Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa płyta postojowa na lotnisku w Balicach już gotowa. Jest też plan inwestycji na najbliższe 20 lat

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wszystkie nowe nawierzchnie lotniskowe zostały także wyposażone w infrastrukturę oświetlenia nawigacyjnego – światła linii środkowej dróg kołowania oraz światła prowadzenia na stanowiska postojowe
Wszystkie nowe nawierzchnie lotniskowe zostały także wyposażone w infrastrukturę oświetlenia nawigacyjnego – światła linii środkowej dróg kołowania oraz światła prowadzenia na stanowiska postojowe Lotnisko Balice
Na lotnisku w podkrakowskich Balicach zakończyły się roboty budowlanych związanych z rozbudową płyty postojowej w części zachodniej. Inwestycja, która kosztowała blisko 134 mln zł właśnie uzyskała pozwolenie na użytkowanie. W wyniku rozbudowy płaszczyzny Krakow Airport zwiększy o 15 liczbę dostępnych stanowisk postojowych dla samolotów kodu C, czyli czyli typu boeing B737 lub airbus A320/321. Wspólnicy spółki zarządzającej portem przyjęli też plan inwestycyjny dla lotniska na lata 2024–2045.

Nawet 16 mln pasażerów

- Długoterminowa prognoza rozwoju ruchu lotniczego na lata 2023-2045 zakłada, że ruch na krakowskim lotnisku będzie konsekwentnie wzrastał, osiągając według ULC nawet 16 mln pasażerów. Na tendencję wzrostową wskazuje także rekordowy wynik, czyli obsłużony pod koniec roku 2023 9. milionowy pasażer oraz plan obsłużenia w roku 2024r. 10. milionów pasażerów - powiedział Radosław Włoszek , prezes Kraków Airport.

Wszystkie nowe nawierzchnie lotniskowe zostały także wyposażone w infrastrukturę oświetlenia nawigacyjnego – światła linii środkowej dróg kołowania oraz światła prowadzenia na stanowiska postojowe. Pod konstrukcją płaszczyzny postojowej wybudowano zaawansowaną sieć odprowadzenia i retencjonowania wód opadowych, z układem kontroli i monitoringu jakości odprowadzanych wód.

Z kolei wśród najważniejszych przedsięwzięć zapisanych w planie generalnym są m.in.: budowa nowej drogi startowej, rozbudowa płyty postojowej dla samolotów w części zachodniej, budowa nowego terminala cargo, rozbudowa terminala pasażerskiego, rozbudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego i budowa parkingu wielopoziomowego.

Inwestycje krakowskiego lotniska

Przypomnijmy, że od roku trwa budowa nowego terminala cargo oraz obiektów i infrastruktury towarzyszącej na terenie Kraków Airport. Obecnie wykonywane są pracę przy konstrukcji żelbetowej budynku biurowego i magazynowego oraz prowadzony jest montaż konstrukcji stalowej dachu hali magazynowej. Wykonana została min. konstrukcja żelbetowa zbiornika pożarowego, a w trakcie jest budowa zbiornika retencyjnego. Kontynuowane jest wykonywanie kanalizacji deszczowej oraz kanalizacji energetycznej pod parkingami, trwają roboty drogowe związane z przebudową odcinka Drogi Wojewódzkiej nr 774. Planowany termin zakończenia inwestycji to październik 2024 roku.

Nowy obiekt

Przypomnijmy: nowy terminal zlokalizowany będzie przy drodze wojewódzkiej nr 774 w odległości ok. 1 km od obecnego terminala cargo i terminala pasażerskiego. Nowy obiekt będzie się składał z części biurowej i magazynowej o łącznej powierzchni użytkowej 5 600 m2 i kubaturze 39 050 m3, oraz towarzyszącej infrastruktury technicznej (drogi i parkingi, zbiornik ppoż., agregat prądotwórczy, oświetlenie terenu). Będzie tutaj też zlokalizowany nowy wjazd na teren portu lotniczego wraz z punktem kontroli bezpieczeństwa. W nowym obiekcie, oprócz zwykłego frachtu cargo, obsługiwane będą mogły być także przesyłki wymagające specjalnych warunków, jak np. zwierzęta, leki, materiały radioaktywne, artykuły spożywcze itp.

9-milionowy pasażer

15 grudnia, w Kraków Airport została zorganizowana uroczystość powitania 9-milionowego pasażera. To historyczny, rekordowy moment w skali wszystkich lotnisk regionalnych w Polsce, bo lotnisko pod Krakowem jest jedyne, które obsłużyło w ciągu roku aż tylu pasażerów.

Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport podkreślił, że ten dzień na długo zapisze się w historii lotniska. 9-milionowym pasażerem okazała się pani Edyta, która wraz z synem Mikołajem poleciała z Krakowa do Abu Dhabi, stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wybrała lot Wizz Air, jednego z bazowych przewoźników Kraków Airport.

Nowe połączenia, nowi przewoźnicy

Rok 2023 był satysfakcjonujący dla krakowskiego lotniska, które we współpracy z 23 liniami lotniczymi oferuje łącznie ponad 150 regularnych połączeń. Witano tutaj nowych przewoźników, inaugurowano połączenia - w tym połączenie do Stambułu, obsługiwane przez PLL LOT i Turkish Airlines. Rozpoczęła się również współpraca z Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia czy Pegasus Airlines.

Ponadto w odpowiedzi na oczekiwania oraz potrzeby pasażerów zwiększane były częstotliwości oferowanych połączeń przez wielu przewoźników. Pracownicy portu podkreślają, że z przyjemnością obserwowali przyrost liczby gości z państw arabskich, tureckich, którzy przylatywali na lotnisko w Balicach, żeby odwiedzić Kraków i Małopolskę.

Dodaje, że port lotniczy cały czas pracuje nad siatką połączeń na przyszły rok, dzięki której mają nadzieję przekroczyć barierę 10 milionów pasażerów. Prezes jest przekonany, że to się uda, bo na to wskazują także prognozy.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowa płyta postojowa na lotnisku w Balicach już gotowa. Jest też plan inwestycji na najbliższe 20 lat - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto