MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zapominajmy o sąsiadach

rtk
Piersze strony gazet zdominowane są przez wiadomości dotyczące naszej akcesji do Unii Europejskiej. Jesteśmy na ostatniej prostej więc sprawa jest oczywista, tym bardziej, że kraje UE, w tym szczególnie Niemcy, to nasi ...

Piersze strony gazet zdominowane są przez wiadomości dotyczące naszej akcesji do Unii Europejskiej. Jesteśmy na ostatniej prostej więc sprawa jest oczywista, tym bardziej, że kraje UE, w tym szczególnie Niemcy, to nasi główni partnerzy handlowi. Nie wolno nam jednak tracić z pola widzenia stosunków handlowych z krajami związanymi z Polską Środkowoeuropejską Umową o Wolnym Handlu - CEFTA, tym bardziej, że przechodzą one przemiany gospodarcze podobne do naszych i większość z nich znajdzie się, jak i my, w składzie Unii.

Głównym partnerem Polski w tej grupie są Czechy, na które przypada trzecia część obrotów, kolejne to Węgry i Słowacja. Na dalszych miejscach sytuują się Rumunia, Bułgaria i Słowenia. Ważnym działem w naszych wzajemnych stosunkach handlowych są obroty towarami rolno-spożywczymi ale choć w latach 1998-2001 polski eksport do tych krajów wzrósł o blisko 39 proc., do poziomu 353,1 mln USD to przecież nie są to osiągnięcia na miarę oczekiwań. To tylko 11,7 proc. całego naszego eksportu w tej dziedzinie. Warto przy okazji zauważyć, że kraje te to partnerzy u których nie działają systemy dotacji do produkcji żywności podobne do tych jakie funkcjonują w UE, a więc szanse konkurencyjne dla poskich towarów są na tamtych rynkach znacznie lepsze.

Ostatnio w Ministerstwie Gospodarki dokonano przeglądu sytuacji w dziedzinie eksportu towarów rolno-spożywczych do krajów CEFTA i stwierdzomo, że deficyt w wysokości 60,2 mln USD z roku 1998 przekształcił się w ciągu kilku lat w wynik dodatni wynoszący 28,3 mln USD, a nasza nadwyżka po 7 miesiącach br. wynosi 5,5 mln USD. Niestety główne źródło tych zmian to spadek polskiego importu a nie jakieś znaczące, eksportowe sukcesy. Wpłynęło na to m.in. zawieszenie preferencyjnych stawek celnych i wprowadzenie innych ograniczeń na import zbóż i kukurydzy (spadek z 85,5 mln USD do 16,1 mln USD w 2001 r.) mięsa i koncentratu pomidorowego.

Eksportujemy głównie, wedle danych za 2001 r., pieczywo cukiernicze (44,1 mln USD), syropy i glukozy, (42,5), wyroby czekoladowe, koncentraty kawy i herbaty (22 mln USD - w czym główny udział ma wadowicki Maspex), konserwy rybne, warzywa, cukier i wyroby cukiernicze. Importujemy słód, pasze treściwe, kukurydzę, wina i pomodory co wydaje się oczywiste z powodów klimatycznych.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto