Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza podróżna apteczka

Szymon Sikorski
archiwum Polskapresse
Podróżujemy ciągle - do pracy, na weekend, na odpoczynek.. Niezależnie jednak od tego, gdzie i jak wędrujemy powinniśmy pamiętać o odpowiednim zaopatrzeniu medycznym naszej podróży. Coraz więcej osób, nie tylko przed wyjazdem na wakacje, ale też przy okazji przeglądów technicznych, sprawdza stan zaopatrzenia apteczki pierwszej pomocy, jaką każdy samochód powinien mieć. Sprawa nie dotyczy tylko jej posiadania, ale także zawartości i przydatności do użycia medykamentów w niej zawartych.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Tym uratujesz życie

Zasadniczo można powiedzieć, że zawartość apteczki podróżnej winna uwzględniać zarówno podstawowe preparaty i środki opatrunkowe, jak również specyfiki dobierane stosownie do indywidualnych potrzeb uczestników podróży. - Wyposażenie apteczki podróżnej powinno być przez nas dostosowane w zależności od miejsca, w które się udajemy – radzi dr n. med. Kinga Kowalska-Duplaga. - Z pewnością podstawowy jej skład stanowią: bandaż, jałowe kompresy, plastry, środki do dezynfekcji - woda utleniona i rivanol – najlepiej gotowy roztwór w buteleczce, chusta trójkątna, małe nożyczki, aluminiowy koc termoizolacyjny - czyli jednorazowa folia NRC tzw. koc-pomoc. Bardzo dobrze chroni ona przed niepożądanym działaniem czynników termicznych. W zależności od sposobu okrycia poszkodowanego, może chronić przed utratą ciepła, lub przed jego nadmiernym promieniowaniem - srebrną stroną do ciała - ochrona przed zimnem, złotą stroną do ciała - ochrona przed ciepłem. Te materiały w czasie wypadku mogą uratować zdrowie i życie nam lub innym osobom, którym będziemy pomagali - dodaje pani doktor.

Środki pomocnicze

Drugą grupą medykamentów, które warto mieć w apteczce, są środki których użycie może zapobiec lub zminimalizować niedogodności wynikające z podróżowania. Należą do nich specyfiki przeciw biegunce, środki zapobiegające odwodnieniu, zasypka na otarcia i odparzenia, preparat na stłuczenia, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, leki na przeziębienie. Warto też zabrać ze sobą wapno, które przydaje się nie tylko podczas przeziębienia, ale także przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, np. w wyniku ukąszenia przez owady. Warto także mieć pod ręką środek przeciwko komarom i kleszczom, lek na chorobę lokomocyjną, preparat na poparzenia, także te słoneczne i termometr.

Historia choroby

- Wielu z nas cierpi na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe, co absolutnie nie wyklucza możliwości przemieszczania się. W takim przypadku należy jednak zabrać ze sobą leki stale przyjmowane. Warto też w dokumentach mieć krótką historię choroby, czy spis leków, których nasz organizm nie toleruje. Gdy ulegniemy wypadkowi, lub nagle stracimy przytomność, taka szybka informacja może pomóc zespołowi medycznemu w ustaleniu strategii leczenia, a w skrajnych przypadkach może ocalić nam życie - zaznacza dr Kinga Kowalska-Duplaga - tu naprawdę liczy się każda sekunda.

Specjalna trasa - specjalna pomoc

Trasa, cel i przebieg podróży nakładają także specyficzne wymagania dotyczące zaopatrzenia medycznego. Dla przykładu idąc w góry warto zabrać ze sobą dodatkowe bandaże, środków na stłuczenia, zwichnięcia czy otarcia, kremy z filtrem UV, zapasowe sznurowadła i baterie do latarki. Nie koniecznie zaś musimy brać środki na chorobę lokomocyjną. Tak jest generalnie przy każdej wyprawie, środki zapobiegawcze należy dostosować do charakteru wycieczki.

W podróży z dzieckiem

Każdy wyjazd z dzieckiem to wielka przygoda nie tylko dla niego samego ale także dla rodziców, którzy powinni przewidzieć szereg sytuacji w których znajdzie się ich pociecha. W drodze dzieci często zapominają o zasadach higieny, zwłaszcza o myciu rąk. Równie dużym zagrożeniem dla ich zdrowia jest picie wody z niesprawdzonych źródeł i spożywanie posiłków przechowywanych przez dłuższy okres czasu w nieodpowiedniej temperaturze. Zawłaszcza to ostatnie zjawisko na równi dotyczy także dorosłych.

Będąc w dłuższej podróży często jemy w przydrożnych barach lub ulegamy pokusie i zjadamy nieumyte owoce, zakupione na ulicznych straganach, czy zebrane w lesie. - Nawet najbardziej wymarzona podróż może stać się koszmarem, jeżeli zepsują ją nam wymioty lub biegunka. - ostrzega dr Kinga Kowalska-Duplaga. - Główną przyczyną dolegliwości jest zazwyczaj spożycie zakażonych pokarmów lub napojów, brak higieny, czyli brudne ręce oraz szeroko pojęte kontakty międzyludzkie.

Bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty i gorączka, to najczęściej występujące objawy zakażenia przewodu pokarmowego. Utrata wody spowodowana wymiotami i biegunką może być przyczyną groźnego dla organizmu odwodnienia, któremu dodatkowo towarzyszy utrata ważnych elektrolitów: sodu, potasu i chloru. W wysokiej temperaturze tracimy ponadto wodę i elektrolity wydzielane wraz potem oraz poprzez parowanie przez skórę. Pamiętajmy, że im młodszy organizm, tym większe jest ryzyko szybkiego odwodnienia, dlatego u małych dzieci, u których występują objawy zakażenia przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty), należy jak najszybciej podjąć działania zapobiegające pogłębianiu odwodnienia i przywracające prawidłową ilość wody i elektrolitów w organizmie - dodaje panie doktor.

Jak pomóc w zatruciu pokarmowym

Po pierwsze nasze działania muszą być wielotorowe i szybkie. Nawet dorosły człowiek może na skutek odwodnienia szybko opaść z sił, co w połączeniu z dużą odległością do kwatery lub punktu medycznego i niskimi temperaturami, jakie niebawem się zaczną może doprowadzić do śmierci. - Zasadniczo jednak w większości przypadków najważniejszym i często jedynym sposobem postępowania w ostrej biegunce jest nawadnianie chorej osoby. W przypadku, gdy objawy nie ustępują lub zachodzi uzasadniona obawa ciężkiego zakażenia bakteryjnego, wskazane jest leczenie antybiotykiem - zaznacza dr Kinga Kowalska – Duplaga.

W przypadku dzieci warto zabrać w podróż leki dobrze przez nie tolerowane i dobre lub chociaż obojętne w smaku. Analizy sprzedaży leków wskazują, że najczęściej stosowanym lekiem jest ORSALIT®. Jest on dostępny w postaci saszetek, które nie zajmują dużo miejsca, zachowując jednocześnie długi termin przydatności. Podanie tego specyfiku może uchronić osobę przed naprawdę groźnymi następstwami biegunki i wymiotów.

Kiedy wezwać pomoc?

Przebywanie poza domem zawsze sprowadza na nas nowe zagrożenia. I w tym przypadku warto rozsądnie postępować. Łatwo to jednak powiedzieć, znacznie gorzej wykonać, zwłaszcza gdy nieszczęście dotyka naszych najbliższych. Są jednak sytuacje w których może okazać się, że wezwanie pomocy medycznej jest konieczne. Wówczas należy wybrać numer 999, lub 112 i podając, tożsamość, lokalizację oraz przebieg objawów poprosić o pomoc. Nigdy nie wolno pierwszemu odkładać telefonu i należy być przygotowanym na zwrotny telefon potwierdzający nasze dane. - Pomoc medyczną należy koniecznie wezwać w przypadku utraty przytomności, nagłego i trudnego do opanowania krwotoku z otwartych ran lub złamań, gwałtownie przebiegającej reakcji alergicznej na pokąsanie lub pogryzienie przez owady lub zwierzęta, zwłaszcza w okolice twarzy. Ponadto jeżeli przy zatruciu pokarmowym pomimo podjętych prób nawadniania zaobserwujemy gwałtowne osłabienie, senność, brak pragnienie, nasilenie wymiotów lub biegunki, zmniejszone oddawanie moczu, suchość skóry lub błon śluzowych, wówczas niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem i to niezależnie czy dotyczy to dziecka czy osoby dorosłej - dodaje pani doktor.

Podawać czy nie podawać leki?

Pamiętajmy, że osobie nieprzytomnej nie wolno podawać żadnych leków, ani płynów, gdyż może to stanowić dla niej zagrożenie dla życia. Ponadto pamiętajmy, że przed zażyciem leku lub podaniem go współtowarzyszowi podróży należy zawsze upewnić się co do daty jego przydatności. Lek przeterminowany może okazać się trucizną.

W opracowaniu materiału pomogła nam firma IBSS BIOMED S.A.

Zobacz śliczne kandydatki do Sejmu z Małopolski. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos na najpiękniejszą [ZDJĘCIA]

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto