Niepołomice. 500 dzieci nie pójdzie na lekcje do nowoczesnej szkoły, bo dach może grozić zawaleniem

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Tak prezentuje się szkoła z góry
Tak prezentuje się szkoła z góry Urząd Miasta i Gminy Niepołomice
W poniedziałek ok. 500 uczniów szkoły podstawowej w Niepołomicach nie pójdzie na lekcje, ponieważ burmistrz zamknął placówkę. To efekt ekspertyzy, która wykazała, że strop oddanej do użytkowania w 2017 r. szkoły może grozić zawaleniem. Rzeczoznawcy wskazują, że błąd popełniono na etapie projektowania placówki wybudowanej za ok. 22 mln zł. Pikanterii sprawie dodaje to, że burmistrz miasta i jego zastępca zostali w styczniu oskarżeni o przekroczenie uprawnień głównie na etapie wyboru autora koncepcji tej właśnie szkoły. Proces w tej sprawie trwa.

FLESZ - Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Historyczna, wiekopomna - tak nazywano inwestycję oświatową na Jazach, podczas inauguracji roku szkolnego 2017/2018. Jedna z największych, a ponadto najnowocześniejsza oraz architektonicznie najoryginalniejsza szkoła podstawowa w regionie, powstała w ciągu czternastu miesięcy.

Cztery lata później, w piątek 24 września dyrekcja Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach poinformowała na specjalnym zebraniu rodziców uczniów o zamknięciu placówki, która ma poważne wady konstrukcyjne stropu.
Burmistrz Niepołomic Roman Ptak przyznaje, że już rok po oddaniu szkoły do użytkowania pojawiły się pęknięcia na ścianach budynku.

- Sytuacja się powtarzała, więc zleciłem ekspertyzę, która wykazała błędy przy konstrukcji stropu. W związku z tym, że opady śniegu mogą zagrozić konstrukcji dachu, podpisałem decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania. Naprawa dachu powinna potrwać około 2,5 miesiąca. Teraz skupiamy się na znalezieniu dla części dzieci budynków zastępczych do nauki i znalezieniu ekipy, która podejmie się naprawy dachu. Kosztorys prac powinien być gotowy do 1 października - mówi burmistrz Niepołomic.

Roman Ptak zapewnia, że zwróci się do Małopolskiego Kuratorium Oświaty z propozycją przeniesienia dzieci z klas 1-3 do budynku w miejscowości Grabie. Ósmoklasiści mieliby się uczyć na zamku w Niepołomicach, a klasy 4-7 przeszłyby na nauczanie zdalne.

Takiego rozwiązania nie akceptuje Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty.

- Nie zgadzam się na zdalne nauczanie. To jest uciekanie się do najprostszych rozwiązań, a trzeba zauważyć, że dzieci mają już dość izolacji, która obowiązywała podczas pandemii - mów Barbara Nowak.

Małopolska kurator zauważa, że pierwszy raz spotyka się z sytuacją, kiedy tak nowoczesną szkołę, gdzie uczy się około 500 dzieci trzeba nagle zamykać.

- To kuriozum. Mam nadzieję, że ktoś przyjrzy się tej sytuacji, biorąc pod uwagę fakt, że problemy piętrzyły się już do początku budowy placówki budowanej za pieniądze samorządu. Dla mnie kompletnie niezrozumiałe jest też przekazanie szkoły w ręce prywatnego stowarzyszenia - dodaje kurator.

Barbara Nowak zaskoczona jest również działaniami burmistrza.

- Prawo do decydowania o szkole ma Stowarzyszenie im. Sue Ryder, które zarządza placówką jako organ prowadzący. Zaskakujące jest to, że burmistrz wychodzi przed szereg i decyduje o zamknięciu szkoły, a nie jej zarządcy. Moim zdaniem nerwowe decyzje burmistrza sugerują, że czuje się on odpowiedzialny całą sytuację. Ponadto nie można zamknąć szkoły i przenosić nauki w inne miejsca bez zgody kuratora oświaty, a kuratorium nie zostało oficjalnie poinformowane o zamknięciu szkoły - dodaje Barbara Nowak.

Skontaktowaliśmy się w piątek po południu telefonicznie z dyrektorem szkoły Tomaszem Donatowiczem. Usłyszeliśmy jednak, że szykuje się on do powiadomienia rodziców uczniów o zamknięciu szkoły. - Proszę się w tej sprawie kontaktować z burmistrzem. Ja też jestem przez niego informowany - powiedział dyrektor placówki.

We wnioskach ekspertyzy sporządzonej przez dwóch rzeczoznawców budowlanych czytamy, że „stan płyt stropowych należy określić jako awaryjny ze względu na nadmierne ugięcie. W okresie sezonu letniego płyty te realizują stan granicznej nośności. W okresie sezonu zimowego stan granicznej nośności nie jest spełniony i płyta może grozić zawaleniem”. W opinii autorów ekspertyzy braki nośności są istotnym błędem projektowym.

Co ciekawe Prokuratura Krajowa poinformowała 5 stycznia o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia wobec burmistrza Niepołomic oraz jego zastępcy w sprawie związanej z budową szkoły podstawowej na osiedlu Jazy w Niepołomicach.

Zarzuty postawione szefom Niepołomic dotyczą przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z wyłonieniem autora koncepcji budowy szkoły podstawowej na miejskim osiedlu Jazy oraz złożenia nierzetelnych oświadczeń o braku powiązań z jednym z wykonawców startujących w przetargu na budowę oświatowej placówki. Jak poinformowano w komunikacie, takie czyny są zagrożone karą pozbawienia wolności do dziesięciu lat. Burmistrz Niepołomic i jego zastępca od początku twierdzą, że są niewinni.

W związku z aferą w szkole radna miejska Anna Front złożyła wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej rady.

- Chcemy się dowiedzieć, co dalej z budynkiem i dziećmi, które teraz pozostały bez szkoły. Dziwi mnie to, że budynek każdego roku przechodził przegląd techniczny i nikt nie zauważył tak poważnego zagrożenia. Dzięki Bogu jeszcze nie spadł śnieg. Gdyby do tego doszło, mogłoby się skończyć katastrofą taką, jak na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r., gdzie zginęło 65 osób. Ekspertyza dotyczy dachu szkoły, a my dostajemy sygnały, że problemy są też na poziomie fundamentów - mówi Anna Front.

Wideo

Materiał oryginalny: Niepołomice. 500 dzieci nie pójdzie na lekcje do nowoczesnej szkoły, bo dach może grozić zawaleniem - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie