18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASZ TEST: obywatel pyta, a urząd milczy

Magdalena Stokłosa
archiwum
Jesteśmy zajęci dużymi sprawami, to nieładnie przeprowadzać takie prowokacje, widocznie coś szwankuje - tak małopolskie miasta i gminy tłumaczyły się ze zignorowania e-maila od mieszkańca.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Nie ujawniając, że jesteśmy dziennikarzami, wysłaliśmy do wszystkich 182 urzędów małopolskich miast i gmin e-maila z prośbą o odpowiedź na cztery pytania. Zapytaliśmy, czy gmina wydaje pismo urzędowe i ile to kosztuje, jaki jest koszt prowadzenia strony internetowej gminy, ile urząd wydaje na telefony służbowe i na zakup artykułów spożywczych. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, wszystkie te dane są jawne, a urzędnicy powinni udzielić odpowiedzi na pytania mieszkańca w ciągu 14 dni.

Nasz eksperyment pokazał, że kontakt z urzędami drogą e-mailową ciągle szwankuje. Podobną prowokację przeprowadziliśmy rok temu. Wtedy odpowiedziały 83 urzędy. W tym roku jest gorzej. Pełną odpowiedź dostaliśmy tylko od 76 z nich. Tłumaczenia tych, którzy nie znaleźli czasu na odpowiedź, były często zaskakujące.

- Jeśli obywatel potrafi napisać e-maila z pytaniami, to powinien umieć również sprawdzić sobie te informacje w internecie - bronił swoich podwładnych Daniel Obajtek, wójt Pcimia, skąd już drugi rok z rzędu nie dostaliśmy odpowiedzi. Dodał, że gmina zajęta jest "dużymi rzeczami" i nie ma czasu na dziennikarskie prowokacje.

Po raz drugi nie odpisała też m.in. Tokarnia. - Nie ignorujemy mieszkańców - zapewnia Marian Cieślik, sekretarz gminy. - Odpowiadamy na prośby pisemne. Widocznie coś szwankuje z komunikacją e-mailową, ale poprawimy to.

Na e-maila odpisał m.in. urząd w Olkuszu. Na pytania jednak nie odpowiedział. Zażądał za to opłaty w wysokości 1 zł, tłumacząc to "kosztami utrwalenia wiadomości w formie e-mail". Podał nawet numer rachunku bankowego.

Jak tłumaczy Anatol Władyka, wicedyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, ustawa jednoznacznie nakłada na urzędy obowiązek odpowiedzi na pytania zadane również drogą elektroniczną. - Jednak urzędy są wciąż nieufne wobec internetu, a urzędnicy mogą potraktować poważne pytania jako spam - wyjaśnia Władyka.

Sprawdź, kto znalazł czas na odpowiedź, a kto całkiem zignorował pytania od mieszkańca

PEŁNA ODPOWIEDŹ

NIEPEŁNA ODPOWIEDŹ

BRAK ODPOWIEDZI

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto