Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorski zabieg przy użyciu lasera argonowego na Oddziale Chirurgii Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie!

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Zabieg wykonano w znieczuleniu miejscowym obu okolic pachwinowych, poprzez kilkumilimetrowe nakłucia obu żył udowych wspólnych i jednej tętnicy udowej wspólnej i wprowadzenie do tych naczyń portów naczyniowych. Przez te porty wprowadzono światłowód, cewnik do podawania specjalnego kleju cyjanoakrylowego ONYX oraz sondę do wewnątrznaczyniowej ultrasonografii (IVUS). Po zabiegu otwory w naczyniach zostały zamknięte szwami automatycznymi.
Zabieg wykonano w znieczuleniu miejscowym obu okolic pachwinowych, poprzez kilkumilimetrowe nakłucia obu żył udowych wspólnych i jednej tętnicy udowej wspólnej i wprowadzenie do tych naczyń portów naczyniowych. Przez te porty wprowadzono światłowód, cewnik do podawania specjalnego kleju cyjanoakrylowego ONYX oraz sondę do wewnątrznaczyniowej ultrasonografii (IVUS). Po zabiegu otwory w naczyniach zostały zamknięte szwami automatycznymi. Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II w Krakowie
W Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie wykonano nowatorski zabieg z użyciem lasera argonowego w tutejszym Oddziale Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych. Pojedyncze takie zabiegi zostały wykonane w USA, a w Polsce tylko jeden raz, przed dwoma miesiącami w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM. Teraz, pierwszy raz wykonano go w Małopolsce właśnie w Szpitalu im. św. Jana Pawła II.

Jak informuje Szpital im. św. Jana Pawła II w Krakowie: "Pacjentem był mężczyzna, u którego w marcu został wykonany w tut. Oddziale dwuetapowo, zabieg implantacji stentgraftu (tzw. BEVAR). Wskazaniem do takiego postępowania była obecność dużego tętniaka aorty piersiowej i brzusznej. Procedura była skomplikowana i w ograniczonym stopniu finansowana przez NFZ ze względu na wysokie koszty. Proteza jest wykonywana indywidualnie dla każdego pacjenta".

W kontrolnym badaniu tomograficznym wykonanym pacjentowi po kilku miesiącach po operacji, stwierdzono, że poprzez jedną z drobnych tętniczek w okolicy lędźwiowej doszło do odwrócenia przepływu krwi - czyli powstania przepływu krwi wstecznie do wnętrza "wyłączonego" z krążenia przez stentgraft, worka tętniaka. Jest to stosunkowo częste powikłanie wynikające z uwarunkowań anatomicznych i odwrócenia przepływu, gdy proteza wyłączy jamę tętniaka z prądu krwi i nie jest możliwe w większości przypadków do przewidzenia. Stan ten jest potencjalnie niebezpieczny, ponieważ u niektórych pacjentów może prowadzić do dalszego powiększania się rozmiarów tętniaka, a w konsekwencji do jego pęknięcia.

Nowatorska metoda pierwszy raz w Małopolsce

- W naszym Oddziale wykonano taki zabieg nowatorską metodą, którą opisano w światowym piśmiennictwie tylko jeden raz. Pojedyncze takie zabiegi zostały wykonane w USA, a w Polsce tylko jeden raz, przed dwoma miesiącami, w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przez dr n. med. Rafała Maciąga, radiologa interwencyjnego. Drugi taki zabieg w Polsce, a pierwszy w Małopolsce wykonano w krakowskim Szpitalu Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II na Oddziale Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych - tłumaczy szpital.

Na czym polega innowacyjność tego zabiegu?

Nowatorskość tej procedury polega na tym, że do przestrzeni dopełnianej krwią w worku tętniaka dotarto poprzez układ żylny, wykonując perforację ściany żyły próżnej dolnej i przylegającej do niej ściany tętniaka, laserem argonowym, który znajduje się w Szpitalu im. św. Jana Pawła II w Krakowie, a który został zakupiony z myślą o zabiegach udrażniania tętnic kończyn w Oddziale Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych oraz tętnic wieńcowych w Oddziale Klinicznym Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Procedura została wykonana przez zespół: dr hab. n. med. Mariusz Trystuła, dr n. med. Jakub Zasada, dr n. med. Rafał Maciąg, lek. med. Maxymilian Opławski, lek. med. Adam Hydzik, lek. med. Andrzej Proc (anestezjolog), mgr Łukasz Józefczyk (piel. instrument), mgr Dorota Kaczmarczyk (piel. instrument), mgr Krystyna Kałużny (piel. instrument), mgr Elżbieta Skupień-Sznajder (piel anest), tech. rtg. Bronisław Bruks.

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto