Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie stara się ograniczyć ryzyko zakażeń. Wzywa tylko na konieczne wizyty, resztę można załatwić zdalnie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Piotr Idem / Polska Press
Grodzki Urząd Pracy w Krakowie do niezbędnego minimum ograniczył liczbę osobistych wizyt wewnątrz swej siedziby. Większość formalności można załatwić zdalnie, przez internet, a na rozmowy w pośredniaku wzywani są tylko nowo zarejestrowani bezrobotni. Tym ostatnim nie zawsze się to podoba, część z nich przekonuje, że z uwagi na rosnące ryzyko pandemiczne GUP w ogóle powinien zrezygnować z takich wezwań. Urzędnicy tłumaczą, że chcą jak najlepiej poznać potrzeby bezrobotnego, by przygotować dla niego możliwie najskuteczniejszy indywidualny plan działania w celu znalezienia pracy. Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym, w maseczkach, a osoby posiadające wskazania lekarskie do nieużywania maseczek obsługiwane są w specjalnym namiocie przed urzędem.

Pan Marcin, nasz Czytelnik, przysłał nam kopię wezwania do stawienia się w GUP w Krakowie "celem potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy". Jak dodał, nieusprawiedliwione niestawiennictwo grozi utratą statusu bezrobotnego, a tym samym także - ubezpieczenia zdrowotnego.

- W okresie, gdy jest coraz więcej zakażeń koronawirusem i zgonów, gdy część obostrzeń w kraju jest przywracana, gdy pora roku sprzyja zachorowaniom na inne choroby - grypę, anginę, przeziębienia itd. – krakowski GUP wzywa tysiące bezrobotnych do osobistego stawienia się w urzędzie. Ile będzie zachorowań, a ile zgonów na skutek takiego działania GUP? Czy "potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy" jest ważniejsze od ludzkiego zdrowia i życia? – pyta pan Marcin.

Anna Polańska, kierownik Referatu ds. Promocji I Zarządzania Informacją Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wyjaśnia, że urząd wcale nie wzywa „tysięcy bezrobotnych”, lecz jedynie tych nowo zarejestrowanych – i to nie wszystkich.

– Staramy się zrobić wszystko, by na terenie urzędów nie było tłumów. Część nowo zarejestrowanych wzywamy na rozmowę, by przygotować dla każdego możliwie najskuteczniejszy indywidualny plan działania w celu znalezienia pracy. Po prostu chcemy ludziom jak najlepiej pomóc, a nie da się tego zrobić bez poznania predyspozycji i potrzeb danej osoby. Bezpośrednia rozmowa służy temu najlepiej

– tłumaczy Anna Polańska.

Podkreśla, że wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym, w maseczkach, przy zachowaniu przewidzianego prawem dystansowania oraz z zastosowaniem środków dezynfekcyjnych. Wypracowane w pandemii procedury są w pełni przestrzegane – zarówno przez urzędników, jak i gości. Osoby posiadające przeciwskazania lekarskie do noszenia maseczek obsługiwane są w specjalnym namiocie przed urzędem.

- Co do zasady urząd pozostaje otwarty dla wszystkich, którzy potrzebują w nim coś załatwić i nie zamierzamy tego zmieniać, przynajmniej na razie. Trzeba przy tym pamiętać, że w reakcji na pandemię administracja państwowa mocno rozbudowała możliwości załatwienia wielu spraw w urzędach i bardzo wielu Polaków z tego korzysta. W obszarze zatrudnienia większość rzeczy można załatwić przez stronę praca.gov.pl – przypomina Anna Polańska.

We wrześniu liczba zarejestrowanych pod Wawelem bezrobotnych spadła poniżej 16 tys., a stopa oficjalnego bezrobocia wynosi 3,1 proc. Unijny wskaźnik BAEL, bardziej precyzyjnie oddający odsetek tych, którzy faktycznie chcą podjąć pracę (a nie tylko zarejestrować się w urzędzie w celu uzyskania ubezpieczenia), wynosi obecnie ok. 2 proc. i jest podobny jak przed pandemią. W październiku 2021 GUP pozyskał ponad 3,5 tys. wolnych etatów do obsadzenia – to o 30 proc. więcej niż rok temu i w ogóle najwięcej od wybuchu pandemii w marcu 2020 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto