie kielicha z przykrywką, wykonana z agatu i srebra, pochodząca z końca XV wieku. Wśród szczególnie cennych obiektów znajdują się również: dwie agatowe solniczki w kształcie kielichów z końca XV i początku XVI wieku, rokokowy porcelanowy serwis przyprawowy z XVIII wieku, srebrny serwis przyprawowy z pojemnikami na cytryny z XVIII wieku oraz inne unikatowe eksponaty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe skarby w kolekcji Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce: unikatowe solniczki - Wieliczka Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto