Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niby Kraków, a droga jak na wsi. Brodzą w śniegu, bo nie ma chodnika na Kobierzyńskiej

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Pytamy Zarząd Dróg Miasta Krakowa, kto odpowiada za to, że na tak ruchliwej i ważnej ulicy Ruczaju nie ma chodnika? Czy była jakaś umowa z deweloperem, który miał go wykonać? Dlaczego tego nie zrobił?
Pytamy Zarząd Dróg Miasta Krakowa, kto odpowiada za to, że na tak ruchliwej i ważnej ulicy Ruczaju nie ma chodnika? Czy była jakaś umowa z deweloperem, który miał go wykonać? Dlaczego tego nie zrobił? Archiwum
Od ponad dziesięciu lat mieszkańcy bloków przy bardzo ruchliwej ulicy Kobierzyńskiej 166-168 nie mogą doczekać się chodnika. Napisali do nas, bo po opadach śniegu ich sytuacja zrobiła się koszmarna. Brodzą w wielkiej zaspie, a to przecież jedna z głównych ulic Ruczaju. Pytamy urzędników, co się dzieje w tej sprawie i jak można pomóc mieszkańcom.

LIST MIESZKANKI:

"Od ponad dziesięciu lat mieszkańcy bloków przy bardzo ruchliwej ulicy Kobierzyńskiej 166-168 nie mogą doczekać się chodnika.

Przy stadninie naprzeciwko jest chodnik, który jest regularnie odśnieżany, tak samo jak ulica Kobierzyńska.

Kiedyś dojdzie do tragedii, przy obecnych opadach śniegu, których nikt nie odgarnia - mieszkańcy (w tym mamy z wózkami, osoby starsze i niepełnosprawne) oraz rodzice z dziećmi z osiedlowego żłobka zmuszeni są przebiegać przez zaspy na drugą stronę ulicy, bo zwyczajnie zapadają się po kolana w śniegu zalegającym na poboczu i nie są w stanie bezpiecznie dojść do przejścia dla pieszych.

W ciągu ostatnich lat, udało nam się uzyskać jedynie linię ciągłą, która uniemożliwia parkowanie pojazdów przy ogrodzeniu, które wcześniej było nagminne i zmuszało pieszych do bardzo ryzykownych manewrów mijania stojących przy poboczu aut z jednoczesnym narażaniem siebie i dzieci na wpadnięcie pod koła pędzących aut.

Zarząd dróg twierdzi, że kiedyś "jakiś deweloper" miał zbudować chodnik oraz rondo łączące ulicę Kobierzyńską z Lubostroń i że to nie oni są zobowiązani do budowy chodnika a także odśnieżania.

Zmieniający się zarządcy nieruchomości również są bezsilni.

Wkoło powstaje coraz więcej bloków, są nowe centra handlowe, osiedla, ruch aut stale się zwiększa. Natężenie ruchu, poziom hałasu i niebezpiecznych incydentów rośnie proporcjonalnie do zaistniałej sytuacji.

Być może poruszą Państwo ten temat i w jakiś sposób wpłynie to na decydentów, którzy świetnie opanowali technikę spychologii."

Zatem my piszemy do Zarządu Dróg Miasta Krakowa, by wyjaśnić tę sytuację i poprosić o pomoc dla mieszkańców.

ZDMK odpowiada:

"Gdy idzie o fragment ul. Kobierzyńskiej na wysokości bloków o numerach 166 i 168 to Zarząd Dróg Miasta Krakowa proceduje budowę chodnika po wschodniej stronie ul. Kobierzyńskiej od istniejącego chodnika przy skrzyżowaniu z ul. Gwieździstą do planowanego ronda na skrzyżowaniu z ul. Lubostroń, wraz z budową tego właśnie ronda. Jest to zadanie inwestycyjne, związane także z przebudową sieci, które znajdują się pod jezdnią i częścią przeznaczoną na chodnik. ZDMK ma projekt, oraz uzyskał ostateczną decyzję ZRID dla budowy ronda oraz chodnika. Wnioskujemy o zabezpieczenie środków finansowych na to zadanie do budżetu miasta Krakowa. Równolegle, po uchwaleniu przez radnych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu do ZDMK zgłosił się jeden z deweloperów, który chce postawić swoją inwestycje mieszkaniową po wschodniej stronie ul. Kobierzyńskie w rejonie skrzyżowania z ul. Lubostroń. W tej chwili prowadzone są z nim negocjacje zmierzające do tego żeby w ramach skomunikowania swojej inwestycji, przebudował skrzyżowanie z ulicą Lubostroń w formie ronda oraz wybudował fragment chodnika po wschodniej stronie dowiązując się do istniejącej infrastruktury przeznaczonej dla pieszych w tym rejonie Kobierzyńskiej".

Za co można dostać mandat w zimie?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto