Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła opowieść o mumii z krakowskich zbiorów i badaczach, którzy odkrywali jej tajemnice. Wystawa o pionierach egiptologii

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Eksponaty badane przez krakowskich naukowców znalazły się na wystawie stałej Muzeum Archeologicznego w Krakowie "Bogowie starożytnego Egiptu"
Eksponaty badane przez krakowskich naukowców znalazły się na wystawie stałej Muzeum Archeologicznego w Krakowie "Bogowie starożytnego Egiptu" materiały prasowe
Unikatowe egipskie zbiory i krakowscy pionierzy egiptologii bohaterami wystawy czasowej w Muzeum Archeologicznym w Krakowie "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu".

- Asumptem do wystawy było to, że różnego rodzaju badania, które były prowadzone w Warszawie eksponowały tylko dokonania warszawskich badaczy. Kraków w dziedzinie badań starożytnego Egiptu ma się czym pochwalić, tym bardziej, że były to dokonania pionierskie i o tym opowiada nasza wystawa – mówi dr Krzysztof Babraj, kurator wystawy.

Plansze opowiadające i ilustrujące początki badań badań starożytnego Egiptu i egiptologii oraz zabytki złożyły się na wystawę „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”. Dodatkowo, 14 grudnia Muzeum Archeologiczne zaprosi na jednodniową konferencję naukową „Egipt na nowo odkryty”, która przypomni Polaków, którzy byli pionierami naukowych badań starożytnego Egiptu.

Postacią tytułową wystawy jest Tadeusz Samuel Smoleński (ur. 16 sierpnia 1884 w Jaworzu, zm. 29 sierpnia 1909 w Krakowie w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego). Jemu też poświęcona jest jedna z gablot, w której prezentowane są, m.in. oryginalne druki jego prac.

Krakowianin Tadeusz Smoleński wyjechał do Egiptu ze względów zdrowotnych, jako gruźlikowi zalecono mu bowiem suchy klimat. W kraju faraonów nawiązał kontakty z archeologami francuskimi, przy których nabierał szlifów, a następnie sam rozpoczął wykopaliska. Miało to miejsce w pierwszych latach XX wieku. Badania zapoczątkowane przez Smoleńskiego kontynuowane były przez kolejne pokolenia polskich naukowców.

- Część nabytków naszej kolekcji egipskiej pochodzi z tych wykopalisk prowadzonych przez Tadeusza Smoleńskiego. W naszej kolekcji nie mamy mumii kupionych, jako jedno z nielicznych europejskich muzeów, posiadamy eksponaty z prowadzonych przez naszych naukowców wykopalisk – podkreśla Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie. - Drugim fragmentem wystawy jest dar serca żołnierzy generała Andersa, którzy przemieszczając się przez m.in. Persję, Palestynę i Egipt założyli coś, co nazwali „Muzeum w Plecaku”. Po wojnie, decyzją żołnierzy, kolekcja egiptologiczna trafiła do naszego muzeum. Stąd właśnie mamy największą egipską kolekcję w Polsce.

Wystawa opowiada także o wkładzie polskich podróżników i badaczy w rozwój badań nad starożytnym Egiptem, kształtowaniem się egiptologii jako nauki od czasów ekspedycji Napoleona do współczesnych badań, zwiedzający będą mieli okazję poznać tematykę grobowców w starożytnym Egipcie oraz historię i proces mumifikacji ludzi i zwierząt. Swoje miejsce znalazła także historia interdyscyplinarnych badań mumii egipskiej Aset-iri-khet-es ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Były to pierwsze tego typu badania przeprowadzone w Polsce przez Katedrę Radiologii Collegium Medicum UJ i jedne z pierwszych na świecie.

Pionierem w badaniu starożytnego Egiptu jest także prof. Andrzej Urbanik, który jako jeden z pierwszych na świecie rozpoczął w latach 90. XX wieku badania rentgenologiczne mumii z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

- To były pionierskie badania prowadzone w dużym zespole interdyscyplinarnym, które pozwoliły na odkrycie wielu szczegółów z życia tancerki, która w naszym muzeum jest obecna w postaci mumii – wyjaśnia dr hab. Jacek Górski. - Dzięki temu, że w żywicy zachował się pyłek kwitnących roślin, ustalono np., że zmarła wiosną.

Wystawę można zobaczyć w Gmachu Głównym Muzeum Archeologicznego w Krakowie przy ul. Poselskiej 3.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykła opowieść o mumii z krakowskich zbiorów i badaczach, którzy odkrywali jej tajemnice. Wystawa o pionierach egiptologii - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto