Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarte serca krakowian. Trwają zbiórki darów, uchodźcy znajdują tu schronienie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zbiórki darów, które pojadą na Ukrainę, jak też trafią do uchodźców w Krakowie, trwają w rożnych punktach miasta
Zbiórki darów, które pojadą na Ukrainę, jak też trafią do uchodźców w Krakowie, trwają w rożnych punktach miasta Andrzej Banaś
W Krakowie w środę (2 marca) wznowiona została miejska zbiórka darów dla Ukrainy. Indywidualni ofiarodawcy znów mogą przywozić potrzebne produkty i przedmioty na Stadion Miejski im. H. Reymana (stadion Wisły). Dary przekazywane przez krakowian zarówno jadą na Ukrainę, jak i trafiają do uchodźców wojennych, którzy dotarli do naszego miasta. Włączyć można się nie tylko w miejską akcję - również np. małopolski oddział PCK czeka na darczyńców przy ul. Studenckiej 19. Apeluje on przede wszystkim o środki opatrunkowe, koce termiczne, nowe koce i śpiwory oraz żywność.

FLESZ - Grzegorz Kuczyński o sytuacji na Ukrainie i przyszłości NATO

od 16 lat

Na stadionie dary są zbierane w tygodniu od godziny 12 do 18, a w weekend od 9 do 15, aż do odwołania. Co obecnie przynosić na stadion? Urzędnicy wyliczają, że najbardziej potrzebne są: żywność, nowa bielizna, środki higieny osobistej, chemia domowa i podstawowe leki. Są to rzeczy, którymi teraz można wesprzeć uchodźców, którzy znaleźli się w Krakowie. Prowadzący miejską zbiórkę pilnie potrzebują ponadto folii stretch, taśmy i nożyków - do pakowania darów.

Zbierane są także podstawowe leki, które można kupić w aptece bez recepty: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, kłopoty żołądkowe itp. Potrzebne są także bandaże, plastry, opatrunki jałowe. Należy przynosić opakowania pełne i nieotwierane, z aktualną datą ważności. Hurtownie farmaceutyczne, które są w stanie wesprzeć potrzebujących bardziej specjalistycznymi lekami, proszone są o kontakt z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta pod adresem mailowym: [email protected].

Wcześniej z miejskiej zbiórki na Ukrainę dotarł transport z ok. 150 tonami darów - do Lwowa i jednego ze szpitali w Kijowie. Teraz szykowany jest kolejny transport.

Zbiórek, w które mogą się włączyć indywidualne osoby, jest więcej - m.in. ta w PCK przy ul. Studenckiej, w Nowohuckim Centrum Kultury przy al. Jana Pawła II 232 (w godz. 7-22), przy ul. Szerokiej 6 (w Klezmer Hois, w godz. 9-22), ul. Sławkowskiej 28 (Kawiarnio-księgarnia NIĆ, w godz. 8-20), ul. Wiślnej 11 (Cerkiew greko-katolicka w Krakowie).

Szkoły, przedszkola, firmy lub organizacje, które zbierały dary w swoich placówkach z zamiarem przekazania ich miastu, by trafiły do potrzebujących w ramach pomocy dla Lwowa, od środy mogą przekazywać je do hali zlokalizowanej na Rybitwach - magazynu przy ul. Bartników 10. W czwartek i piątek będzie on czynny w godz. 9-18, otwarty będzie również w kolejnych dniach. Ze względu na dojazd transport powinien się odbywać pojazdami o wadze poniżej 3,5 tony.

Uciekającym przed wojną Kraków chce też zapewnić chwilę wytchnienia. Od środy (2 marca) uchodźcy z Ukrainy mogą odwiedzać krakowskie zoo za symboliczną złotówkę. Wystarczy, że pokażą w kasie paszport z pieczątką przekroczenia polskiej granicy po 24 lutego 2022 roku lub okażą inny dokument, który to potwierdza. Ogród Zoologiczny zaprasza zwłaszcza dzieci.

A od 3 marca do odwołania Ukraińcy mogą, po okazaniu dowodu tożsamości potwierdzającego narodowość, za darmo obejrzeć ekspozycje muzealne we wszystkich oddziałach Muzeum Krakowa. W przypadku wystaw, na które niezbędne jest wcześniejsze dokonanie rezerwacji, będą wpuszczani w miarę dostępnych miejsc.

Muzeum Krakowa podjęło też decyzję o udostępnieniu posiadającym status uchodźcy obywatelom Ukrainy na pobyt czasowy dwóch pokoi gościnnych w Pałacu Krzysztofory, swojej głównej siedzibie. Pokoje te zostały już wstępnie rozdysponowane.

"W naszym klasztorze na ul. Stolarskiej 12 przygotowaliśmy 20 miejsc noclegowych. Jesteśmy gotowi, by od zaraz przyjąć potrzebujących pod nasz dach. Przyjmujemy osoby skierowane do nas przez Caritas, z którym już podjęliśmy współpracę. Możemy również udzielić pomocy bezpośrednio" - poinformowali z kolei w mediach społecznościowych krakowscy dominikanie, podając telefon do kontaktu. Chcących zaangażować się w pomoc informują z kolei, że można składać ofiary do puszek w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. "Zostaną one przeznaczone na rzecz obywateli Ukrainy, których już przyjęliśmy pod nasz dach. Jeśli chcecie pomóc nam w inny sposób, dzwońcie pod podany numer (662 180 944)" - napisali zakonnicy.

Władze miasta w oficjalnych komunikatach dziękują wszystkim, którzy zgłosili chęć udostępnienia swojego mieszkania uchodźcom. W zgromadzonej bazie danych znalazło się już około 500 mieszkań. - Zawieszamy więc zbieranie kolejnych propozycji, a z osobami, które przekazały nam swoją ofertę, będziemy się kontaktować w miarę potrzeb - informuje krakowski magistrat.

Dodajmy, że dyrektor Wydziału finansów i budżetu Urzędu Wojewódzkiego, z upoważnienia wojewody małopolskiego, przekazała prezydentom, burmistrzom i wójtom, że "na obecnym etapie podejmowanych działań dotyczących zapewnienia miejsc czasowego pobytu osób przybyłych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terenu objętego konfliktem zbrojnym w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. nie rekomenduje się zapewnienia pobytu w miejscach należących do osób prywatnych". W wystosowanym piśmie wyjaśniła, że indywidualne decyzje o przyjęciu osób do takich miejsc, nie będą wiązały się z odpowiedzialnością Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego ani finansowaniem kosztów z tego tytułu z budżetu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Otwarte serca krakowian. Trwają zbiórki darów, uchodźcy znajdują tu schronienie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto